آنتونی بلینکن: برای مهار برنامه‌ هسته‌ای ایران به دنبال تقویت برجام هستیم | ایران اینترنشنال

آنتونی بلینکن: برای مهار برنامه‌ هسته‌ای ایران به دنبال تقویت برجام هستیم

 

آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ می‌گوید این کشور به دنبال گسترش و تقویت توافق میان قدرت‌های جهانی و ایران با هدف مهار برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

بلینکن روز دوشنبه چهارم اسفندماه در سخنرانی خود در کنفرانس خلع سلاح با میزبانی سازمان ملل متحد در ژنو گفت:‌ «ما با همکاری متحدان و شرکای خود تلاش خواهیم کرد برجام را تمدید و تقویت کرده و سایر نگرانی‌ها، از جمله رفتارهای بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای و توسعه و تکثیر موشک‌های بالستیک ایران، را برطرف کنیم.»

او ضمن تاکید بر کنترل برنامه هسته‌ای تهران اضافه کرد: «ایران باید توافق‌های پادمانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تعهدات بین‌الملی خود را رعایت کند.»

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران در واکنش به موافقت آمریکا برای مشارکت در گفت‌وگوهای مرتبط با برجام با دعوت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید ایالات متحده عضو برجام نیست که بخواهد وارد نشست آن شود.

سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی این وزارتخانه، در این زمینه گفت: «در خصوص آنچه اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده در حال انجام است، ما نیت خوب آقای [جوزپ] بورل را می‌دانیم و این را در چارچوب تلاش‌های ایشان برای حفظ برجام می‌بینیم. اما ایالات متحده عضو برجام نیست.»

موضع‌گیری دو کشور در پی سفر رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس، به تهران و دستیابی به توافق در زمینه بازرسی‌های سه ماهه پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی صورت می‌گیرد.

گروسی شامگاه یکشنبه اعلام کرد که در پی مذاکرات فشرده آژانس با ایران به یک تفاهم موقت و سه‌ماهه در مورد بازرسی‌های ضروری دست یافته است.

توافق دولت با آژانس روز دوشنبه با اعتراض نمایندگان مجلس ایران و ارسال پرونده آن به قوه قضاییه مواجه شد. با این حال،‌ مقام‌های دولت تایید کرده‌اند که در زمان مشخص شده از سوی مجلس، اجرای پروتکل الحاقی متوقف و دسترسی‌های بازرسان آژانس محدود خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که تفاهم انجام شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صرفا محدود به «ضبط و نگهداری سه ماهه اطلاعات برخی فعالیت‌های هسته‌ای» نزد خود ایران است و آژانس  به آن دسترسی نخواهد داشت.

تازه چه خبر؟
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More