آمریکا: گشایش سوپرمارکت ایرانی در ونزوئلا نشانه اتحاد کشورهای طردشده است | ایران اینترنشنال

آمریکا: گشایش سوپرمارکت ایرانی در ونزوئلا نشانه اتحاد کشورهای طردشده است

 

 

مایکل کوزاک، سرپرست معاونت اداره امور نیمکره غربی در وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به گشایش یک سوپرمارکت ایرانی در ونزوئلا اعلام کرد این اقدام نشان‌دهنده «اتحاد کشورهای طردشده» است.

به گزارش بلومبرگ، کوزاک به خبرنگاران گفت: «حضور جمهوری اسلامی در ونزوئلا چیزی نیست که ما به آن به دیده مطلوب بنگریم. این کشور حامی تروریسم است.»

او تاکید کرد: «ایران تمایل دارد به شیوه‌ای غیرمسئولانه در ونزوئلا حضور داشته باشد و به ونزوئلا کالا بفروشد در حالی که این کشور پولی برای پرداخت ندارد.»

این مقام دولت آمریکا گفت: «ایران ونزوئلا را از این وضعیتی که گرفتارش شده نجات نخواهد داد، اما با این بازی‌ها این کشور را در وضعیتی بسیار خطرناک‌تر قرار خواهد داد.»

این اظهارات در حالی است که روز چهارشنبه هشتم مرداد برای اولین بار یک سوپرمارکت ایرانی از سوی سازمان اتکا، وابسته به وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، با نام «مگاسیس» در غرب کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، افتتاح شد.

 

 

به گزارش بلومبرگ، این فروشگاه دارای تجهیزاتی در زمینه مقابله با کروناست.

در حالی که گزارش شده این فروشگاه با مساحت ۶هزار متر مربع، قرار است علاوه بر کالاهای ونزوئلایی، حدود ۲۵۰۰ قلم کالای ایرانی را نیز عرضه کند، بلومبرگ نوشت برخی از موادی که در این فروشگاه به فروش می‌رسد برای مشتریان اسپانیایی‌زبان ونزوئلایی ناشناخته است و فقط برچسب‌هایی به زبان فارسی و انگلیسی دارد.

افتتاح چنین فروشگاهی در راستای کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا، قلمداد شده است. 

به نوشته بلومبرگ، در ماه ژوئن، قیمت ماهانه سبد کالاهای اساسی برای تامین نیازهای اولیه یک خانواده پنج نفره در ونزوئلا افزایش یافت.

ایران و ونزوئلا از دو دهه پیش، زمانی که هوگو چاوز به ریاست جمهوری ونزوئلا رسید، همکاری‌های خود را گسترش دادند. هر دوی این کشورها تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

ایران دو ماه پیش، پنج نفتکش حامل سوخت و ماه گذشته نیز مواد غذایی به سوی ونزوئلا فرستاد، اما این کشور همچنان با بحران سوخت و قحطی مواد غذایی روبه‌روست.

تازه چه خبر؟
دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی گفت که اگر مجمع گزینندگان آمریکا جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار خواهد کرد. ترامپ روز پنج‌شنبه در مراسم سخنرانی...More
به گزارش رویترز به نقل از شش مقام دولتی، نظامی و امنیتی عراق، ارتش این کشور یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی را، که به دلیل نقش داشتن در کشتار...More
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More