آمریکا و متحدانش باید تاکتیک اسب تروا را در خلیج‌فارس به کار ببندند | ایران اینترنشنال
تحلیلگر فاکس‌نیوز؛

آمریکا و متحدانش باید تاکتیک اسب تروا را در خلیج‌فارس به کار ببندند

 

شبکه خبری فاکس‌نیوز در گزارشی به قلم برادلی بلیک‌من، از مشاوران جرج بوش، به دولت آمریکا پیشنهاد کرده است برای مقابله با تهدیدات ایران برای کشتی‌ها در آب‌های خلیج فارس، تاکتیک قدیمی اسب تروا را به کار گیرد.

بلیک‌من در نوشته خود به تاریخچه  استفاده از اسب تروا از سوی یونانیان باستان در جنگ‌هایشان اشاره کرده و می‌نویسد: «استفاده از تله‌ها برای گمراه کردن دشمن یا بازدارندگی دشمن از حمله به آنچه ممکن است دام یا کلک باشد کاملا موفقیت‌آمیز بوده است.»

این استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج‌تاون سپس به استفاده از این تاکتیک در زمان جنگ دوم جهانی برای گمراه کردن ارتش نازی در وبرجینا اشاره می‌کند که ارتش آمریکا یک «میدان هوایی دروغین» دایر کرده بود که در واقع در آن تجهیزات ضد هوایی پنهان شده بود.

بلیک‌من می‌نویسد: «اخیرا هم ایرانی‌ها به کشتی‌های تجاری که در آب‌های بین‌المللی اطراف تنگه هرمز تردد می‌کند حمله‌ور می‌شوند و کشتی‌ها را توقیف و خدمه را بازداشت می‌کنند. هدف اقدامات خصمانه آنان تحریک آمریکا و متحدانمان است.»

دولت آمریکا طی هفته‌های جاری در تلاش برای جلب حمایت متحدان اروپایی و آسیاسی‌اش از ائتلاف موردنظرش بوده است. تاکنون تنها بریتانیا رسما اعلام کرده که به این ائتلاف می‌پیوندند. ماه گذشته، یک نفتکش بریتانیایی هنگام عبور از تنگه هرمز به دست نیروهای نظامی ایران توقیف شد.

مقام‌های دولتی و نظامی ایران می‌گویند تامین امنیت تنگه هرمز باید به ایران و کشورهای منطقه واگذار شود.

تنش‌ها بین ایران و آمریکا از زمان خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای برجام در سال گذشته و برقراری تحریم‌های لغوشده بالا گرفته است. 

بلیک‌من در ادامه نوشت: «با گذاشتن تله، ایرانی‌های هرگز نمی‌توانند تشخیص دهند کدام یک کشتی‌ تجاری واقعی است و کدام یک کشتی پر از نیروی نظامی و اسلحه برای دفع تهدید است.»

او اضافه کرد: «ایرانی‌ها می‌دانند که اقدامات نظامی آنان تا به امروز علیه کشتیرانی تجاری نسبتا امن و آسان بوده چرا که خدمه این کشتی‌ها مسلح نبوده و کشتی‌ها حامل تسلیحات دفاعی مانند مسلسل یا موشک نیستند.»

بلیک‌من در ادامه نوشت: «وقت آن رسیده که شرایط بازی را عوض کنیم. آمریکا و متحدانمان باید اعلام کنند که کشتی‌های گول‌زننده در تنگه هرمز و هر نقطه دیگری که کشتیرانی تجاری با تهدید مواجه است مستقر خواهند کرد. این کشتی‌ها در ظاهر کشتی‌های تجاری بوده و با پرچم کشورهایشان حرکت می‌کنند، اما خدمه نظامی و نیروهای ویژه‌اند که فقط به تهدیدات پاسخ می‌دهند.»

بلیک‌من نوشت «حاضر است شرط بندد» که با این کار، ایرانی‌ها بلافاصله دست از حمله به کشتی‌های عبوری خواهند کشید.

او در پایان نوشت: «زمان آن رسیده که هوشمندانه عمل کنیم و تاکتیک‌هایی را که در تاریخ جهان موفق بوده به کار ببندیم. فریب ابزار مفیدی برای پیشگیری و بازدارندگی درگیری یا جنگ است.»

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه...More
ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌...More
نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند. عبدالوهاب حسنوند،‌...More