آمریکا وزیر اطلاعات، فرماندهان انتظامی خوزستان و بنیاد مستضعفان را تحریم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا وزیر اطلاعات، فرماندهان انتظامی خوزستان و بنیاد مستضعفان را تحریم کرد

دولت آمریکا در راستای وضع تحریم‌های اقتصادی و حقوق بشری علیه حکومت ایران، روز چهارشنبه فهرستی از ۱۰ فرد و ۵۱ نهاد جمهوری اسلامی از جمله بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، وزیر اطلاعات و فرماندهان انتظامی استان خوزستان را که تحت تحریم قرار گرفته‌اند، منتشر کرد.

وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۸ آبان‌ماه نوشت دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه (اوفک) در تازه‌ترین اقدام، شبکه پشتیبانی عظیم و افراد عضو حلقه داخلی تحت امر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ را هدف قرار داده است.

در این اقدام، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به عنوان «مجتمعی عظیم که ۱۶۰ نهاد در بخش‌های اصلی اقتصاد» را به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش کنترل می‌کند، تحت تحریم قرار گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در توضیح این تحریم اعلام کرده: «در حالی که بنیاد مستضعفان ظاهرا یک سازمان خیریه برای تامین منافع فقرا و مظلومین است، دارایی‌های آن از مردم ایران مصادره می‌شود و توسط رهبر  جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، برای تقویت دفترش، دادن پاداش به متحدان سیاسی و آزار و اذیت دشمنان رژیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

علاوه بر این،‌ اوفک پرویز فتاح رییس این بنیاد و شماری از معاونان او از جمله امیرمنصور برقعی، جواد قناعت، خسرو مختاری و محمدعلی یزدان‌جو را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. دلیل تحریم این افراد دخیل بودن در مدیریت سرمایه‌های این بنیاد اعلام شده است.

در گزارش اوفک اشاره شده که از سرمایه‌های بنیاد مستضعفان برای حمایت از حلقه داخلی خامنه‌ای، از جمله ابراهیم رئیسی و حداد عادل، که در سرکوب اعتراضات و نقض حقوق بشر نقش دارند استفاده می‌شود.

در کنار مقام‌های ارشد بنیاد مستضعفان، ۵۰ شرکت و نهاد زیرمجموعه آن در فهرست تحریم‌ها قرار داده شده‌اند.

شرکت انرژی گستر سینا،‌ نفت بهران، گسترش صنایع معدنی کاوه پارس، هلدینگ مالی و سرمایه‌گذاری و بانک سینا، عمران و مسکن ایران و پایا سامان پارس، سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان، گسترش پایا صنعت سینا از جمله این شرکت‌ها هستند.

شماری دیگر از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان نیز در این وب‌سایت مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

 

تحریم وزیر اطلاعات و فرماندهان انتظامی

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری در ادامه همچنین از تحریم محمود علوی، وزیر اطلاعات‌ و شماری از فرماندهان انتظامی خوزستان خبر داده است. 

دلیل تحریم این مقام‌ها نقش داشتن آن‌ها در نقض ظالمانه حقوق بشر علیه مردم ایران بیان شده است. پیشتر آمریکا اعلام کرده بود قرار است نهادها و مقام‌هایی را که در سرکوب مردم و اعتراضات آن‌ها در آبان ۱۳۹۸ نقش داشته‌اند، تحت تحریم قرار دهد.

هم‌زمان با اعلام این تحریم‌ها مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا، در توییترش این اقدامات را در منع دسترسی رژیم ایران به منابع مالی‌اش موثر خواند و ضمن اشاره به نقش مقام‌های انتظامی و حکومت ایران در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ نوشت: «ما هرگز جرائم آن‌ها را فراموش نمی‌کنیم.»

اوفک نوشته «وزارت اطلاعات در بازجویی از زندانیان، از اعدام‌های ساختگی و انواع خشونت‌های جنسی استفاده کرده است و عوامل این وزارتخانه پیروان مذهب بهائی را بدون هیچ‌گونه اتهامی دستگیر و بازداشت کرده‌اند.»

علاوه بر علوی، شماری از درجه‌داران نیروهای نظامی و انتظامی از جمله حیدر عباس‌زاده،‌ فرمانده انتظامی خوزستان و رضا پاپی، فرمانده انتظامی ماهشهر، به دلیل نقض گسترده حقوق بشر و کشتن ۱۵۰ نفر از مردم در جریان اعتراضات ماهشهر در آبان سال گذشته تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

در اعتراضات سراسری آبان‌ماه و در پی درگیری ماموران انتظامی و امنیتی با معترضان در ماهشهر شلیک گلوله موجب کشته و مجروح شدن ده‌ها تن از شهروندان شد. یازدهم آذر رضا پاپی، فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر، در مصاحبه‌ای با تلویزیون جمهوری اسلامی کشتار معترضان در ماهشهر را تایید کرد.

در وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا اشاره شده این افراد و بستگان نزدیکشان حق ورود به آمریکا را نخواهند داشت و دارایی‌ها و املاک آن‌ها نیز مورد توقیف قرار خواهد گرفت. 

علاوه بر آن هر فرد یا نهادی که با این افراد و نهادها به معامله بپردازد تحت تحریم آمریکا قرار می‌گیرد.

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت واکسیناسیون گسترده در برابر کرونا، در راس همه برنامه‌ها و اقدامات دولت قرار دارد. به گزارش ایسنا، روحانی...More
نیروی انتظامی بوکان، در استان آذربایجان غربی، اعلام کرد فردی که با بستن یک قلاده سگ به خودرویش و کشیدن آن اقدام به حیوان‌آزاری کرده بود، دستگیر شده...More
رضا اردکانیان، وزیر نیرو، گفت: «امسال به دلیل کاهش بارش‌ها حدود سه هزار مگاوات تولید برق از نیروگاه‌های برق ‌آبی کم خواهد شد». به گزارش ایرنا،...More
حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران می‌گوید ۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز به کشور بازنگشته است. به گفته معاون وزیر صمت، تا پایان مهر ماه...More
با ادامه سخنان متناقض مقام‌های حکومت ایران درباره پولی بودن واکسن‌های وارداتی کرونا، اتاق بازرگانی تهران قیمت آن را تا ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد. ناصر...More