آمریکا قاضی پرونده نوید افکاری را تحریم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا قاضی پرونده نوید افکاری را تحریم کرد

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا قاضی محمود ساداتی، قاضی پرونده نوید افکاری  و  قاضی محمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد را تحریم کرده است.

علاوه بر این دو فرد، وزارت خزانه‌داری آمریکا سه زندان شامل زندان‌ مرکزی ارومیه، زندان عادل‌آباد شیراز و زندان وکیل‌آباد مشهد و همچنین شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز را در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داده است.

پیشتر آمریکا اعلام کرده بود که شماری از نهادها و مقام‌های ایران، از جمله قاضی صادرکننده حکم اعدام برای نوید افکاری،‌ زندانی اعدام‌شده در ارتباط با اعتراضات مرداد ۱۳۹۷‌ را در فهرست تحریم‌های خود قرار می‌دهد.

این خبر را الیوت آبرامز،‌ نماینده  ویژه آمریکا در امور ایران،‌ روز چهارشنبه دوم مهر در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد و قرار بود جزئیات آن را مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کند.

آبرامز در جلسه روز چهارشنبه گفت: «این دادگاه‌های به اصطلاح انقلاب چیزی نیستند که کسی در ایالات متحده آن را به عنوان دادگاه به رسمیت بشناسد. هدف آنها تداوم بقای رژیم در قدرت و زندانی یا اعدام کردن ایرانیانی است که به دنبال آزادی هستند.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران افزود دادگاه‌های انقلاب  احکامشان را از «آیت‌الله‌ها» می‌گیرند و عدالت را «مسخره» می‌کنند.

نوید افکاری در پرونده‌اش از سوی دو قاضی دو حکم اعدام دریافت کرد: در حکم نخست، او از سوی مهرداد تهمتن قاضی دادگاه کیفری به اتهام «قتل مامور حراست اداره آب و فاضلاب شیراز» به اعدام محکوم شده بود. قاضی محمود ساداتی که در صدور احکام سنگین پیشینه دارد نیز حکم اعدام او را با اتهام «محاربه» صادر کرده بود.

بر اساس فایلی صوتی که منتشر شده است، قاضی دادگاه در مقابل درخواست‌های نوید افکاری برای مشاهده مدارک و شواهد جرم امتناع می‌کرد؛ روشن نیست که صدای فایل مذکور مربوط به کدام یک از این دو قاضی است.

در روند دادرسی، صدور و اجرای حکم پرونده نوید افکاری ایرادات متعددی از سوی وکیل، خانواده افکاری و فعالان حقوق بشر مطرح شد اما دادگستری استان فارس تمامی انتقادها را رد کرده است.

پیش از این نیز آمریکا نام دو قاضی دیگر، محمد مقیسه و ابوالقاسم صلواتی، را به دلیل نقض حقوق بشر از طریق «دادرسی غیرعادلانه در دادگاه‌های نمایشی» در فهرست تحریم‌هایش قرار داده بود.

دولت‌های اروپایی نیز از اعدام نوید افکاری انتقاد کرده‌اند.

طی این هفته فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا ضمن احضار سفرای تهران در کشورهایشان و هشدار درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به مورد اعدام افکاری اشاره کرده بودند.

تازه چه خبر؟
اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در چند وقت اخیر اقتصاد و بازار از تسلط و کنترل دولت خارج شده است، گفت که مشکل اساسی...More
سیما فیض‌الله‌زاده، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت که روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های استان البرز به کرونا مبتلا می‌شوند. مدیر پرستاری...More
رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران به کرونا مبتلا شده و بنابر گزارش‌ها، در حال سپری کردن دوران قرنطینه در خانه‌اش است. پایگاه خبری «سینماسینما» روز...More
براساس آمار سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ ایران، میل مهاجرت در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی، نسبت به سال گذشته از ۳۰ درصد به ۶۳ درصد رسیده است. بر...More
در پی تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی بهنام محجوبی،‌ زندانی سیاسی، همسرش ‌می‌گوید ماموران زندان به او ۲۴ قرص نامشخص داده‌اند و اعزامش به...More