آمریکا برنامه‌اش برای مذاکره غیرمستقیم درباره برجام را تایید کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا برنامه‌اش برای مذاکره غیرمستقیم درباره برجام را تایید کرد

 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، علاوه بر تایید برنامه این کشور برای مذاکره غیرمستقیم درباره برنامه هسته‌ای ایران در وین، گفت واشینگتن فعلا پیش‌بینی نمی‌کند که گفت‌وگوی مستقیمی انجام شود، هرچند که برای آن آماده است.

پرایس روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای در پی نشست مشترک برجام اعلام کرد آمریکا انتظار «گشایش فوری» ندارد، بلکه «مذاکرات دشواری» را پیش‌بینی می‌کند. 

پیشتر چند دیپلمات اعلام کرده بودند مقام‌های ایران و آمریکا هفته آینده در چارچوب تلاش‌ها برای احیای برجام به وین سفر می‌کنند، اما مذاکرات مستقیم بین این دو کشور انجام نخواهد شد.

پرایس درباره جلسه هفته آینده گفت این مذاکرات در چارچوب کارگروه‌های تشکیل شده از سوی اتحادیه اروپا با شرکت اعضای کنونی توافق از جمله ایران برگزار می‌شود.

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است اصلی‌ترین موضوعات نشست در وین، بررسی تدابیری برای اجرای دوباره و کامل مفاد برجام از طرف ایران و همچنین بررسی تدابیر کاهش تحریم‌هاست که آمریکا باید برای اجرای متقابل این توافق اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «ما در حال حاضر منتظر گفت‌وگوی مستقیم میان آمریکا و ایران در این مرحله از روند [مذاکرات] نیستیم، گرچه آمریکا همچنان از آن استقبال می‌کند.»

با این حال، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه با صداوسیما گفت ایران با آمریکا هیچ مذاکره‌ای، چه مستقیم و چه غیرمستقیم نخواهد داشت و فقط با اعضای برجام گفت‌وگو می‌کند. او افزود به نقشه راه هم احتیاجی نیست و آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند.

عراقچی پیشتر اعلام کرده بود که مذاکره‌ای بین دو کشور انجام نخواهد شد.

او روز جمعه ۱۳ فروردین در پی نشست آنلاین کمیسیون مشترک برجام گفت که هیات ایرانی در نشست وین در روز سه‌شنبه هفته آینده هیچ مذاکره‌ای با هیات آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت و آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد، از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام، حاضر نخواهد یود.

همزمان، نیویورک‌تایمز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین از طریق میانجی‌ها انجام می‌شود و هدفش توافق بر سر یک نقشه راه است تا چطور گام‌هایی همزمان برای بازگشت به تعهدها از جمله لغو تحریم‌ها برداشته شود.

با این حال، شبکه پرس تی‌وی به نقل از یک «منبع بلندپایه» که نامش ذکر نشده،اعلام کرد ایران طرحی که بر مبنای رفع گام به گام تحریم‌ها توسط آمریکا باشد را نمی‌پذیرد.

 این منبع تاکید کرد: «ایران تا قبل از رفع کلیه تحریم‌ها هیچ گفت‌وگویی با آمریکا چه با واسطه و چه بدون واسطه انجام نخواهد داد.»

پیش از این رهبر و برخی از مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که در صورت رفع تحریم‌ها توسط آمریکا و راستی‌آزمایی آن، ایران اقدامات خود درباره برنامه اتمی را به شرایط سابق بازخواهد گرداند.

تازه چه خبر؟
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More