آمریکا بار دیگر خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی تهران شد | ایران اینترنشنال

آمریکا بار دیگر خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی تهران شد

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ضمن اشاره به توقیف محموله تسلیحات ساخت ایران برای حوثی‌های یمن، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران شد.

پمپئو، روز جمعه  ۲۵ بهمن، در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از این موشک‌ها، نوشت: «نیروی دریایی آمریکا ۳۵۸ موشک ساخت ایران و قطعات تجهیزات نظامی دیگر به مقصد حوثی‌های یمن را توقیف کرد.»

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد این اقدام را نمونه‌ای از ادامه نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان «بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان» خواند.

پمپئو همچنین تاکید کرد: «جهان باید خشونت ایران را قبول نکند و اکنون برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران که در حال انقضاست، اقدام کند.»

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که همزمان با امضای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج سال از خرید تسلیحات منع شده است. 

این مهلت در مهرماه ۱۳۹۹ پایان خواهد یافت و آمریکا بارها نسبت به از بین رفتن این تحریم هشدار داده است.

ایران پیشتر هم از سوی سازمان ملل متحد و برخی از کشورها به ارسال سلاح به شبه‌نظامیان شیعی یمن متهم شده است.

عربستان سعودی اعلام کرده است که «ایران به قاچاق اسلحه برای شبه‌نظامیان حوثی برای ناکام گذاشتن راه‌حل‌های مسالمت آمیز در یمن، ادامه می‌دهد».

کارشناسان سازمان ملل متحد نیز به تازگی گزارش دادند که شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن، در اقدامی مغایر با تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل، قطعات پهپاد و تسلیحات با مشخصات فنی مشابه تولیدات ایران دریافت کرده‌اند.

بر اساس گزارش این کارشناسان که روز جمعه ۱۱ بهمن منتشر شد، مسیر اصلی قاچاق قطعات پهپاد و تسلیحات «مسیر زمینی از عمان و ساحل جنوبی یمن و از راه قلمروی تحت کنترل دولت یمن به سمت صنعا» است.

تازه چه خبر؟
محسن حسنی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و جهت وزش باد، در...More
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More