آمریکا بار دیگر خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی تهران شد | ایران اینترنشنال

آمریکا بار دیگر خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی تهران شد

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ضمن اشاره به توقیف محموله تسلیحات ساخت ایران برای حوثی‌های یمن، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران شد.

پمپئو، روز جمعه  ۲۵ بهمن، در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از این موشک‌ها، نوشت: «نیروی دریایی آمریکا ۳۵۸ موشک ساخت ایران و قطعات تجهیزات نظامی دیگر به مقصد حوثی‌های یمن را توقیف کرد.»

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد این اقدام را نمونه‌ای از ادامه نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان «بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان» خواند.

پمپئو همچنین تاکید کرد: «جهان باید خشونت ایران را قبول نکند و اکنون برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران که در حال انقضاست، اقدام کند.»

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که همزمان با امضای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج سال از خرید تسلیحات منع شده است. 

این مهلت در مهرماه ۱۳۹۹ پایان خواهد یافت و آمریکا بارها نسبت به از بین رفتن این تحریم هشدار داده است.

ایران پیشتر هم از سوی سازمان ملل متحد و برخی از کشورها به ارسال سلاح به شبه‌نظامیان شیعی یمن متهم شده است.

عربستان سعودی اعلام کرده است که «ایران به قاچاق اسلحه برای شبه‌نظامیان حوثی برای ناکام گذاشتن راه‌حل‌های مسالمت آمیز در یمن، ادامه می‌دهد».

کارشناسان سازمان ملل متحد نیز به تازگی گزارش دادند که شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن، در اقدامی مغایر با تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل، قطعات پهپاد و تسلیحات با مشخصات فنی مشابه تولیدات ایران دریافت کرده‌اند.

بر اساس گزارش این کارشناسان که روز جمعه ۱۱ بهمن منتشر شد، مسیر اصلی قاچاق قطعات پهپاد و تسلیحات «مسیر زمینی از عمان و ساحل جنوبی یمن و از راه قلمروی تحت کنترل دولت یمن به سمت صنعا» است.

تازه چه خبر؟
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More