آمریکا: ایران موشک‌های بالستیک دوربردش را به عنوان برنامه هوا و فضا جا زده | ایران اینترنشنال

آمریکا: ایران موشک‌های بالستیک دوربردش را به عنوان برنامه هوا و فضا جا زده

 

شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که ایران، برنامه موشک‌های بالستیک دوربرد خود را به عنوان برنامه هوا و فضایش جا زده است. 

این شورا روز پنج‌شنبه ۱۴ شهریور، در صفحه توییتر خود همچنین نوشت: «همه کشورها باید با توسعه نامشروع موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای ایران که امنیت جهانی را به خطر انداخته، مخالفت کنند.»

شورای امنیت ملی آمریکا همچنین توییت مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، در این باره را بازنشر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا نوشت این نخستین بار است که آمریکا سازمان فضایی ایران را تحریم می‌کند، سازمانی که همان فناوری مورد استفاده در موشک‌های بالستیک را توسعه می‌دهد.

پمپئو همچنین از متحدان آمریکا خواسته تا با پیوستن به این کشور از توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران جلوگیری کنند.

پیشتر اوفک، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز سه‌شنبه، دوازدهم شهریور، اعلام کرد که سه مرکز فضایی جمهوری اسلامی ایران، با نام‌های «سازمان فضایی ایران»، «پژوهشگاه هوافضا» و «پژوهشگاه فضایی ایران» را در فهرست‌ تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی قرار داده است.

این در حالی است که مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران، روز پنج‌شنبه، با «بی‌تاثیر» خواندن تحریم‌های اخیر آمریکا علیه سه مرکز فضایی ایران، گفت: «مقاصد ما کاملا صلح‌آمیز است و عضویت سازمان فضایی در کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل و موضع‌گیری‌های ما در مجامع بین‌المللی، گویای این نکته است.»

موضوع برنامه فضایی ایران از روز پنج‌شنبه ۸ شهریور بار دیگر مورد توجه مقامات آمریکایی قرار گرفته است. در آن روز رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، به استناد تصاویر هوایی خبر داد که اقدام جمهوری اسلامی ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر از «پایگاه فضایی خمینی» سمنان در مرحله ابتدایی و در سکوی پرتاب دچار مشکل شده و شکست خورده است.

کمی پس از آن، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، با انتشار عکس هوایی از سکوی پرتاب موشک در پایگاه فضایی خمینی سمنان تاکید کرد که ایالات متحده در حادثه فاجعه‌بار رخ‌داده هنگام آماده‌سازی نهایی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر در پایگاه یکم سمنان نقشی نداشته است.

اما محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران روز جمعه نهم شهریور در واکنش به توییت ترامپ، درباره انفجار در سکوی پرتاب ماهواره در ایران، خبرنگاران را به پژوهشگاه فضایی دعوت کرد تا از آنچه تحت عنوان ماهواره «ناهید ۱» معرفی شد، بازدید کنند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، نیز  روز یکشنبه ۱۱ شهریور ماه گفت: «این انفجار در سکو بوده و هنوز ماهواره‌ای به سکو منتقل نشده بود و در محل تست بوده و نه عملیات پرتاب.»

این اولین بار نیست که ایران در پرتاب ماهواره ناموفق بوده است.

چند ماه پیش، محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی، گفته بود که ممکن است عدم موفق ایران در پرتاب دو ماهواره اخیر «خرابکاری عمدی» آمریکا بوده باشد.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More