آمریکا: ایران بازگشت به برجام را بپذیرد | ایران اینترنشنال

آمریکا: ایران بازگشت به برجام را بپذیرد

 

در آستانه برگزاری دور دیگری از مذاکرات وین برای احیای برجام، لوییس بونو، کاردار آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از جمهوری اسلامی ایران خواست «بازگشت متقابل» به توافق هسته‌ای را بپذیرد.

به گزارش بلومبرگ، بونو شامگاه سه‌شنبه در یک نشست آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که پشت درهای بسته برگزار شد، درباره مذاکرات وین گفت: «ما پیشرفت‌هایی داشته‌ام، اما کارهای بسیاری مانده است.»

او ادامه داد: «اعتماد باید برقرار شود، در واشینگتن، در تهران و دیگر جاها. ما همچنین از ایران می‌خواهیم برای رسیدن به یک توافق در زمینه بازگشت متقابل به اجرای کامل [برجام]، به آمریکا بپیوندد.»

بلومبرگ نوشت این اظهارات مقام بلندپایه آمریکا ضرورت بازسازی اعتماد پس از خروج آمریکا از برجام و افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید می‌کند.

همچنین این اظهارات در حالی است که قبل از آن، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، درباره تمایل ایران به بازگشت به برجام ابراز تردید کرده است.

بلینکن در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هشدار داد در نبود یک توافق، فعالیت‌های اتمی ایران ممکن است «به سرعت به پیش رود».

ایران از ماه آوریل غنی‌سازی اورانیوم در سطحی نزدیک به سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح‌ اتمی را آغاز کرده است.

همچنین اتحادیه اروپا که مدیریت مذاکرات وین را برعهده دارد، از محدودتر شدن دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مراکز هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه با اشاره به خودداری جمهوری اسلامی از پاسخ به پرسش‌های این آژانس، از این که ایران در حال پنهان کردن مواد اتمی است، شدیدا ابراز نگرانی کرد.

قرار است دور بعدی و احتمالا آخرین دور مذاکرات وین درباره احیای برجام این هفته برگزار شود.

با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران تا کمتر از ده روز دیگر و همچنین به پایان رسیدن مهلت یک ماهه توافق دوجانبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا دو هفته دیگر، آژانس هشدار داده که احیای برجام پس از این دو تاریخ دشوارتر خواهد بود.

گروسی روز دوشنبه گفت: «این کار روز به روز دشوارتر می‌شود. آنچه اتفاق می‌افتد جدی است. ما باید از این موضوع آگاه باشیم. نمی‌توانیم به محدود کردن توانایی بازرسان ادامه دهیم و همزمان وانمود کنیم که اعتماد وجود دارد.»

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More