آمریکا احمد جنتی و چهار عضو دیگر شورای نگهبان را تحریم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا احمد جنتی و چهار عضو دیگر شورای نگهبان را تحریم کرد

در آستانه برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و چهار عضو دیگر آن، شامل عباسعلی کدخدایی، سیامک ره‌پیک، محمدحسن صادقی مقدم و محمد یزدی را به اتهام ممانعت از برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، تحریم کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز پنج‌شنبه اول اسفند، تاکید کرد که این تصمیم در واکنش به ردصلاحیت هزاران داوطلب نامزدی در انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان اتخاذ شده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید شده که شورای نگهبان که اعضای آن از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انتخاب می‌شوند، با رد صلاحیت نامزدهایی که همسو با نظرات حکومت نیستند، راه را برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه می‌بندند.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «دولت ترامپ دستکاری در انتخابات به نفع برنامه‌ شرورانه رژیم را تحمل نمی‌کند و این تحریم‌، مقام‌های ارشد رژیم را که مانع می‌شوند مردم آزادانه رهبرانشان را انتخاب کنند، نشانه می‌گیرد.»

او تاکید کرد: «آمریکا به حمایت از آرمان‌های دموکراتیک مردم ایران ادامه می‌دهد.»  

همچنین برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، در نشستی خبری گفت شورای نگهبان اولین باری نیست که کاندیداها در ایران را رد صلاحیت می‌کند و نهادی انتصابی است نه انتخابی. او افزود رژیم ایران می‌خواهد هم سیستم فاسدش را داشته باشد و هم به دنیا بگوید یک جمهوری است. 

هوک بار دیگر به قصد دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، برای رسیدن به توافق جدیدی با ایران اشاره کرد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، فعالیت‌های دیگر ایران را در بر بگیرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «ایران دست رد به راه دیپلماتیک دولت آمریکا زده و تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه و ژاپن را هم رد کرده... رییس‌جمهوری ترامپ گفته برای اینکه دیداری با مقام‌های ایران داشته باشد تحریم‌ها را برنمی‌دارد.»

او به مداخله‌های ایران در منطقه اشاره و اضافه کرد: «رژیم ایران ادعا می‌کند طرفدار راه حل دیپلماتیک در یمن است اما اقداماتش برخلاف این است.»

هوک پیشتر انتخابات مجلس در ایران را «نمایش تمام‌عیار» توصیف کرده و از حکومت جمهوری اسلامی خواسته بود که به مردم این کشور «حق انتخاب واقعی» بدهد.

او روز ۲۵ بهمن، در ویدیویی که در حساب توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران گفت: «روز دوم اسفند، رژیم ایران آنچه را که انتخابات می‌نامد، برگزار می‌کند. رژیم می‌خواهد شما باور کنید که این انتخابات آزاد و عادلانه است. اما رای‌گیری اصلی در خفا و مدت‌ها قبل از ۲۱ فوریه انجام شده است.»

تاکنون چندین حزب و سازمان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و ده‌ها فعال سیاسی و مدنی با انتشار و امضای بیانیه‌هایی خواهان تحریم و شرکت نکردن در انتخابات شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
عربستان سعودی از یک حمله حوثی‌های یمن به سوی شهر ریاض، پایتخت این کشور، خبر داد و اعلام کرد این موشک یا پهپاد را منهدم کرده است. به گزارش خبرگزاری...More
طوفان شن در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان علاوه بر خسارت به تاسیسات برق، باعث آسیب دیدن محصولات کشاورزی در برخی از نقاط استان کرمان شد. بر اساس...More
نادر توکلی، معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران، با اشاره به «میزان ابتلای افراد جوان‌تر و زیر ۲۰ سال» در موج‌های دوم و سوم شیوع کرونا،...More
دو سازمان حقوق بشری از کشته شدن یک زن ۲۴ ساله به نام سونیا (فرشته) دهقان در سردشت به دست برادر و پسرعمویش خبر دادند و انگیزه آن را «ناموسی» ذکر کردند...More
علیرضا زالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی گفت که ۲۵ درصد زوج‌های جوان کشور توان باروری ندارند. رییس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با تاکید براینکه ۲۵...More