آمریکا  سازمان انرژی اتمی ایران و علی‌اکبر صالحی را تحریم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا  سازمان انرژی اتمی ایران و علی‌اکبر صالحی را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد سازمان انرژی اتمی ایران و رییس آن، علی‌اکبر صالحی، وارد فهرست تحریم‌های این کشور شده‌اند.

این وزارتخانه نام و مشخصات صالحی و سازمان انرژی اتمی ایران را روز پنجشنبه ۱۰ بهمن در پایگاه اینترنتی خود در شمار افراد و نهادهای تحت تحریم درج کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، تحریم صالحی و سازمان تحت نظارت او بر برنامه هسته‌ای ایران تاثیر خواهد گذاشت چرا که این سازمان کنترل عملیاتی بر این برنامه از جمله خرید قطعات برای تاسیسات هسته‌ای ایران را بر عهده دارد.

رویترز در ادامه به نقل از برخی منابع اعلام کرد کارخانه‌های روسی، چینی و اروپایی همچنان مجاز به همکاری‌ با تاسیسات هسته‌ای در ایران خواهند بود.

دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸ و برقراری تحریم‌های لغوشده، اقدام به اعطای معافیت به برخی شرکت‌های غیرآمریکایی به منظور همکاری با سازمان انرژی اتمی ایران کرده است.

این معافیت‌های شصت‌روزه با هدف انجام فعالیت‌های غیرمرتبط با اشاعه هسته‌ای و همکاری در رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، رآکتور تحقیقاتی تهران و نیروگاه اتمی بوشهر بوده است.

رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی آگاه به امور نوشت: «وزارت خزانه‌داری و وزارت امور خارجه با هم اختلاف نظر داشتند. وزارت خزانه‌داری پیروز شد.»

این دیپلمات اضافه کرد: «اشتیاق زیادی برای تحریم بیشتر وجود دارد، پس این (معافیت) باعث شگفتی شد. اما دیگران این‌گونه استدلال می‌کنند که این معافیت‌ها برای تضمین عدم اشاعه حیاتی است.»

این دیپلمات همچنین گفت دولت آمریکا به این دلیل نیروگاه بوشهر را معاف کرده است که شرکت روسی فعال در آنجا به تاسیسات هسته‌ای آمریکا نیز سوخت‌رسانی می‌کند.

رویترز نوشت یک مقام آمریکایی تمدید این معافیت را تایید کرده است.

دولت آمریکا در ماه نوامبر در پی ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در ایران در واکنش به تحریم‌های آمریکا، به معافیت‌های مربوط به همکاری با تاسیسات هسته‌ای فردو پایان داد.

رویترز نوشت رایزنی‌های گسترده‌ای در آمریکا برای پایان دادن به معافیت‌های باقی‌مانده در جریان بوده است اما از نتیجه آنها اطلاعی در دست نیست.

 

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More