آمار رسمی فوتی‌های کرونا در ایران ۳۶۰۳؛ وزارت بهداشت: وضعیت هیچ استانی سفید نیست | ایران اینترنشنال

آمار رسمی فوتی‌های کرونا در ایران ۳۶۰۳؛ وزارت بهداشت: وضعیت هیچ استانی سفید نیست

در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران از «وضعیت سفید» شیوع ویروس کرونا در برخی از استان‌های این کشور خبر داده، سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: «هیچ استانی در وضعیت سفید از نظر ابتلا به کرونا نیست» و «وضعیت تهران قرمز است».

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران،  یکشنبه ۱۷ فروردین، در این زمینه گفت: «ممکن است بین وضعیت زرد و قرمز تفاوت‌هایی در استان‌ها وجود داشته باشد. نه تنها در ایران، بلکه در هیچ جای جهان هم نمی‌شود چنین چیزی [وضعیت سفید] را در حال حاضر اعلام کرد.»

همچنین در حالی که تاکنون گفته می‌شد که استفاده از ماسک برای افراد سالم ضرورتی ندارد، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفت: «در مکان‌هایی که فاصله‌گذاری کمتر رعایت می‌شود، توصیه می‌کنیم مردم از ماسک استفاده کنند.»

جهانپور در واکنش به نامه‌نگاری‌های اخیر درباره کرونا نیز گفت: «ممکن است نامه‌های زیادی رد و بدل شود. این موارد هیچ کدام ... مصوبه ستاد نیست... در نتیجه آنچه خروجی ستاد ملی مقابله با کرونا باشد، قابلیت اجرایی دارد.»

به تازگی انتشار یک نامه از سوی حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنایع، معدن و تجارت با موضوع «عدم وقفه در کار تولید کشور» که خواستار ازسرگیری فعالیت مراکز کسب‌وکار شده بود، اعتراض وزیر بهداشت را برانگیخت.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که «بسیاری از مراکز و بیمارستان‌های خصوصی در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند.»

همچنین اسناد رسیده به ایران اینترنشنال نشان‌دهنده کمبود شدید تجهیزات پزشکی در برخی نقاط ایران است.

 

۱۵۱ کشته در یک روز

با وجود گذشت دست‌کم دو ماه و نیم از شیوع ویروس کرونا در ایران، آمار رسمی دولت هیچ کاهشی را در زمینه تعداد فوتی‌های این ویروس نشان نمی‌دهد.

کیانوش جهانپور با اعلام آمار روزانه در این زمینه اعلام کرد که در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب آمار رسمی جان باختگان کرونا در ایران به ۳۶۰۳ نفر رسید.

او ادامه داد: «از ظهر روز گذشته تا ظهر امروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۴۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۸۲۲۶ نفر رسید.»

به گفته این مقام دولتی، ۴۰۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند و تاکنون ۲۲۰۱۱ نفر از بیماران نیز، بهبود یافته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین گفت: «تاکنون ۱۸۹۷۹۰ آزمایش تشخیصی کووید۱۹ در کشور انجام شده است.»

عدم کاهش در آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران در حالی است که دولت ایران از فعالیت بازگشایی مشاغل کم‌خطر در روز ۲۳فروردین خبر داده است.

جمهوری اسلامی به پنهان کاری در آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا متهم است و یک مقام سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که آمار واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران احتمالا پنج برابر آمار رسمی دولت است.

تازه چه خبر؟
تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید...More
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More