آفکام شکایت حکومت ایران از ایران‌اینترنشنال را رد کرد | ایران اینترنشنال

آفکام شکایت حکومت ایران از ایران‌اینترنشنال را رد کرد

 

«آفکام»، نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا، شکایت سفیر ایران در لندن از تلویزیون ایران اینترنشنال را برای چگونگی پوشش خبری حمله تروریستی شهریور ماه گذشته در اهواز، رد کرد.

نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا، در بیانیه‌ای که در وبسایت این نهاد منتشر شده، نحوه پوشش خبری حمله مسلحانه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ به رژه نظامی اهواز در تلویزیون ایران اینترنشنال را «کاملا موجه»، «حرفه‌ای» و «موضوعی قابل قبول برای بحث» دانسته است.

«آفکام» پیش از این شکایتی رسمی از سوی سفیر ایران در بریتانیا و سه نفر دیگر دریافت کرده بود. بنا بر بیانیه «آفکام»، این نهاد بعد از تحقیقات کامل، رأی به پیروی کامل ایران اینترنشنال از قوانین پخش اخبار رسانه‌ای داده است.

«نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا»، تمامی پوشش‌های خبری ایران اینترنشنال، از جمله گفتگو با يعقوب حر التستری، سخنگوی گروه «الاهوازیه»، که یکی از جدایی‌خواهان خوزستان ارزیابی می‌شود را با توجه به پیش‌زمینه و اهمیت خبر، موجه و حرفه‌ای دانسته است.

«آفکام» در بیانیه خود می‌نویسد: «پوشش خبری حمله‌ای که در ایران اتفاق افتاده از سوی شبکه‌ای که مخاطبانش مردم ایران و ایرانیان سراسر جهان‌اند، موجه است. این موضوع با توجه به شرایطی که در آن حمله علیه نیروهای نظامی ایران رخ داد، موضوعی قابل قبول برای بحث است».

این نهاد ناظر رسانه‌ای می‌گوید، گفتگو با سخنگوی جدایی‌طلبان در کنار گزارش‌های دیگری منتشر و تعدیل شده که به‌صورت گسترده این حمله را محکوم کرده‌اند.

در تصمیم نهایی «آفکام» در مورد این شکایت آمده است: «استانداردهایی که به‌صورت کلی پذیرفته شده‌اند در محتوای این گزارش در نظر گرفته شده است. این استانداردها پشتیبانی کافی اطلاعاتی برای بینندگان برنامه فراهم می‌کند.»

علی‌اصغر رمضانپور، سردبیر اجرایی خبر ایران اینترنشنال در واکنش به بیانیه آفکام می‌گوید: «حکم آفکام بیانیه‌ای محکم و مهم در دفاع از پوشش آزادانه وقایع ایران است. ایران اینترنشنال خود را پیشگام خبررسانی متعادل و بیطرفانه برای فارسی‌زبانان در ایران و سراسر جهان می‌داند و شکایت دولت ایران را نشان‌دهنده خواست حکومت ایران برای سرکوب آزادی بیان تلقی می‌کند. بسیاری از مدافعان و توجیه‌کنندگان حکومت ایران زیر پوشش این شکایت اقدام به افترا و اتهام و انتشار اخبار غیر دقیق در مورد پوشش خبری ما کردند. اکنون به پشتوانه این حکم، ما حق اقدام حقوقی علیه آنها را برای خود محفوظ می‌دانیم.»

سردبیر خبر ایران اینترنشنال می‌افزاید، از سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، که مطرح‌کننده این شکایت بود، دعوت شده در تلویزیون ایران اینترنشنال حاضر شود و در گفتگویی در مورد رای صادره آفکام مشارکت کند. ایران اینترنشنال پیش از این هم از سفیر ایران در لندن برای شرکت در برنامه‌های خبری ـ تحلیلی ایران اینترنشنال دعوت کرده بود، اما این دعوت‌ها بدون پاسخ مانده است.

 

 

 

تازه چه خبر؟
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More
پروین محمدی، فعال کارگری، نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی، به دلیل سخنرانی در...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت که بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا قرار...More
اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت. بنابر اعلام اداره‌کل حفاظت محیط...More
توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت جانسون‌اندجانسون شامگاه یک‌شنبه در آمریکا آغاز شد و این واکسن تک‌دُزی قرار است از روز سه‌شنبه به...More