آغاز هفته دوم محدودیت‌های کرونا؛ وعده روحانی برای خریداری واکسن کرونا  | ایران اینترنشنال

آغاز هفته دوم محدودیت‌های کرونا؛ وعده روحانی برای خریداری واکسن کرونا 

 

 

از روز شنبه هشتم آذر هفته دوم اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای مختلف آغاز شد و در این هفته برخلاف هفته قبل ادارات دولتی در شهرهای قرمز نیز تعطیل است. با وجود وعده‌های سابق اما مقام‌های وزارت بهداشت گزارشی درباره افزایش تست‌های کرونا اعلام نکرده‌اند.

به‌‌رغم تعطیلی ادارات در شهرهای قرمز، فعالیت بانک‌ها ادامه دارد و در شهر‌هایی که بانک‌ها یک شعبه دارند همه کارکنان بانک در محل کار حاضر می‌شوند. 

در دیگر شهرهای قرمز نیز ۵۰ درصد شعبه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در مناطق نارنجی نیز دو سوم کارکنان همه بانک‌ها و در مناطق زرد همه کارکنان بانک‌ها بر سر کار حاضر خواهند شد.

مقام‌های دولت اعلام کرده بودند که تست‌های کرونا هم‌زمان با اعمال محدودیت‌ها افزایش خواهد یافت. با این حال مسئولان وزارت بهداشت هنوز گزارشی درباره افزایش تعداد تست‌ها اعلام نکرده‌اند.

در همین حال مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، مشکل بزرگ ایران در کنترل کرونا را کمبود انجام تست دانست.

او گفت: «اوایل که بیماری کرونا وارد ایران شده بود، امکان تست خیلی کم بود و هنوز هم مشکل بزرگ ما در کنترل بیماری، نداشتن تست کافی است.»

حسن روحانی نیز روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز امیدواری کرد که تست‌های کرونا در ماه‌های آینده به ۱۲۰ هزار برسد. سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز جمعه گفته بود که تاکنون پنج میلیون و ۹۹۵ هزار و ۴۴۵ تست کرونا در کشور انجام شده است.

روحانی روز شنبه همچنین گفت واکسن کرونا از خارج سفارش داده شده و هزینه خرید واکسن کرونا تامین خواهد شد. رییس انستیتو پاستور پیشتر اعلام کرده که ایران تاکنون هیچ واکسنی خریداری نکرده است.

 

 

با این حال وزیر بهداشت روز ۵ آذر وعده داده بود حدود ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا برای واکسیناسیون ۲۱ میلیون نفر خریداری خواهد شد.

رییس‌جمهوری ایران روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد که مبتلایان به کرونا با سامانه الکترونیکی کنترل و از سفر آنان با هواپیما و قطار جلوگیری خواهد شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز هفته پیش از آغاز اجرای این طرح خبر داده بود.

براساس محدودیت‌های جدید حرکت خودروها از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ممنوع اعلام شده است. با این حال مقام‌های برخی استان‌های ایران از رعایت نشدن این محدودیت توسط برخی از شهروندان خبر داده‌اند. 

سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین گفت که با وجود اجرای طرح محدودیت تردد از ساعت ۲۱ تا چهار صبح، در یک روز و در این ساعات هزار و ۵۳ تردد در سه محور شهر قزوین ثبت شد.

شیما زرآبادی‌پور اعلام کرد که تصاویر ثبت‌شده از پلاک این خودروها برای جریمه شدن در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی قرار می‌گیرد.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More