آغاز دادگاه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل | ایران اینترنشنال

آغاز دادگاه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل،‌ در اورشلیم آغاز می‌شود.

دادگاه نتانیاهو روز یکشنبه چهارم خرداد با رسیدگی به سه اتهام «دریافت رشوه»،‌ «فریب» و «سوء استفاده از اعتماد عمومی» در دادگاه منطقه‌ای جروزالم برگزار می‌شود.

نتانیاهو هفته گذشته به عنوان رییس دولت ائتلافی برای پنجمین دوره در این کشور سوگند یاد کرد. پیشتر اختلاف‌نظر احزاب اسرائیل منجر به بی‌نتیجه بودن سه انتخابات در تشکیل دولت شده بود.

نخست‌وزیر اسرائیل متهم به دریافت هدیه از دوستان میلیونر و همچنین حمایت نظارتی از رسانه‌های پرنفوذ در ازای پوشش مطلوب شده است.

نتانیاهو در حالی رهبری حزب راستگرای لیکود را در اختیار دارد که برگزاری دادگاه فساد و پیگرد قانونی خود را دارای انگیزه‌های سیاسی دانسته و از آن به عنوان تلاشی برای «تنبیه جادوگر» یاد کرده است. 

او همچنین این اقدام را «تلاش چپ‌ها برای سرنگونی رهبر محبوب راستگرا» می‌داند.

از نظر قانونی نتانیاهو مجبور به استعفا از جایگاه دولتی خود نیست و گفته است که این دادگاه توانایی او برای انجام شغلش را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. دادگاه عالی اسرائیل نیز اعلام کرده است منعی برای نخست‌وزیری نتانیاهو وجود ندارد.

هیات رسیدگی به اتهام‌های او متشکل از سه قاضی است. این هیات هفته گذشته درخواست او برای عدم حضور در دادگاه را نپذیرفت. 

نتانیاهو ضمن تشریفاتی خواندن این دادگاه گفته بود به همراه بردن محافظان بودجه عمومی را هدر خواهد داد و منجر به عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شود.

پیش از این یک‌بار جلسه دادگاه نتانیاهو در پی شیوع ویروس کرونا، با دستور وزیر پیشین دادگستری به تاخیر افتاد.

برخی منتقدان می‌گویند نتانیاهو می‌خواهد از این تصویر که نخست‌وزیر در جایگاه متهم در دادگاه بنشیند، جلوگیری کند.

او اولین نخست‌وزیری است که حین داشتن این منصب به دادگاه می‌رود. ایهود اولمرت، نخست‌وزیر پیشین این کشور،‌ پس از پایان دوره نخست‌وزیری به جرم دریافت رشوه محاکمه شد و ۱۶ ماه را در زندان گذراند.

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More