آسوشیتدپرس: خسارت انفجار کشتی سپاه در دریای سرخ جدی است | ایران اینترنشنال

آسوشیتدپرس: خسارت انفجار کشتی سپاه در دریای سرخ جدی است

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس تصاویر منتشرشده از کشتی «ساویز» سپاه پاسداران که روز سه‌شنبه هدف حمله واقع شد، خسارت ناشی از آن را برخلاف سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی جدی خوانده و از دست دادن این کشتی را ضربه‌ به قدرت‌نمایی ایران در جنگ یمن دانسته است.

این خبرگزاری روز پنجشنبه ۱۹ فروردین‌ در گزارشی نوشت با آنکه تاکنون و در حملات تخریبی قبلی کشتی‌های تجاری هدف قرار می‌گرفت و صدمات سطحی بود، این‌بار حمله «گسترده‌ترین» نوع خود در جنگ سایه میان ایران و اسرائیل بوده و از بدنه کشتی در زیر خط آب آن عبور کرده است.

بخشی از گزارش به تصاویر منتشرشده از سوی پایگاه خبری «نور نیوز»، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ ارجاع داده و نوشته آب دریای سرخ به موتورخانه کشتی هم نفوذ کرده است.

نور نیوز روز پنجشنبه به نقل از یکی از کارکنان کشتی نوشت این شناور پیش و پس از حمله رصد شده بود و احتمال دست داشتن کشوری به غیر از اسرائیل هم در انفجار آن وجود دارد.

وزارت خارجه ایران پیشتر تایید کرد که کشتی «ساویز» ساعت شش روز سه‌شنبه، در نزدیکی سواحل کشتی جیبوتی با انفجار در بدنه‌اش مواجه شد.

 

نفوذ سیلاب به موتورخانه

آسوشیتدپرس در همین زمینه تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت لبز» آمریکا را هم تحلیل کرده و نوشته به نظر می‌آید سوخت از پشت کشتی نشت می‌کند.

بر همین اساس اشاره شده در حالی که مقام‌های ایرانی خسارت وارده را «جزئی» توصیف کرده‌اند، نفوذ سیلاب در موتورخانه ساویز بر توانایی آن برای تامین انرژی پروانه‌ها،‌ حرکت و همچنین تولید برق اثر می‌گذارد.

آسوشیتدپرس نوشته اگر ایران نتواند آب را به بیرون کشتی پمپاژ‌ کرده و خسارت‌های موجود را برطرف کند،‌ احتمالا باید کشتی دیگری برای کمک به آن بیاید و حتی ممکن است این کشتی برای تعمیر به بندر برده شود.

 

ضربه به نمایش قدرت ایران

در ادامه گزارش اشاره شده که از دست دادن این کشتی شناسایی و اطلاعات سپاه پاسداران ضربه‌ای به تلاش‌های ایران برای نمایش قدرت در دریای سرخ و در زمینه جنگ یمن خواهد بود.

اسناد گزارش‌های عربستان سعودی که آسوشیتدپرس می‌گوید به آن دست یافته نشان می‌دهد ریاض معتقد است این کشتی به شناسایی تصویری و الکترونیکی می‌پردازد. تحلیل‌گران انستیتو واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک این کشتی را «کشتی مادر» و یک شناور زره‌پوش توصیف می‌کنند.

 

تشدید جنگ سایه میان ایران و اسرائیل

آسوشیتدپرس نوشته که این حمله می‌تواند در جنگ سایه میان اسرائیل و ایران تنش‌های منطقه‌ای را افزایش دهد.

جنگ سایه اصطلاحی است که برای نوعی درگیری مسلحانه که در آن طرف‌ها به طور مخفیانه در وضعیت میان جنگ و صلح برای دستیابی به اهداف خود از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند، اطلاق می‌شود.

پیشتر نیویورک تایمز از قول یک مقام آمریکایی خبر داد که اسرائیل به مقام های ایالات متحده اعلام کرده به تلافی حملات اخیر به دو کشتی اسرائیلی، کشتی ساویز را هدف قرار داده است.

بنی گنتز، وزیر دفاع اسرائیل،‌ هم روز چهارشنبه بدون آنکه به صورت خاص درباره این کشتی اظهار نظر کند، گفت ارتش کشورش هر جا که تهدیدی وجود داشته باشد،‌ اقدام نظامی انجام می‌دهد.

برخی تحلیلگران اسرائیلی از جمله باراک راوید، روزنامه‌نگار حوزه دیپلماسی، هم معتقدند اسرائیل با ادامه حمله به کشتی‌های ایرانی می‌تواند موجب تشدید تنش و درگیری با ایران شود.

تازه چه خبر؟
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More