آسوشیتدپرس: ایران در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است | ایران اینترنشنال

آسوشیتدپرس: ایران در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ایران گزارش داد جمهوری اسلامی در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است؛ این خبرگزاری اشاره کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته از این موضوع اطلاع دارد.

بنا بر این گزارش، تصاویری از آزمایشگاه‌های فضایی مستقر در سان‌فرانسیسکو نشان می‌دهد ایران از ماه میلادی اوت ساخت جاده جدیدی به سمت جنوب نطنز را در جایی آغاز کرده که تحلیلگران معتقدند محل سابق تیراندازی نیروهای امنیتی در تاسیسات غنی‌سازی بوده است.

یک تصویر ماهواره‌ای متعلق به روز دوشنبه نشان می‌دهد که این سایت با تجهیزات ساختمانی پاکسازی شده است.

این گزارش به نقل از کارشناسان مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین در انستیتوی مطالعات بین‌المللی میدلبری اشاره کرده ایران در این محل در حال حفاری است.

جفری لوییس،‌ پژهشگر این موسسه که برنامه‌ هسته‌ای ایران را مطالعه می‌کند، به آسوشیتدپرس گفت: «این جاده به سمت کوه‌ می‌رود که ممکن است نشانگر این حقیقت باشد که آنها در حال حفاری نوعی سازه هستند که قرار است جلوی آن قرار داشته باشد یا این‌که تونلی در کوه‌ها وجود دارد.» 

لوییس افزود: «شاید هم آنها در حال دفن چیزی در آنجا هستند.»

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در همین زمینه به آسوشیتدپرس گفته بازرسان این سازمان از این ساخت‌وسازها مطلع هستند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که به‌تازگی علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ گفته بود پس از حمله اخیر به تاسیسات هسته‌ای نطنز ایران جمهوری اسلامی تصمیم گرفت سالن «مدرن‌تر،‌ وسیع‌تر و فراگیرتری» در «دل کوه در همان اطراف نطنز» تاسیس کند. 

صالحی در شهریورماه همچنین اشاره کرده بود که کار ساخت این تاسیسات شروع شده است.

آژانس: اطلاع داریم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران قبلا بازرسان آژانس را در این باره مطلع کرده بود. گروسی افزود بازرسان آژانس با وجود سقوط برجام، همچنان به سایت‌های ایران دسترسی دارند.

او اشاره کرد این به آن معناست که ایران «شروع کرده،‌ اما هنوز کامل نشده است. این یک روند طولانیست».

آسوشیتدپرس نوشته این ساخت‌وساز در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده آمریکا به روز انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شود. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور، کارزار فشار حداکثری علیه تهران را به‌کار گرفته که موجب شد ایران همه محدودیت‌های برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

این خبرگزاری نوشته جو بایدن، رقیب ترامپ از حزب دموکرات، ابراز تمایل کرده است به برجام برگردد و نتیجه رای‌گیری احتمالا تعیین می‌کند که آمریکا چه رویکردی را در قبال ایران انتخاب خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More
به گزارش بلومبرگ، بیش از ۴۰ عضو جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه قطعنامه‌ای مخالفت خود را با هرگونه کاهش تحریم‌های جمهوری اسلامی...More