آزادی منوچهر بختیاری بعد از یک ماه بازداشت؛ فشارهای امنیتی بر خانواده پویا بختیاری ادامه دارد | ایران اینترنشنال

آزادی منوچهر بختیاری بعد از یک ماه بازداشت؛ فشارهای امنیتی بر خانواده پویا بختیاری ادامه دارد

منوچهر بختیاری و آصف بختیاری، پدر و عموی پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه، که شامگاه دوم دی ماه از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده بودند بعد از یک ماه بازداشت روز چهارشنبه دوم بهمن ماه آزاد شدند.

نیروهای امنیتی شامگاه دوشنبه دوم دی ماه تمام اعضای خانواده پویا بختیاری را سه روز قبل از چهلم او بازداشت کرده بودند.مادر، خواهر، داماد، خواهرزاده یازده ساله و دیگر بستگان پویا بختیاری پیشتر در هفدهم دی ماه آزاد شده بودند.

خبر بازداشت تمام اعضای خانواده پویا بختیاری از جمله معدود خبرهای بازداشت‌های خانواده‌های کشته‌شدگان است که اولین بار از شامگاه دوشنبه دوم دی ماه به نقل از مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی و  به صورت رسمی در خبرگزاری‌های رسمی ایران منتشر شد و خبرگزاری‌ مهر متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع آگاه آن را با عنوان «دستگیری عناصر  فعال در پروژه استمرار اغتشاشات و کشته‌سازی» منتشر کرد.

این منبع آگاه امنیتی به خبرگزاری مهر گفته بود که «یکی از این خانواده‌ها که فرزندشان در اغتشاشات اخیر به صورت مشکوکی کشته شد، خانواده پویا بختیاری بود که علی‌رغم دعوت و صحبت با ایشان، در روند پروژه ضد انقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفته و فعالانه بر اقدامات ساختارشکنانه خود اصرار ورزیدند.»

این اتهامات و بازداشت تمام اعضای خانواده پویا بختیاری اما تنها به دلیل اعلام این خانواده برای برگزاری مراسم چهلم او را در آرامستان «بهشت سکینه» کرج، محل دفن او، انجام شد. منوچهر بختیاری، پدر پویا، دوشنبه دوم دی و ساعاتی قبل از بازداشت نیز اعلام کرده بود که وزارت اطلاعات با احضار او و همسرش ناهید شیرپیشه از آن‌ها خواسته تا مراسم چهلم فرزندشان را لغو کنند اما پدر و مادر پویا با این خواست ماموران وزارت اطلاعات مخالفت کرده بودند.

یک روز بعد از بازداشت پدر و مادر پویا بختیاری، پسردایی او بهمن صادقی‌نور، روز سوم دی ماه به ایران‌اینترنشنال گفت که ماموران امنیتی شامگاه دوم دی ماه هم‌زمان با حضور جمعی از وکلا و مردم در منزل خانواده بختیاری برای هم‌دردی، دست به بازداشت گسترده مهمانان و اعضای خانواده زدند.

پسردایی پویا، روز سه‌شنبه سوم دی‌ماه در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت: «طی هجوم ماموران وزارت اطلاعات به منزل خانواده پویا بختیاری و انجام بازداشت گسترده، والدین و تعدادی از بستگان این خانواده از جمله پسر عموی ۱۱ ساله او و پدربزرگ و مادر بزرگش نیز دستگیر شده‌اند.» خواهر، شوهر خواهر، و دایی پویا بختیاری نیز از جمله بازداشت‌شدگان شامگاه دوشنبه بودند.

چهارم دی ماه همزمان یک روز قبل از چهلم پویا بختیاری، مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی هزاران مامور امنیتی و نیروهای یگان ویژه را راهی خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران کردند و در روز پنجم دی ماه نیز با مسدود کردن راه‌های ورودی به آرامستان بهش سکینه کرج و محاصره مزار پویا بختیاری اجازه برگزاری چهلم را ندادند و در عوض دست‌کم ۳۰ تن از مردمی را که قصد رساندن خود بر سر مزار پویا را داشتند، بازداشت کردند.

در شهرهای دیگر نیز ماموران امنیتی اقدامات مشابهی در خصوص چهلم دیگر کشته‌شدگان اعتراضات آبان اجرا کرده و در شهرهای قزوین و صومعه‌سرا شماری از شرکت کنندگان در چهلم کشته‌شدگان اعتراضات را بازداشت کردند که تعدادی از دستگیرشدگان همچنان در بازداشت موقت هستند.

استقرار نیروهای یگان ویژه در خیایان‌های کرج و تهران تا چند روز بعد از چهلم کشته‌شدگان اعتراضات نیز ادامه داشت و در هفدهم دی ماه نزدیک به دو هفته بعد از چهلم سرانجام مادر، خواهر، داماد، خواهرزاده یازده ساله و دیگر بستگان پویا بختیاری پیشتر در هفدهم دی ماه آزاد شدند.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با این وجود بازداشت پدر و عموی پویا بختیاری را تا یک ماه بعد نیز ادامه دادند. منوچهر بختیاری و همچنین برادرش آصف بختیاری چهارشنبه دوم بهمن ماه درحالی با گذشت یک ماه از زمان بازداشت‌شان آزاد شدند که فشارهای امنیتی و استقرار نیروهای امنیتی در اطراف منزل این خانواده در مهرشهر کرج همچنان ادامه دارد.

تازه چه خبر؟
بریتانیا و فرانسه توافق‌نامه جدیدی امضا کرده‌اند که هدف از آن مهار تعداد مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند. پریتی پاتل وزیر...More
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More