آذری جهرمی: یک حمله بزرگ به زیرساخت‌های الکترونیک‌ ایران را دفع کردیم | ایران اینترنشنال

آذری جهرمی: یک حمله بزرگ به زیرساخت‌های الکترونیک‌ ایران را دفع کردیم

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران،‌ از دفع یک حمله «بسیار بزرگ» به زیرساخت‌های ارتباطی دولت الکترونیک در این کشور خبر داد و گفت نمی‌تواند درباره جزییات آن صحبت کند.

جهرمی روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه در حاشیه جلسه هیات دولت ایران درباره این حمله الکترونیک گفت: «این حمله از سوی سپر امنیتی دژفا شناسایی و دفع شده و ابعاد آن در حال استخراج شدن است.»

پیش از این نیز ایران از حمله به زیرساخت‌های حیاتی و تاسیسات الکترونیک خود خبر داده بود. 

در مهرماه، وزیر نفت ایران نسبت به حملات سایبری و فیزیکی به تاسیسات نفتی هشدار داده و خواستار آمادگی کامل برای مواجهه با آن شد. 

روزنامه نیویورک‌تایمز روز اول مهرماه در گزارشی «حمله سایبری گسترده» علیه تاسیسات نفتی ایران را یکی از گزینه‌های در حال بررسی از سوی دولت آمریکا در زمینه پاسخ به حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی خوانده بود. 

روز جمعه ۲۹ شهریورماه نیز بعضی از رسانه‌های داخلی ایران از اعلام «وضعیت نارنجی» آماده‌باش در تاسیسات نفتی و پتروشیمی در جنوب این کشور خبر داده بودند. مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست‌جمهوری ایران بدون زیر سوال بردن کلیات این مساله،‌ گزارش‌ها در مورد «حمله سایبری موفق» به تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های حیاتی این کشور را تکذیب کرد.

اینترنت به هیچ‌وجه قطع نمی‌شود،‌ مگر موارد خاص

آذری جهرمی در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره «اینترنت ملی»،‌ این لفظ را بی‌معنا و هدف استفاده از آن را با هدف «تخریب دستاوردهای ایرانی»‌ عنوان کرد.

او همچنین اخبار منتشرشده در زمینه قطع اینترنت کشور از شبکه بین‌المللی را «دروغ» دانست و افزود: «حوزه اینترنت هم به همین شکل است و به هیچ‌وجه قطع نمی‌شود مگر در موارد خاص مانند چند روز قطعی که مجموعه امنیتی برای کنترل اوضاع دستور به قطع آن دادند.»

جهرمی در همین زمینه گفت:‌‌ «چیزی به نام اینترنت ملی معنای خارجی ندارد. شبکه ملی اطلاعات با اینترنت ملی تفاوت‌های زیادی دارد.»

این اظهارات در حالی است که پس از اعتراض‌های آبان‌ماه و قطع دست‌کم یک‌هفته‌ای دسترسی سراسری به اینترنت،‌ مقام‌های نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی، ریاست‌جمهوری، بر راه‌اندازی و تقویت شبکه ملی اینترنت تاکید کرده و خواستار بی‌نیازی به خارج در این زمینه شده بودند.

واکنش به نزار زکا؛ در سال ۸۸ در وزارت اطلاعات بودم

وزیر ارتباطات ایران در ادامه درباره مصاحبه نزار زکا،‌ شهروند لبنانی فعال در زمینه آزادی اینترنت، مبنی بر مشاهده بازجویی‌های جهرمی در دوران بازداشت در ایران، گفت: «احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بود، مباحث را با هم قاطی کرده است.»

جهرمی ضمن تایید حضور خود در وزارت اطلاعات،‌ آن را مربوط به سال ۱۳۸۸ دانست و اضافه کرد: «آن سالی که او‌ (زکا) به ایران آمده، من وزارت ارتباطات بودم و ضمن این‌که او بازداشت سپاه بوده نه وزارت اطلاعات.»

 پیشتر زکا، که به مدت ۴ سال در ایران زندانی بود، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال اعلام کرد در دوران حبس‌اش آذری جهرمی به عنوان بازجوی وزارت اطلاعات از متهمان بازجویی می‌کرد.

 

تازه چه خبر؟
علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از احتمال وقوع حادثه و محل انجام عمیات علیه محسن فخری‌زاده...More
چهار تن از رهبران اصلی اعتراضات ضددولتی تایلند روز دوشنبه رسما به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند. اتهام این چهار نفر روز یکشنبه در یک پایگاه پلیس...More
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طرح مجلس شورای اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرد. اولیانوف روز...More
وکیل محمدعلی نجفی،‌ شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد، می‌گوید محکومیت حبس پنج ساله برای موکلش قابل اجراست و او پس از طی...More
امارات متحده عربی روز یک‌شنبه کشته شدن محسن فخری زاده ، یکی از مسئولان برنامه هسته ای ایران را محکوم کرده و از همه طرف‌ها خواست خویشتن‌داری کنند تا...More