آتش‌سوزی گسترده و انفجار در یک کارخانه شیمیایی قم: حال یک آتش‌نشان وخیم است | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی گسترده و انفجار در یک کارخانه شیمیایی قم: حال یک آتش‌نشان وخیم است

 

آتش‌سوزی در یک کارخانه شیمیایی در «شهرک شکوهیه» قم به مصدومیت شش نفر منجر شد که حال یکی از آتش‌نشانان صدمه دیده وخیم گزارش شده است. همچنین گزارش شده دو خودروی آتش‌نشانی در این حریق سوختند.

حمید کریمی، سخنگوی آتش‌نشانی قم، بعدازظهر یکشنبه ۱۲ اردیبهشت گفت آتش مهار شد و «در حال لکه‌برداری از محل هستیم».

او همچنین گفت: «در این حریق دو تن از همکاران ما به شدت آسیب دیدند که حال یکی از آنها وخیم است.»

ساعاتی پیشتر اعلام شده بود که آتش‌سوزی در کارخانه مولدان صنایع شیمی قم از ساعت شش صبح یکشنبه آغاز شده و به دنبال وقوع چند انفجار در این محل، آتش‌نشانی وضعیت بحرانی اعلام کرد.

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی قم، ۲۰ خودرو و ۱۵۰ آتش‌نشان به همراه خودروهای آبرسان در محل حضور داشتند و با اینکه آتش‌نشان‌ها مانع از سرایت به مخازن الکل شدند، ولی مواد شیمیایی متعدد به وقوع انفجارها منجر شد و به دلیل سرایت آتش به خیابان و حریق از کف، دو خودروی آتش‌نشانی دچار حریق شد.

سخنگوی آتش‌نشانی قم گفته بود آتش‌نشانی با اعلام وضعیت بحرانی از تمام دستگاه‌ها و نیروهای نظامی درخواست کمک کرد و تانکر‌های آب‌رسان شهرداری و سازمان آب نیز به محل فراخوان شدند.

سخنگوی آتش‌نشانی قم تاکید کرد که با توجه به حجم و شدت این آتش سوزی و وجود مواد با قابلیت اشتعال بالا، آتش‌نشانی قم بلافاصله با تمام توان سنگین خود برای مهار این آتش سوزی وارد عمل شد و بیش از یک صد آتش‌نشان به محل آتش‌سوزی اعزام شدند.

او تاکید کرد که با توجه به وجود مواد اولیه فتالیک که پیش‌ساز تولید مواد پلاستیکی است کار مهار حریق به سختی پیش رفته است اما آتش‌نشانان از رسیدن حریق به مخازن الکل و سایر موارد قابل اشتعال جلوگیری کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، کارخانه‌ای که صبح یک‌شنبه شهر صنعتی شکوهیه قم  دچار آتش‌سوزی گسترده شد را کارخانه تولید الکل معرفی کرد و اعلام کرد که چند دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس به محل اعزام شده‌اند.

مهدی فراهانی، سخنگوی اورژانس قم نیز با تایید بروز آتش‌سوزی گسترده در این کارخانه گفت که اتوبوس آمبولانس و چندین دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شده‌اند.

یک مقام آتش‌نشانی قم با گذشت بیش از سه ساعت از آتش‌سوزی طی یک مصاحبه تلویزیونی گفت که آتش در بخش گسترده‌ای از این کارخانه مهار شده ولی لکه گیری و ایمن‌سازی در کارخانه ادامه دارد.

مقام‌های آتش‌نشانی قم و دیگر مقام‌های مسئول تاکنون درباره دلیل وقوع آتش‌سوزی گسترده صبح یکشنبه در کارخانه مولدان صنایع شیمی توضیحی ارائه نکردند.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More