آتش‌سوزی گسترده و انفجار در یک کارخانه شیمیایی قم: حال یک آتش‌نشان وخیم است | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی گسترده و انفجار در یک کارخانه شیمیایی قم: حال یک آتش‌نشان وخیم است

 

آتش‌سوزی در یک کارخانه شیمیایی در «شهرک شکوهیه» قم به مصدومیت شش نفر منجر شد که حال یکی از آتش‌نشانان صدمه دیده وخیم گزارش شده است. همچنین گزارش شده دو خودروی آتش‌نشانی در این حریق سوختند.

حمید کریمی، سخنگوی آتش‌نشانی قم، بعدازظهر یکشنبه ۱۲ اردیبهشت گفت آتش مهار شد و «در حال لکه‌برداری از محل هستیم».

او همچنین گفت: «در این حریق دو تن از همکاران ما به شدت آسیب دیدند که حال یکی از آنها وخیم است.»

ساعاتی پیشتر اعلام شده بود که آتش‌سوزی در کارخانه مولدان صنایع شیمی قم از ساعت شش صبح یکشنبه آغاز شده و به دنبال وقوع چند انفجار در این محل، آتش‌نشانی وضعیت بحرانی اعلام کرد.

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی قم، ۲۰ خودرو و ۱۵۰ آتش‌نشان به همراه خودروهای آبرسان در محل حضور داشتند و با اینکه آتش‌نشان‌ها مانع از سرایت به مخازن الکل شدند، ولی مواد شیمیایی متعدد به وقوع انفجارها منجر شد و به دلیل سرایت آتش به خیابان و حریق از کف، دو خودروی آتش‌نشانی دچار حریق شد.

سخنگوی آتش‌نشانی قم گفته بود آتش‌نشانی با اعلام وضعیت بحرانی از تمام دستگاه‌ها و نیروهای نظامی درخواست کمک کرد و تانکر‌های آب‌رسان شهرداری و سازمان آب نیز به محل فراخوان شدند.

سخنگوی آتش‌نشانی قم تاکید کرد که با توجه به حجم و شدت این آتش سوزی و وجود مواد با قابلیت اشتعال بالا، آتش‌نشانی قم بلافاصله با تمام توان سنگین خود برای مهار این آتش سوزی وارد عمل شد و بیش از یک صد آتش‌نشان به محل آتش‌سوزی اعزام شدند.

او تاکید کرد که با توجه به وجود مواد اولیه فتالیک که پیش‌ساز تولید مواد پلاستیکی است کار مهار حریق به سختی پیش رفته است اما آتش‌نشانان از رسیدن حریق به مخازن الکل و سایر موارد قابل اشتعال جلوگیری کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، کارخانه‌ای که صبح یک‌شنبه شهر صنعتی شکوهیه قم  دچار آتش‌سوزی گسترده شد را کارخانه تولید الکل معرفی کرد و اعلام کرد که چند دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس به محل اعزام شده‌اند.

مهدی فراهانی، سخنگوی اورژانس قم نیز با تایید بروز آتش‌سوزی گسترده در این کارخانه گفت که اتوبوس آمبولانس و چندین دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شده‌اند.

یک مقام آتش‌نشانی قم با گذشت بیش از سه ساعت از آتش‌سوزی طی یک مصاحبه تلویزیونی گفت که آتش در بخش گسترده‌ای از این کارخانه مهار شده ولی لکه گیری و ایمن‌سازی در کارخانه ادامه دارد.

مقام‌های آتش‌نشانی قم و دیگر مقام‌های مسئول تاکنون درباره دلیل وقوع آتش‌سوزی گسترده صبح یکشنبه در کارخانه مولدان صنایع شیمی توضیحی ارائه نکردند.

تازه چه خبر؟
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More
علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا...More