آتش‌سوزی گسترده مراتع و جنگل‌ها در سه استان؛ خائیز کهگیلویه، کوه‌سیاه دشتستان، خسرج شوش | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی گسترده مراتع و جنگل‌ها در سه استان؛ خائیز کهگیلویه، کوه‌سیاه دشتستان، خسرج شوش

آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های دست‌کم سه منطقه از سه استان کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان همچنان ادامه دارد؛ آتش در منطقه حفاظت شده خائیز شهرستان کهگیلویه در نبود بالگرد درحال پیشروی است، در کوه سیاه دشتستان آتش‌سوزی در غیاب نیروهای امدادی وارد سومین روز شده است و آتش‌سوزی جنگل خسرج شوش چنان گسترده است که مقام‌های محلی از مردم برای مهار آن کمک خواسته‌اند.

این درحالی است که طی هفته جاری جنگل‌ها و مراتع گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد،  منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل در شهرستان پاوه استان کرمانشاه، دهرود دشتستان و خائیز دشتستان در استان بوشهر آتش‌سوزی‌های گسترده رخ داد که به گفته مقام‌های مسئول بعد از وارد آوردن خسارات گسترده مهار شده‌اند.

منطقه حفاظت شده خائیز در شهرستان کهگیلویه از عصر پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی گسترده شد و به گفته منابع محلی شعله‌های این آتش‌سوزی از حومه غربی شهر دهدشت قابل مشاهده است.

منابع محلی تاکید دارند که برای مهار آتش‌سوزی نیاز به نیرو برای کمک جهت مهار و خاموش کردن آتش سوزی وجود دارد.

شرمت‌الله حسینی‌پرور، بخشدار مرکزی کهگیلویه با بیان اینکه آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز در شهرستان کهگیلویه گسترده است و نیاز فوری به کمک داریم، گفت که «حدود ساعت ۱۹ عصر پنج‌شنبه هشتم خرداد ماه بود که دهیار روستای پادوک طی تماس تلفنی به ما اطلاع داد که در منطقه حفاظت شده خائیز آتش‌سوزی رخ داده است.»

به گفته او آتش‌سوزی از سمت روستای پادوک آغاز شد و پنج‌شنبه شب نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان به منطقه اعزام شدند و هم اکنون در حال استمداد و کمک طلبیدن از مردم روستاها برای کمک به مهار و خاموش کردن آتش سوزی هستم.

همزمان روح الله عزیزی، رییس  اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه نیز گفت که با توجه به گستردگی آتش سوزی از دوستداران محیط زیست، نیروهای مردمی به‌خصوص دهیاران و مردم روستاهای حاشیه منطقه حفاظت شده خائیز در محدوده دهدشت غربی درخواست کمک داریم.

عزیزی افزود که آتش‌سوزی از سمت بهبهان در استان خوزستان شروع شده و به علت اینکه به موقع مهار نشد به محدوده شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد سرایت و به ارتفاعات رسیده و در حال گسترش است.

او گفت: «پوشش منطقه‌ای که طعمه حریق شده بیشتر مرتعی است و در صورتی که به موقع مهار و خاموش نشود و به ضلع شمالی که دارای پوشش جنگلی بلوط، بنه و بادام کوهی است، سرایت کند گسترده‌تر می‌شود و خسارات جبران ناپذیری وارد خواهد شد.»

منطقه حفاظت شده خائیز با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزار و ۳۸۵ هکتار طی مصوبه ۲۳ دی ماه ۱۳۷۷ شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

 

کوه سیاه دشتستان سه روز است که در آتش می‌سوزد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر گفت: «آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه سیاه، احمد لر، بخش بوشکان دشتستان که از عصر چهارشنبه هفتم خرداد براثر وقوع صاعقه آغاز شده همچنان ادامه دارد.»

به گفته جهانگیر دهقانی حدود ۹۰ نفر نیروی انسانی سازماندهی شده از بخش‌های بوشکان و ارم برای خاموش کردن آتش به منطقه اعزام شده‌اند.

دهقانی شامگاه پنج‌شنبه گفت که باتوجه به کوهستانی و سخت گذر بودن منطقه درخواست بالگرد آبپاش و پشتیبانی برای انتقال نیرو و تجهیزات به وزارت دفاع و نیروهای مسلح داده شده و وعده‌هایی نیز داده‌اند اما تاکنون هیچ بالگردی به سمت منطقه دچار آتش به پرواز درنیامده است. 

بعداز آتش‌سوزی منطقه دهرود دشتستان و کوه‌های بیرمی در منطقه خائیز تنگستان در هفته جاری این سومین حادثه آتش سوزی است که در استان بوشهر به وقوع پیوسته است.

طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال‌جاری یعنی طی دو ماه ۳۱ مورد حادثه آتش سوزی در مراتع استان بوشهر به وقوع رخ داده است و ۱۹۴ هکتار از مراتع استان دچار آتش سوزی شده‌اند.

علاوه بر این طی هفته جاری نیز در آتش‌سوزی دهرود دشتستان ۵۴۰ هکتار و در آتش سوزی خائیز تنگستان ۸۰ هکتار و در مجموع در هفته جاری ۶۲۰ هکتار از مراتع و پوشش درختی استان بوشهر در آتش سوخته است.

 

آتش‌سوزی در جنگل‌های خسرج خوزستان

همزمان در استان خوزستان، جنگل خسرج بين شهرهاى حميديه‌شوش از روز پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی شده و همچنان در آتش می‌سوزد.

به گفته منابع محلی شامگاه پنج‌شنبه در بخش‌های وسيعى از جنگل خسرج آتش درحال گسترش بوده است و نيروهاى امدادی از جمله نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و همچنین نیروهای آتش نشانی شهرهای شوش، اهواز، دزفول و حمیدیه به منطقه اعزام شده‌اند.

رییس ستاد مدیریت بحران شهرستان شوش در خصوص عوامل و علل این حریق گفت که تلاش برای شناسایی عوامل احتمالی این آتش سوزی و میزان خسارت وارده به جنگل خسرج در دست بررسی است و در صورت شناسایی عوامل انسانی، مراتب قانونی در جهت برخورد با متخلفین توسط مراجع ذی‌ربط طی خواهد شد.

تازه چه خبر؟
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More