آتش‌سوزی در سه هزار هکتار از هورالعظیم بعد از یک شبانه‌روز مهار شد | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی در سه هزار هکتار از هورالعظیم بعد از یک شبانه‌روز مهار شد

 درحالی که طی دو ماه نخست سال‌جاری بیش از ۲۷۰ آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران رخ داده‌ است، در تازه ترین مورد مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان یک شبانه‌روز پس از وقوع آتش‌سوزی در سه هزار هکتار از  هورالعظیم، از مهار این حریق گسترده در این تالاب خبر داد.

محمدجواد اشرفی، تاکید کرد که برآورد دقیق میزان خسارت نیازمند تصاویر ماهواره‌ای است ولی برآورد اولیه نشان می‌دهد سه هزار هکتار از هورالعظیم دچار حریق شده بود.

خبر آتش‌سوزی در  هورالعظیم را چهارشنبه شب محمد ساکی، رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه، اعلام کرده و گفته بود که بیش از سه هزار هکتار از بخش ایرانی تالاب هورالعظیم دچار آتش سوزی شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه افزود که آتش‌سوزی در بخش ایرانی هورالعظیم از بعد از ظهر چهارشنبه دوازدهم خرداد ماه در مخازن شماره یک و دوی این تالاب آغاز شد و آتش سوزی مخزن شماره یک غروب به سرعت خاموش شد اما حریق در مخزن شماره دو ادامه دارد.

محمد ساکی گفت که دلیل وقوع آتش‌سوزی‌ در هورالعظیم هنوز مشخص نشده و این آتش‌سوزی می‌تواند طبیعی به دلیل گرمای زیاد هوا و یا عمدی باشد و یا دلیل آن سرایت از حریق بخش عراقی تالاب باشد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه همزمان تاکید کرد که ورودی آب به هورالعظیم در یک ماه اخیر کاهش زیادی داشته و نگرانی از افزایش آتش‌سوزی در این تالاب وجود دارد.

از سوی دیگر، محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، شامگاه پنج‌شنبه و یک‌شبانه روز پس از آغاز آتش‌سوزی گسترده در هورالعظیم، با اعلام خبر  مهار آن، نسبت به وقوع آتش‌سوزی‌ها بیشتر در این تالاب هشدار داد.

اشرفی گفت که با توجه به شروع فصل گرما در صورت تخصیص نیافتن حقابه از سوی وزارت نیرو، در تابستان پیش رو شاهد تنش آبی و احتمالا افزایش آتش‌سوزی در این منطقه خواهیم بود و ضرورت دارد  برایجلوگیری این وضعیت حقابه هورالعظیم تامین شود.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، پس از مهار آتش‌سوزی در هورالعظیم، اکنون ماموران محیط زیست در منطقه مشغول پایش و گشت مستمر هستند و با بخش ایمنی مجموعه نفت آزادگان و آتش‌نشانی شهر رفیع هماهنگی‌ها لازم برای کنترل و مهار آتش سوزی‌های احتمالی در ساعت اولیه شده است.

هورالعظیم بزرگترین تالاب مرزی استان خوزستان است و یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است. شرکت نفت ایران بخش وسیعی از این تالاب را برای انجام عملیات حفاری، خشک کرده است.

سال ۹۷ آتش‌سوزی گسترده‌ای در هورالعظیم رخ داد و بخش‌های گسترده‌ای از این تالاب در خاک ایران و عراق چند ماه، از تیر ماه تا مهر ماه، در آتش سوخت.

 روزنامه همشهری دوم خرداد ماه سال‌جاری به استناد آمارهای رسمی گزارش داد که طی دو ماه اول سال  ۱۴۰۰ بیش از ۲۷۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران رخ داده است و چهار هزار و ۲۰۰  هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی را دچار خسارت کرد.

علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، نیز با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع ایران طی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، گفت که در سال ۹۹ آتش‌سوزی  ۴۸ هزار هکتار از مراتع و اراضی جنگلی ایران را از بین برد.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More