آتش‌سوزی در زاگرس؛ دره لبک ۱۰ ساعت سوخت، تنگ علمدار در منطقه حفاظت شده خائیز همچنان می‌سوزد | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی در زاگرس؛ دره لبک ۱۰ ساعت سوخت، تنگ علمدار در منطقه حفاظت شده خائیز همچنان می‌سوزد

آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع از شامگاه چهارشنبه در «تنگ علمدار» واقع در منطقه حفاظت شده خائیز آغاز شده و این منطقه همچنان در آتش می‌سوزد، همزمان آتش‌سوزی در دره لبک شهرستان کهگیلویه بین دهدشت و سوق که از عصر چهارشنبه آغاز شده بود دست‌کم تا بامداد پنج‌شنبه ادامه داشت.

به گفته منابع محلی، آتش در تنگ علمدار واقع در منطقه حفاظت شده خائیز نیز از شامگاه چهارشنبه ‌بار دیگر شعله‌ور شد و به گفته منابع محلی این منطقه همچنان در آتش‌سوزی گسترده می‌سوزد.

منابع محلی سخت‌گذر بودن منطقه و وقوع آتش‌سوزی در شب را دلیل گسترش بیشتر حریق در این منطقه عنوان کرده و هشدار دادند در صورتی‌که این از تنگ علمدار عبور کند به مناطقی از منطقه حفاظت شده خائیز گسترش خواهد یافت که طی سال‌جاری تاکنون دچار حریق نشده‌اند.

رییس آتش نشانی بهبهان، ابعاد آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز را  بسیار گسترده اعلام کرد و به گفته نیروهای آتش‌نشانی خط آتش در این منطقه را سه تا چهار کیلومتر اعلام کردند.

از سوی دیگر آتش‌سوزی در دره لبک شهرستان کهگیلویه بین دهدشت و سوق که از عصر چهارشنبه آغاز شده است دست‌کم تا بامداد پنج‌شنبه همچنان ادامه داشت.

بخشی از طرح‌های بادام‌کاری در اراضی ملی این منطقه دچار آتش‌سوزی شده است. نیروهای محلی و نیروهای جنگلبانی با وجود کمبود شدید امکانات اطفای حریق برای مهار آتش‌سوزی تلاش می‌کنند.

 

 

درحالی که به گفته منابع محلی این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد، علیرضا اتابک، فرماندار کهگیلویه، صبح پنج‌شنبه ۲۶ تیر ماه گفت که با وجود وسعت و حجم این آتش‌سوزی به دلیل وزش باد، داوطلبان و نیروهای حاضر در محل پس از ۱۰ ساعت تلاش در ساعات بامداد شعله‌های آتش را خاموش  کردند.

فرماندار کهگیلویه افزود که این آتش‌سوزی از ساعت سه بعد از ظهر چهارشنبه ۲۵ تیرماه در محدوده روستاهای چنگلوا و منطقه دره لبک آغاز شد و به سوی روستاهای چارمه، سرپری، و چاه بردی و جاده سلامت شهرستان کهگیلویه گسترش یافت.

به گفته اتابک از ساعات اولیه آتش سوزی که زبانه‌های آتش و حجمی از دود تپه‌های اطراف این منطقه را فرا گرفته بود نیرو‌های مردمی، کارکنان اداره‌های منابع طبیعی، محیط زیست، آتش‌نشانی، جهادکشاورزی، و گروه‌های کوهنوردی به محل آتش سوزی اعزام شده بودند.

فرماندار کهگیلویه گفت که «وجود ۱۰ دستگاه دمنده در مهار آتش تاثیر به‌سزایی داشت و نیروهای حاضر در منطقه توانستند بعد از ده ساعت آتش را مهار کنند اما دلیل وقوع آتش‌سوزی و وسعت منطقه آسیب دیده از حریق در حال حاضر مشخص نبوده  در دست بررسی است.»

تازه چه خبر؟
معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، بار دیگر بر صحت سخنانش درباره «همخوابگی و سپس اقدام به خودکشی» یک زن برای تامین آب آشامیدنی فرزندانش تاکید...More
غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران، پیش‌بینی کرد تعداد بی‌خانمان‌هایی که امسال در پایتخت به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند به ۷۰۰ هزار نفر شب افزایش یابد...More
مصطفی هاشمی‌طبا، نامزد انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری در ایران، می‌گوید هیچ‌یک از احزاب سیاسی درون جمهوری اسلامی، چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا، برنامه‌ای...More
سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه اعلام کرد که از روز دوشنبه در ۴۳ شهرستان بحرانی کشور به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود. به...More
پایگاه خبری «شبکه حقوق بشر کردستان» گزارش داده است به دنبال تجمع اعتراض‌آمیز زنان زندانی در کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه، نیروهای گارد ویژه زندان با...More