آتش‌سوزی‌ گسترده و کم سابقه در جنگل‌های بهبهان ادامه دارد | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی‌ گسترده و کم سابقه در جنگل‌های بهبهان ادامه دارد

آتش سوزی در جنگل‌های بهبهان که از عصر پنج شنبه آغاز شده در ساعات بامدادی جمعه همچنان ادامه دارد. گستردگی و حجم آتش سوزی از سوی شاهدان عینی و منابع محلی کم سابقه عنوان شده است و نیروهای امدادی و به همراه نیروهای مردمی که با امکانات محدود و دستان خالی در تلاشند تا این آتش سوزی بسیار گسترده را مهار کنند.

منابع محلی خبر دادند که «کوه‌های تنگ بن تا بالنگستان» در سه نقطه که کیلومترها از هم فاصله دارند به صورت وسیع و گسترده در آتش می سوزد به طوریکه «حجم وحشتناک آتش از خیابان‌های شهر بهبهان» پیداست.

خبرگزاری ایرنا از قول منابع محلی این آتش سوزی را «بی سابقه» توصیف کرد و گزارش داد که برای مهار آتش «نیازمند اقدام فوری شورای مدیریت بحران استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است.»

بنابراین گزارش کوه‌های خائیز، بدیل، کوه حاتم و تنگ بن در آتش وسیع می‌سوزند و حجم و گستردگی آتش سوزی به اندازه‌ای زیاد است که استفاده از هواپیما و بالگرد آب پاش ضرورت دارد.

دو روستای خائیز و پشگر در منطقه نزدیک به آتش‌سوزی قرار دارند. خودروهای آتش‌نشانی به روستاها اعزام شده اند تا از ورود آتش به این دو روستا جلوگیری کنند.

کیامرث حاجی زاده ، مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان، ساعتی پس از وقوع آتش سوزی در جنگل‌های بهبهان در مناطق خائیز و تنگ بن، گفت که «از سوی ستاد مدیریت بحران استان خوزستان به فرمانداری بهبهان، اداره کل منابع طبیعی و هلال احمر اعلام آماده باش شد و نیروهای عملیاتی به منطقه اعزام شدند.»

وی گفت که منطقه آتش‌سوزی صعب العبور است و به منظور پیشگیری از گسترش آتش از لحظه وقوع امکانات منطقه در محل آتش‌سوزی بسیج شده‌اند و یک فروند بالگرد از مرکز فرماندهی اطفای حریق وزارت دفاع درخواست داده شده اما این بالگرد صبح جمعه به بهبهان اعزام می‌شود.

همزمان محمد حر، فرماندار بهبهان، شامگاه پنج شنبه درباره وضعیت آتش سوزی در جنگل‎های این شهرستان، گفت: تمامی امکانات برای مهار آتش بسیج شده اند اما به دلیل سخت گذر بودن منطقه، دسترسی به آن سخت است.

فرماندار بهبهان گفت که این آتش سوزی نزدیک به منطقه «تشان» و در کوه‌های «تنگه بن» رخ داده که دلیل  آن در دست بررسی است اما «برای جلوگیری از سرایت آتش به بهبهان نیروهای محلی، گروه‌های مردم نهاد، بسیج، هلال احمر، منابع طبیعی و دیگر نیروها یه منطقه اعزام شده‌اند.»

محمد حر از وقوع آتش سوزی دیگری در منطقه «خاییز» براثر رعد و برق خبر داد و گفت: «این آتش سوزی تا حدودی وارد جنگل‌های بهبهان در منطقه خاییز شده است و نیروهای امدادی و عملیاتی نیز به این منطقه اعزام شده‌اند.»

وی گفت که یکی از نقاط آتش سوزی نیز مربوط به منطقه‌ای در کهگیلویه و بویر احمد است و هنوز وارد استان خوزستان نشده است اما با توجه به وزش باد احتمال ورود آتش به بهبهان زیاد است.

فرماندار بهبان با اشاره به «سخت گذر بودن مسیر» برای رسیدن به مرکز آن و مهار آتش، گفت: «درخواست اعزام بالگرد داده شده اما با توجه به تاریکی شب امکان استفاده از آن نیست و اگر وضعیت شدت پیدا کند صبح جمعه بالگرد آب پاش به منطقه اعزام می‌شود.»

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More