«ناامیدی» خانواده شهروند بریتانیایی-استرالیایی زندانی در ایران از آزادی او | ایران اینترنشنال

«ناامیدی» خانواده شهروند بریتانیایی-استرالیایی زندانی در ایران از آزادی او

 

 

نگرانی خانواده و بستگان کایلی مور گیلبرت،‌ استاد دانشگاه بریتانیایی‌ـ استرالیایی زندانی در ایران، درباره شرایط بهداشت نگهداری و سلامت او در زندان قرچک افزایش یافته است.

ماریس پین،‌ وزیر خارجه استرالیا، ضمن انتقاد از ادامه حبس مور گیلبرت گفت:‌ «او با اتهاماتی بازداشت و محکوم شده که ما قبول نداریم.» 

پین افزود:‌ «ما به پیگیری برای آزادی‌اش از زندان ایران ادامه می‌دهیم. من می‌دانم این شرایط سخت غیرممکنی برای او و خانواده‌اش است.»

این پژوهشگر دوتابعیتی استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیا در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران به اتهام جاسوسی حکم حبس ۱۰ ساله برای او صادر کرده است.

به نوشته روزنامه دیلی‌میل، هم‌زمان با ادامه حبس این استاد دانشگاه میزان نگرانی خانواده او نسبت به شرایط نگهداری‌اش افزایش یافته است. آن‌ها نگرانند تلاش‌های دیپلماتیک برای آزادی او شکست خورده و دولت استرالیا دست از تلاش برداشته باشد.

خانواده مور گیلبرت به اظهارات اخیرش  مبنی بر نداشتن پول کافی برای خرید آب معدنی یا غذای مناسب اشاره کرده‌ و نسبت به سلامت آبی که در اختیار اوست ابراز تردید کردند.

آن‌ها گفته‌اند: «ما به دولت یادآوری می‌کنیم که کایلی دارای حساسیت غذایی است و این به آن معناست که غذای معمولی زندان او را بیمار می‌کند.»

این زندانی سیاسی یک ماه پیش به زندان قرچک منتقل شد. پس از آن، سفیر استرالیا در تهران در ابتدای ماه جاری میلادی به ملاقات او رفت.

پیشتر رضا خندان، همسر نسرین ستوده زندانی سیاسی، اعلام کرده بود گیلبرت این پیام را به او رسانده که شرایطش «بسیار بد» است.

نشریه دیلی‌میل نوشته بنا بر گزارش‌ها، مورگیلبرت در ماه ژوئن پس از تشویق سایر زندانیان به آواز خواندن و رقصیدن در سلول‌های خود، از سوی نگهبانان مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته و به او دارو خورانده‌اند.

در ماه میلادی دسامبر  سال ۲۰۱۹ زندان قرچک از سوی وزارت خارجه آمریکا مسئول نقض گسترده حقوق بشر شناخته شده بود.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More