«دومی را چرا زدی؟»؛ واکنش کاربران توییتر به گزارش حکومت ایران درباره جعبه سیاه پرواز اوکراین | ایران اینترنشنال

«دومی را چرا زدی؟»؛ واکنش کاربران توییتر به گزارش حکومت ایران درباره جعبه سیاه پرواز اوکراین

در پی انتشار گزارش حکومت ایران از نتایج بررسی جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ کاربران رسانه‌های اجتماعی به شلیک دومین موشک سپاه پاسداران که بر پایه این گزارش رسمی موجب کشته شدن سرنشینان شد، واکنش نشان دادند.

کاربران توییتر و اینستاگرام یکشنبه شهریور پس از آن که رییس سازمان هواپیمایی اعلام کرد خلبانان و مسافران هواپیمای اوکراینی پس از شلیک موشک اول در «سلامت» بوده‌اند،‌ خواستار روشن شدن دلیل شلیک موشک دوم سپاه پاسداران به این پرواز شدند.

در توییتر شهروندان از هشتگ‌هایی از جمله «چرا زدی؟» و «دومی را چرا زدی؟» استفاده کردند.

تورج دهقانی زنگنه،‌ رییس سازمان هواپیمایی،‌ در گزارش خود اعلام کرده بود «نحوه صحبت و واکنش گروه پروازی نشان از سلامت جسمانی آن‌ها [خلبانان و مسافران پرواز] در این لحظات بوده است.»

برخی کاربران،‌ از جمله محمد هرمان، نیز این سوال را دوباره مطرح کردند که چرا در شب حمله نظامی به پایگاه آمریکا در عراق آسمان کشور روی پروازهای مسافری همچنان باز مانده بود.

از سوی دیگر شماری از کاربران محکومیت و سرکوب معترضان به انهدام هواپیما در دی‌ماه سال گذشته را یادآوری کردند. ویدا ربانی، خبرنگار هفته‌نامه صدا، در توییترش  نوشت:‌ «از یادم نمیره که چطور با این جمعیت عزادار تا کردید،‌ چون پرسیدن چرا کشتی؟»

گزارش حکومت ایران در حالی منتشر شده که انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ طی بیانیه‌ای آن را «نمایشی مضحکی از پنهان‌کاری و دروغ‌گویی» خوانده و گفته است آن را نخواهد پذیرفت.

ایران پس از چند ماه اختلاف نظر با اوکراین،‌ کانادا و فرانسه درباره بازخوانی جعبه سیاه نهایتا پس از افزایش فشارهای بین‌المللی با ارسال ضبط‌کننده‌های هواپیما به فرانسه برای تحلیل اطلاعات موافقت کرد.

بازخوانی جعبه‌های سیاه در فاصله ۲۷ تیر تا سوم مردادماه در آزمایشگاه بررسی سانحه دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه انجام شد.

 

۱۹ ثانیه؛ همدردی با حال مسافران

برخی کاربران در همین زمینه به فاصله زمانی «۱۹ ثانیه» تا قطع عملکرد جعبه‌های سیاه و فاصله « ۲۵ ثانیه» تا شلیک موشک دوم اشاره کرده و با حال مسافران در آن زمان همدردی کردند.

در شماری از صفحات توییتری، کاربران به صورت نمادین برای ابراز همدردی با مسافران ویدیوی شمارشگری را به اشتراک گذاشتند که در ثانیه ۱۹ متوقف می‌شود و طی این زمان تصاویر برخی از کشته‌شدگان حادثه را نشان می‌دهد.

فاطمه حقیری، خبرنگار،‌ در همدردی با خانواده‌ها در صفحه توییترش نوشت: «۱۹ ثانیه راه نفستان را ببندید، ۱۹ ثانیه عکس عزیزانتان را روبروی دیدگانتان بگذارید و تصور کنید آخرین فرصت تماشاست.»

برخی کاربران نیز با توجه به فاصله مورد توجه بین شلیک دو موشک احتمال «آگاهانه» یا «عمدی» بودن این اقدام را مطرح کردند. آن‌ها عدم توضیح و شفاف‌سازی درباره دلیل شلیک دوم را مورد انتقاد قرار دادند.

 

تازه چه خبر؟
اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در چند وقت اخیر اقتصاد و بازار از تسلط و کنترل دولت خارج شده است، گفت که مشکل اساسی...More
سیما فیض‌الله‌زاده، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت که روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های استان البرز به کرونا مبتلا می‌شوند. مدیر پرستاری...More
رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران به کرونا مبتلا شده و بنابر گزارش‌ها، در حال سپری کردن دوران قرنطینه در خانه‌اش است. پایگاه خبری «سینماسینما» روز...More
براساس آمار سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ ایران، میل مهاجرت در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی، نسبت به سال گذشته از ۳۰ درصد به ۶۳ درصد رسیده است. بر...More
در پی تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی بهنام محجوبی،‌ زندانی سیاسی، همسرش ‌می‌گوید ماموران زندان به او ۲۴ قرص نامشخص داده‌اند و اعزامش به...More