«جمهوری اسلامی» در چهل سالگی | ایران اینترنشنال

سرخط خبرها

 • مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران: مردم شهر تهران به مهار ویروس کرونا در‌کوتاه‌مدت و تا پایان سال خوش‌بین نیستند
 • همسر اسماعیل عبدی، معلم زندانی، از ابتلای ۱۲ نفر از زندانیان به کرونا، از جمله امیر سالار داوودی، مجید آذرپی، جعفر عظیم‌زاده و اسماعیل عبدی خبر داد
 • فرماندار قصرقند سیستان وبلوچستان: ارتباط ۲۳روستای بالادست رودخانه کاجو بر اثر سیل دوباره قطع شده است
 • رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور: ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم به کرونا مبتلا شده‌اند
 • الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، وعده دولت برای پیش فروش نفت در بازار بورس را «فاجعه» دانست
 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از درخواست این وزارتخانه برای رفع فیلتر توییتر خبر داد
 • زلزله‌ای به بزرگی ۵/۱ گیلانغرب در استان کرمانشاه را لرزاند، مرکز این زلزله خانقین در عراق بوده است
 • محمد زمان شالی‌کار، فرمانده نیروی انتظامی نور در مازندران، از اسیدپاشی یک مرد بر روی همسرش در این شهرستان خبر داد
 • محمود بهشتی لنگرودی، عضو زندانی کانون صنفی معلمان،‌ همزمان با مرخصی‌اش آزاد شد
 • امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه: کمک‌ها به لبنان باید با نظارت سازمان ملل متحد باشد
 • انجمن قلب آمریکا: مصرف ماری‌جوانا و حشیش برای سلامت قلب مضر است و می‌تواند با تحریک وضعیت قلب موجب سکته شود
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : IranIntl@ * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: bama@iranintl.com
 • رادیو ایران اینترنشنال را بر روی امواج کوتاه در سراسر ایران بشنوید، موج کوتاه ۱۱۵۵۰ در طول روز و موج کوتاه ۶۲۷۰ در طول شب
 • شما می‌توانید صدای رادیو ایران اینترنشنال را از طریق این اپلیکشن‌ها بشنوید: تیون‌این: iranintl.radio/tunein * رادیو بکس: iranintl.radio/radiobox * رادیو اف‌ام: iranintl.radio/radiofm * رادیو نت: iranintl.radio/radionet

«جمهوری اسلامی» در چهل سالگی

 

درحالی‌که نهادهای مختلف جمهوری اسلامی برای گرامی‌داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب فعال شده‌اند، رییس کمیته امداد گفته است: «امسال به‌دلیل شرایط ویژه و تورم افسارگسیخته، ۶۲۰ هزار خانوار جدید را تحت پوشش آوردیم.»

پرویز فتاح ـ که ازجمله نامزدهای محتمل و جدی انتخابات ریاست جمهوری آتی محسوب می‌شود ـ همچنین گفته است که «در حال حاضر ۳۳۰ هزار دانش‌آموز تحت پوشش کمیته امداد امام هستند که اگر حمایت نشوند، از تحصیل بازمی‌مانند».

اظهارنظر جدید رییس کمیته امداد هم‌زمان شده با ارزیابی تامل‌برانگیز عبدالله نوری، از چهره‌های اردوگاه اصلاح‌طلبی. وزیر کشور اسبق جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این نکته که «مجموع عملکرد چهل ساله ‏نظام در حوزه‌های مختلف می‌توانست خیلی بهتر ‏از این باشد که ‏امروز شاهدش هستیم»، افزوده است: «ما در مبارزات قبل از انقلاب، برای مردم از نظام اسلامی کعبه آمال ساختیم ‌‏ولی در عمل به ‏بیراهه رفتیم و درنهایت به جایی رسیدیم که امروز قرار داریم.»

آنچه ارزیابی نوری را قابل‌تامل‌تر می‌سازد، آن است که او تصریح می‌کند: «در این چهل سال با ادعای دین‌داری و دفاع از دین، دچار ‏سقوط ‌‏اخلاقی شده، به دین هم لطمه وارد ساخته‌ایم.»

به‌گونه‌ای قابل حدس، داوری صاحبان قدرت از وضع موجود، در فاصله‌ای معنادار با ارزیابی منتقدان و شهروندان ناراضی است. به عقیده آیت‌الله خامنه‌ای، زمانه کنونی، «دوران عزت جمهوری اسلامی» است و «قدرت نظام اسلامی روزبه‌روز افزایش خواهد یافت».

سردار نقدی، فرمانده سابق بسیج و معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران نیز معتقد است: «نمره انقلاب ۱۰۰ است.»

اما صرف‌نظر از این ارزیابی‌های متناقض، و نیز مستقل از داوری درباره کارنامه جمهوری اسلامی، پرسش مهم و همچنان مطرح در فضای سیاسی، چگونگی مواجهه ناراضیان با وضع مستقر است.

در یک‌سو، طیفی از نیروهای سیاسی قرار دارند که با تکیه به بحران‌هایی که گریبان حکومت در ایران را گرفته است، به فردای فقدان جمهوری اسلامی می‌اندیشند. اینان از راهبرد خود و چگونگی نیل به بزنگاه «تغییر» چیزی نمی‌گویند و تنها بر ضرورت «براندازی» و تغییر رژیم سیاسی تاکید دارند. از نظر این طیف، «فروپاشی» یا «سقوط» نظام سیاسی مستقر، مفروض است؛ باید به فردای جمهوری اسلامی اندیشید، یا حداکثر، «فشار»های گوناگون علیه نظم سیاسی مسلط را افزایش داد.

در سویی دیگر، طیفی از نیروهای سیاسی منتقد وضع موجود و خواهان اصلاح رویکردهای جاری ایستاده‌اند. داوری لایه‌های مختلف این طیف از میزان کامیابی اصلاحات مورد نظرشان، متفاوت و گاه متضاد است. چنان‌که برخی همچنان از استقرار دولت روحانی و تداوم چنین وضعی دفاع می‌کنند و بعضی آن‌ را در فاصله با میانگین خواست خود می‌دانند و تداوم چنین وضعی را قابل دفاع و توجیه نمی‌بینند. لایه‌هایی به پیامدهای اندک و تدریجی حضور در ساختار سیاسی قدرت دل‌خوش‌اند و رویکردی انتخابات‌محور دارند؛ لایه‌هایی نیز بازگشت به جامعه مدنی و تکوین و قدرت‌یابی جنبش‌های اجتماعی را در نظر دارند.

مستقل از آنچه در حکومت و بدنه اجتماعی حامی آن می‌گذرد، واقعیت غیرقابل اغماض، نارضایتی بخش بسیار مهمی از جامعه از وضع موجود است. این نارضایتی خود را در اعتراض‌ها و تحصن‌های متنوع کارگران و معلمان و بازنشستگان و جوانان و زنان، این‌جا و آن‌جا، متبلور کرده است. اما درباره این‌که خروجی حتمی و گریزناپذیر وضع مزبور، تکوین جنبش‌های اعتراضی گسترده و منسجم و تغییرساز است، پرسش‌های جدی وجود دارد.

یکی از این پرسش‌ها، با توان دستگاه سرکوب و نیز حزب غیررسمی «سپاه پاسداران» پیوند می‌خورد. موضوعی که به‌خاطر عرض و طول سازمانی و توان سخت‌افزاری و بضاعت مالی این نهاد، به‌مثابه یک آلترناتیو بالقوه، غیرقابل اجتناب است.

نهاد مزبور وقتی تامل‌برانگیزتر می‌شود که با تشتت راهبردی و سازمانی اردوگاه متکثر اپوزیسیون در خارج از کشور و نیز با ضعف سازمانی مخالفان داخلی زیر سرکوب و خشونت، مقایسه شود.

قابل انکار نیست که بخش مهمی از مخالفان جمهوری اسلامی به پیامدهای اجتماعی بحران فزاینده اقتصادی و نیز اعتراض‌های معیشتی مترتب بر آن، دل‌خوش کرده‌اند. چنان‌که به اجمال بیان شد، این بستر معلوم نیست خروجی مطلوب تغییرخواهان را درپی داشته باشد.

چنین است که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، موافقان وضع مستقر و همدلان حکومت و بازوهای تبلیغاتی آن، به برجسته‌سازی و اغراق درباره کارنامه نظام چهل ساله می‌پردازند و ناراضیان و مخالفان نیز بر نقاط ضعف و کاستی‌ها و ناکارآمدی‌های حکومت تمرکز می‌کنند و کردارهای ضد‌حقوق‌بشری‌اش.

آنچه جریان دارد، نزاعی رسانه‌ای و ستیزی تبلیغاتی است که مابه‌ازای عینی و دستاوردی ملموس برای لایه‌های اجتماعی نابرخوردار و زیر فشار معیشتی، دربر ندارد.

چه‌بسا که در این وضع و بستر، جریانی شبه‌فاشیستی دست‌بالا یابد. جریانی که با درون‌مایه و ایدئولوژی راست، مدعی عدالت اجتماعی شود؛ پرچم منافع ملی و ایران‌دوستی در دست گیرد؛ با سرکوب آزادی بیان و بی‌اعتنایی به لوازم دموکراسی، از پتانسیل حکومت کام‌ گیرد؛ و به نام دین، اما بی‌اعتنا به ارزش‌های دینی، اقتدارگرایی مستقر را تداوم بخشد؛ جریان و گفتمانی که در گفتار و کردار سیاسی این روزهای رهبر جمهوری اسلامی، به‌قدر لازم قابل ردیابی است.

 

 

مرتضی کاظمیان
ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
بسیاری از لبنانی‌ها خواستار قیام برای سرنگونی رهبران کنونی لبنان شدند. همچنین کاردینال بشاره پطرس الراعی، رهبر مسیحیان مارونی لبنان، از دولت این کشور...More
آرش حسینی میلانی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران،‌ اعلام کرد طی سال‌های گذشته حدود ۱۰۰ هکتار از مساحت پارک جنگلی سرخه‌حصار ‌برای «مصارف و...More
وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا،‌ استرالیا،‌ کانادا و نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک از دولت محلی هنگ‌کنگ خواستند با بازگرداندن نامزدهای ردصلاحیت‌ شده،...More
محققان دو دانشگاه منچستر و سالفورد در بریتانیا می‌گویند مصرف زیاد برنج در وعده‌های غذایی در طولانی‌مدت می‌تواند کشنده باشد. بر اساس یافته‌های تیمی از...More
همسر اسماعیل عبدی، معلم زندانی، از ابتلای ۱۲ نفر از زندانیان بند هشت زندان عمومی اوین به کرونا، از جمله محمد داوودی، مجید آذرپی، جعفر عظیم‌ زاده و...More