«آنچنان زدید که...»؛ روایت کاربران توییتر از سرکوب مخالفان و کشتار شهروندان از سوی جمهوری اسلامی | ایران اینترنشنال

«آنچنان زدید که...»؛ روایت کاربران توییتر از سرکوب مخالفان و کشتار شهروندان از سوی جمهوری اسلامی

کاربران توییتر در واکنش به اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران،‌ در ارتباط با  کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، با هشتگ کردن عبارت او، «آنچنان زدید»، به روایت سرکوب مخالفان و کشتار شهروندان توسط جمهوری اسلامی پرداختند.

ظریف روز دوشنبه خطاب به آمریکا گفته بود: «آنچنان زدید که فقط یک دست از سردار ما [سلیمانی] باقی ماند.»

بلافاصله پس از سخنان ظریف، هشتگ «آنچنان زدید» از سوی شماری از فعالان حقوق بشر،‌ زندانیان سیاسی پیشین و خانواده آنها،‌ روزنامه‌نگاران و خانواده کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در توییتر مورد استفاده قرار گرفت.

محمد آقاسلطان،‌ برادر ندا که در اعتراضات سال ۱۳۸۸ با گلوله ماموران امنیتی کشته شد، در توییترش نوشت:‌ «ندای ما را آنچنان زدید که با این‌که تنها ۶۵۰ متر با بیمارستان شریعتی فاصله داشت، زنده به بیمارستان نرسید.»

در جریان اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگیز آن سال،‌ بنا بر آماری که «کمیته امور آسیب‌دیدگان» متشکل از نمایندگان مهدی کروبی و میرحسین موسوی ارائه داد، دست‌کم ۷۲  نفر کشته شدند.

 

حسین رونقی، زندانی سیاسی پیشین، نیز از این هشتگ برای یادآوری جان‌باختن نادر مختاری،‌ جوان زندانی اعتراضات سراسری آبان ۹۸،‌ استفاده کرد و نوشت: «آنچنان زدید که چند ماه در کما بود و در زندان کشته شد.»

 

هفته گذشته وب‌سایت کلمه گزارش داد که مختاری بر اثر ضربه باتومی که در اعتراضات آبان‌ماه به سرش خورد به اغما رفت ولی ماموران او را به زندان بردند و او پس از آنکه دچار معلولیت شد، در پی نبود مراقبت‌های پزشکی کافی در زندان جان باخت.

کاربری به نام «مصلوب» نیز در همین زمینه نوشت: «در آبان ۹۸ آنچنان زدید که ۱۵۰۰ نفر پرپر شدند...»

 

برخی از کاربران هم به موضوع زدن موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین در دی‌ماه سال گذشته اشاره کردند. از جمله سهیلا دشتی،‌ فعال رسانه‌ای و مدنی،‌ نوشت: «حتی یک دست هم از ۱۷۷ بیگناه PS752 باقی نماند.»

 

کاربری به نام «یسنا» تصاویری از وسایل باقی‌مانده از مسافران این هواپیما منتشر کرد و همین عبارت را درباره آن به‌کار برد.

پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری آبان، محمد ثلاث درویش گنابادی اعدام‌شده، نوید افکاری زندانی اعدام‌شده اعتراضات مرداد ۹۷، کولبران کشته‌شده مناطق مرزی و همچنین اعدام‌شدگان دهه ۶۰ از جمله دیگر نام‌ها و مواردی هستند که کاربران در توییت‌های خود به آن اشاره کرده‌اند.

 

در هفته‌های گذشته صدور و اجرای احکام اعدام برای شهروندان شرکت‌کننده در اعتراضات سراسری سال‌های اخیر، از جمله نوید افکاری، موج واکنش‌های حقوق بشری در داخل و سطح بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را تشدید کرده است.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش دادند نازنین برای محاکمه تحت اتهام جدید تبلیغ علیه نظام، دوشنبه آینده به...More
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More