کلاهبرداری از شهروندان تحت عنوان «تکنسین تعمیر» ال‌جی و سامسونگ  | ایران اینترنشنال

 کلاهبرداری از شهروندان تحت عنوان «تکنسین تعمیر» ال‌جی و سامسونگ 

گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکیست در پی کلاهبرداری برخی افراد با عنوان تکنسین‌ تعمیر شرکت‌های کره‌ای «سامسونگ» و «ال‌جی» در شماری از شهرهای ایران، این دو شرکت پیامک‌های هشدار به شهروندان و کاربران محصولاتشان ارسال کرده‌اند.

یکی از پیامک‌هایی که سامسونگ اخیرا به شهروندان ارسال کرده‌ و به دست ایران اینترنشنال رسیده هشدار می‌دهد «مراقب تخلف سودجویان در پوشش نمایندگی سامسونگ باشید.»

این شرکت کره‌ای در پیامک مورد نظر می‌گوید «سامسونگ برای ارائه خدمات پس از فروش هرگز بازاریابی تلفنی ندارد.»

گزارش‌هایی نیز از دریافت پیامک‌های مشابه از نمایندگی‌های شرکت ال‌جی دریافت شده است.

بر اساس این گزارش، در دست کم یک مورد اخیر، شهروندی از دریافت تماس تلفنی از سوی فردی با عنوان «تکنسین شرکت ال‌جی» و مراجعه او به منزلش برای تعمیر و بازبینی یخچال خبر داد.

او به ایران اینترنشنال می‌گوید که پس از مراجعه این تکنسین و نصب یک قطعه به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان، به دلیل مشکل فنی پیش‌آمده یخچال از کار افتاد.

این شهروند گلایه می‌کند که پس از تماس با ال‌جی، مسئولان نمایندگی گفته‌اند که تکنسین مورد نظر دیگر با آن‌ها همکاری نمی‌کند و فقط باید از طریق خود نمایندگی‌ها با تکنسین‌ها تماس گرفته شود. 

ال‌جی همچنین از همراهی با درخواست شکایت این شهروند از افرادی که به عنوان تکنسین «سوء استفاده» کرده‌اند، خودداری کرده است.

این شهروند می‌گوید تماسش با پلیس فتا برای گزارش این مورد نیز موفق نبوده و متصدی از «زیاد» بودن پرونده‌های مشابه و خارج شدن آن از دست پلیس گفته است.

سوء استفاده‌های مجازی از عناوین فنی برای کلاهبرداری از شهروندان در این زمینه در حالی در حال افزایش است که نگاهی به رسانه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نشان‌دهنده پست‌های تبلیغاتی در این زمینه است.

برخی حساب‌های کاربری توییتر با تبلیغ تحت عنوان «تعمیرات یخچال ال‌جی در تهران با مجموعه تکنسین و تعمیرکار متخصص و مجرب در نمایندگی تعمیرات یخچال ال‌جی» دیده می‌شود.

از سوی دیگر، شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ تکنسین‌های خود را نیز از طریق تبلیغات در وبسایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی جذب می‌کنند.

در بازار ایران که به دلیل کنترل نهادهای حاکمیتی بازار آزاد رقابتی برای تمام شرکت‌های جهان در دسترس نیست، ال‌جی و سامسونگ دو شرکتی هستند که محصولاتشان توانسته در حوزه لوازم خانگی پرفروش شود.

از سویی نیز پایگاه خبری تابناک بهمن‌ماه سال گذشته گزارش داده بود که همزمان با افزایش تحریم‌ها، این دو شرکت که ۵۰ درصد لوازم خانگی را در اختیار دارند، پس از درگیری با پرونده تخلفی با میزان «۴۷۰۰ میلیارد تومان»‌ قصد ترک بازار کشور را دارند. 

وزیر وقت اقتصاد و عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس در سال ۱۳۹۵ این تخلفات را تایید کرده بودند.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More