دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای برخورد با استخراج غیرمجاز بیت کوین  | ایران اینترنشنال

 دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای برخورد با استخراج غیرمجاز بیت کوین 

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، گزارش‌ها درباره استخراج بیت کوین توسط دولت را رد کرد و از دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای برخورد «محکم» با استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال خبر داد.

 رییس دفتر روحانی گفت: «این‌که گفته شود دولت، بیت کوین استخراج می‌کند یک جفاست.»

او گفت که دولت برای استخراج ارزهای دیجیتال «در یک حدی» مجوز داده و مشخص است که دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال (ماینرها) دارای مجوز، در کجا فعالیت می‌کنند.

رییس دفتر رییس‌جمهور اعلام نکرد چه تعداد مجوز استخراج بیت کوین و برای چه افرادی صادر شده و این دستگاه‌ها در کدام شهر ایران قرار دارند. پیش از این نیز دولت گزارشی در این‌باره منتشر نکرده است.

 یکی از دلایل فشار به شبکه برق و قطع برق شهرهای ایران در روزهای اخیر مرکز بزرگ استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین) در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان اعلام شده است؛ این مرکز در اختیار چینی‌ها است.

پیش از این گزارش‌هایی درباره استخراج ارز دیجیتال در مرغداری‌ها یا دیگر مراکزی که از برق ارزان استفاده می‌کنند منتشر شده است. مقامات دولت و نیروی انتظامی نیز پیش از این از کشف هزاران دستگاه استخراج ارز دیجیتال خبر داده‌اند.

در همین حال بهمن رستمی، رییس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌ غربی، روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه  اعلام کرد که امسال ۴۶۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر) در این استان شناسایی و کشف شده و ۲۸ نفر نیز دستگیر شده‌اند.

مهدی آهنین پنجه، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم نیز گفت تاکنون ۵۰۰ دستگاه استخراج بیت کوین در این استان کشف شده است.

دو نفر از افراد فعال در استخراج ارز دیجیتال (صنعت ماینینگ) در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا ارتباط قطع برق در شهرهای ایران و استخراج بیت کوین را رد کردند. 

محمد نیکزاد، فعال صنعت ماینینگ، عنوان کرد شبکه برق نمی‌تواند برق اضافی مصرف‌نشده را ذخیره کند و اگر مزرعه استخراج ارز دیجیتال در کنار نیروگاه برق باشد می‌تواند از این سرریز انرژی استفاده کند.

در همین حال رییس دفتر رییس‌جمهور ایران دلیل قطع شدن برق را استفاده نکردن از مازوت و نرسیدن سوخت به نیروگاه‌ها اعلام کرد. 

به گفته واعظی، براساس مصوبات ستاد ملی کرونا مازوت در تهران، کرج و شهرهای آلوده مصرف نمی‌شود و این مصوبه «به‌نوعی باعث شد استفاده از مازوت در همه نیروگاه‌ها با محدودیت روبه‌رو شود».

او همچنین گفت وزارت نیرو نیز نرسیدن سوخت را پیش‌بینی نکرده بود و فکر می‌کرد سوخت نیروگاه‌ها براساس برنامه تامین خواهد شد.

تازه چه خبر؟
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More
سلمان گلپور، پدر رضا گلپور، نویسنده نزدیک به طیف‌هایی از جمهوری اسلامی که پیشتر صادق لاریجانی، حسین‌طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه و محمدی گلپایگانی...More