۲/۸ میلیون قطعه سکه طلا وارد بازار می‌شود | ایران اینترنشنال
تا چهار ماه آتی

۲/۸ میلیون قطعه سکه طلا وارد بازار می‌شود

 

 در بازه زمانی اواخر بهمن ماه امسال تا اواسط اردیبهشت ماه سال آینده، سررسید تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده بانک مرکزی فرا می‌رسد که می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد.

به گزارش ایرنا طرح پیش‌فروش سکه با هدف کاهش التهاب از بازار در سه مرحله، در بازه زمانی بهمن پارسال تا اردیبهشت امسال انجام شد: «در این برنامه بانک مرکزی در مجموع بیش از هفت میلیون و ۶۱۷ هزار قطعه سکه پیش‌فروش کرد که حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه آن تا پایان امسال تحویل خریداران می‌شود و این فرآیند تحویل تا اردیبهشت ماه سال ۹۹ ادامه خواهد داشت».

ایرنا می‌افزاید تا پایان دی ماه امسال در مجموع سررسید چهار میلیون و ۳۴۵ هزار سکه پیش‌فروش شده فرا رسید و بیش از ۹۸ درصد این سکه‌ها تحویل خریداران شد.

براساس برنامه بانک مرکزی، از اواخر بهمن ماه امسال ۸۶۵ هزار سکه و در اسفندماه ۶۷۷ هزار سکه تحویل خریداران می‌شود؛ این میزان در ماه فروردین ۸۲ هزار قطعه و در ماه اردیبهشت ماه ۳۸۹ هزار سکه خواهد بود.

با این اوصاف تا پایان امسال یک میلیون و ۵۴۲ هزار قطعه سکه وارد بازار می‌شود و در ۲ ماهه نخست سال آینده این میزان یک میلیون و ۲۷۱ هزار سکه خواهد بود. به این ترتیب با پشت سر گذاشتن اردیبهشت ماه آینده، حدود هفت میلیون و ۱۵۸ هزار سکه به دست صاحبانشان خواهد رسید. 

قیمت سکه در بازار ایران همراستا با رشد قیمت دلار، افزایش داشته است و در اواخر پاییز به بالای پنج میلیون تومان رسید.

هم اکنون قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید کمی بیش از ۴ میلیون تومان است.

در ماه‌های قبل مقامات ایران برخی را به اتهام اخلال در بازار سکه بازداشت و محاکمه کرده‌اند که معروفترین آن وحید مظلومین مشهور به «سلطان سکه» بود که ۲۳ آبان ۱۳۹۷ اعدام شد.

در کیفرخواست صادر شده، وحید مظلومین به «افساد فی الارض از طریق سردستگی و تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز ارز و سکه و قاچاق عمده ارز از کشور در حد کلان» متهم شده بود.

۱۵ بهمن ماه، ایران همچنین آغاز طرح پیش‌فروش سکه از روز سه‌شنبه خبر داد.

شورای جهانی طلا نیز اخیرا در گزارش سالانه خود اعلام کرد ایرانی‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۶۱ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم شمش و سکه طلا خریداری کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۷ بیش از سه برابر شده است.

جزئیات آمارهای شورای جهانی طلا نشان می‌دهد، بعد از خروج آمریکا از برجام تقاضا برای خرید شمش و سکه طلا در ایران به شدت اوج گرفته، اما در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ (پاییز) نسبت به سه ماهه سوم (تابستان)، مقداری فروش کرده است.

 

تازه چه خبر؟
بر اساس آخرین آمار دانشگاه جانز هاپکینز، روز سه‌شنبه شمار ‌جان‌باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده، از مرز ۴۰۰ هزار نفر گذشت و تعداد...More
ایالات متحده آمریکا اعلام کرد چین در سرکوب مسلمانان اویغور مرتکب «نسل کشی و جنایت علیه بشریت» شده است. مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت...More
شاهزاده رضا پهلوی طی پیامی در ارتباط با واکسن کرونا، اقدام علی خامنه‌ای در ممنوعیت‌هایی که برای خرید واکسن‌ تعیین کرده را «جنایت برای ثروت، و توجیه...More
وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی که با اسم لطف‌الله کاوه افراسیابی نیز شناخته می‌شود، در روز دوشنبه در خانه‌اش در واترتاون در...More
خبرگزاری رویترز گزارش داد ممانعت ایران و ترکیه از شرکت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قبرس در مذاکرات خلع سلاح سازمان ملل متحد موجب نگرانی...More