۲۱ استان ایران درگیر خشکسالی شدید | ایران اینترنشنال

۲۱ استان ایران درگیر خشکسالی شدید

 

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در مورد آخرین وضعیت خشکسالی ایران گفته است که تهران و ۲۰ استان دیگر درگیر خشکسالی شدید هستند. آماری که در مدت زمانی کمتر از هشت ماه دچار تغییرات نگران‌کننده‌ای شد.

آبان سال ۹۶ مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران اعلام کرد که تهران به همراه  شش استان دیگر در خطر خشکسالی قرار دارند. اما امروز براساس گفته‌های صادق ضیائیان ۲۱ استان در ایران درگیر خشکسالی شدید هستند.  

ضیائیان هشتم مرداد در گزارشی  به خبرگزاری ایسنا گفته است: « در بازه ۱۲۰ ماه اخیر منتهی به تیرماه سال جاری، ۹۷ درصد مساحت ایران به خشکسالی انباشته و بلندمدت دچار شده است و همین موضوع وضعیت ذخیره آبی کشور را در مناطق مختلف نشان می‌دهد.»

بر اساس آخرین آمار گفته شده از این مرکز، استان های تهران، البرز، قزوین، آذربایجان شرقی، زنجان، فارس، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، بوشهر، کرمان و قسمت‌هایی از کرمانشاه، لرستان، یزد، سمنان، قم، سیستان و بلوچستان همچنین بخش‌هایی از اصفهان و چهارمحال‌ و بختیاری درگیر خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید هستند.

در حال حاضر حدود ۹۱/۷ درصد از مساحت ایران  با درجات مختلف با مشکل خشکسالی روبروست که از این میان، ۳۰ درصد از استان‌ها  با خشکسالی بسیار شدید، ۲۷ درصد خشکسالی متوسط، ۱۷ درصد با خشکسالی خفیف روبرو هستند و تنها ۸ درصد از مساحت ایران در شرایط نرمال قرار دارد.

در پی انتشار گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، آرش حسینی میلانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز از وجود مشکلات در تامین آب دریاچه خلیج فارس و همچنین وجود کم‌آبی شدید در برخی مناطق تهران خبر داد.

به گفته میلانی،  درمنطقه ۲۲ ذخیره آب کافی ندارد، جنگل‌های چیتگر نیز دچار افت آب‌های زیرزمینی شده‌اند و نشانگر این واقعیت است که مجموعه چیتگر به شدت با مشکل کمبود آب مواجه است.

آنگونه که رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفته، در حال حاضر تامین آب دریاچه خلیج فارس واقع در منطقه ۲۲  تنها از طریق حقابه خریداری شده از رودخانه کن تامین می‌شود و منبع آبی دیگری در حال حاضر وجود ندارد. به گفته میلانی افزایش دما و تبخیر باعث شده که تامین آب دریاچه در آینده با سختی تامین شود.  

اگر چه در حال حاضر آب مورد نیاز برای مجموعه چیتگر از هفت چاه موجود در این منطقه تامین می‌شود اما افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی در این منطقه مشکلات آبیاری درختان این مجموعه را با خطر کمبود آب روبرو کرده و اگر آبیاری به موقع انجام نشود مشکل ایجاد خواهد کرد.

تامین آب منطقه ۲۲ یکی از موضوعات کلیدی است که با احداث تصفیه‌خانه محلی در این منطقه در زمان شورای چهارم بر سر زبان‌ها افتاد.

تلاش‌ها بر این بود تا بتوان از پساب منطقه برای آبیاری جنگل‌های چیتگر استفاده کرد اما این راهکار نیز نتیجه‌بخش نبود و مشکل آبیاری درختان این منطقه به قوت خود باقی ماند.

مشکل آبیاری درختان تنها منحصر به منطقه چیتگر نیست. شرق تهران به همراه سطح وسیعی از  جنگل‌کاری که در این منطقه صورت گرفته نیازمند تامین آب است گفته شده برای آبیاری منابع آب زیرزمینی مورد نیاز است که برای تامین آن باید تدابیر تازه اندیشه کرد.  

در حال حاضر بحران آب در ایران به «نقطه جوش» خود رسیده است و طبق گفته کارشناسان اگر همین وضعیت در ایران ادامه پیدا کند در آینده‌ نزدیک، بیابانی به وسعت ایران پدید خواهد آمد و پدیده مهاجرت ایرانیان، منطقه و کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

روزنامه واشنگتن‌پست در تیرماه ۱۳۹۳ اعلام کرد: «ایران در بین ۲۴ کشوری قرار دارد که وضعیت آب در آنها خطرناک است».

واشنگتن‌پست، بحران ایران را ناشی از برنامه‌ریزی نادرست حکومت جمهوری اسلامی دانسته بود.

خرداد سال ۱۳۹۳، خبرگزاری جهانی طبیعت با انتشار خبری، بحران آب را برای ایران بزرگ‌ترین چالش در دوران معاصر خواند. در این گزارش آمده‌ است که «بر اساس مستندات راهبردهای بین‌المللی آینده (FDI)، ایران از سال‌ها پیش در معرض بحران آب قرار داشته است، اما در سه دهه اخیر برای آن گامی برداشته نشده‌ است. این گزارش حاکی از آن است که ایران از مرحله آمادگی برای خطر عبور کرده و هم‌اکنون در خطر قرار دارد».

تازه چه خبر؟
محمد زمان شالی‌کار، فرمانده نیروی انتظامی نور در مازندران، از اسیدپاشی یک مرد بر روی همسرش در این شهرستان خبر داد. شالی‌کار یکشنبه ۱۹ مردادماه در گفت...More
بر اساس گزارش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران شمار رسمی فوتی‌های ویروس کرونا در این کشور دوباره افزایش یافت. سیما سادات لاری،‌ سخنگوی وزارت...More
ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ابلاغ دستورالعمل مراسم محرم جابه‌جایی هیات‌های عزاداری، دسته‌روی، پذیرایی حین مراسم و برگزاری برنامه‌های خاص محلی را...More
امید اسدبیگی،‌ مدیر عامل کارخانه نیشکر هفت‌تپه و متهم پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی ایران، گفت «به هیچ عنوان راضی به مشکلات معیشتی و بیمه‌ای قشر...More
بر اساس گزارش‌ها،‌ بامداد یکشنبه ۱۹ مرداد قسمت‌هایی از بازار پردیس ۱ کیش دچار آتش‌سوزی شده و نیروهای آتش‌نشانی برای خاموش کردن آن در محل حاضر شده‌اند...More