سرخط خبرها

 • جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران: آمریکا از ترس ناوهایش را در اقیانوس هند نگه داشته است
 • ظریف: حرف کافی نیست اروپا باید برای حفظ برجام اقدام عملی کند
 • رئیس جمهوری ایران خواهان اختیارات فرماندهی در شرایط جنگی شد
 • عراق بار دیگر برای میانجیگری بین ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرد
 • ظریف : پیشنهاد ایران برای امضای معاهده عدم تعرض با کشورهای منطقه روی میز است
 • معاون رییس‌جمهوری آمریکا: باید انتظار دیدن جنگ را داشته باشید
 • وزارت بهداشت: بیش از ۳۹هزار «مبتلا به ایدز» در ایران شناسایی شدند
 • حسن روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد
 • علی مطهری از نایب رئیسی مجلس کنار رفت
 • جمعی از کارگران شهرداری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق اعتصاب کردند
 • علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران ماند
 • یونیسف: سوءتغذیه شدید ۶۰۰ هزار کودک افغان را در خطر مرگ قرار داده است
 • شرکت ملی حفاری نفتی ایران صدها تن از کارگرانش را اخراج کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از مرز ریالی فقر در ایران

 

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی از مرز «ریالی فقر» در ایران در سال ۱۳۹۵ منتشر کرده است که بر اساس آن خط فقر ماهانه یک خانواده چهار نفره در بیشترین حد آن در تهران دو میلیون و ۷۶ هزار تومان بوده است.

به نوشته روزنامه «دنیای اقتصاد»، در این گزارش با توجه به گروه‌بندی استان‌ها، چهار خط فقر برای مناطق شهری و پنج خط فقر برای مناطق روستایی ارائه شده است.

همچنین در این گزارش آمده است که کمترین میزان خط فقر شهری ماهانه یک خانوار چهار نفره در سال ۱۳۹۵ در ایران ۹۸۳ هزار تومان بوده است.

این گزارش می‌افزاید که در مناطق روستایی استان تهران و البرز، بیشترین خط فقر ماهانه یک خانوار چهار نفره، یک میلیون و ۱۶۷ هزار تومان بوده که این رقم نیز برای دورافتاده‌ترین روستاهای کشور ۵۴۳ هزار تومان گزارش شده است.

«دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه «مجلس گزارش خود را به سال جاری تعمیم نداده» نوشته است که بر اساس برآورد این روزنامه، در آبان ماه سال ۱۳۹۷ خط فقر ماهانه برای خانواده چهار نفره شهری تهران حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و این رقم برای سایر شهرها حداقل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

این روزنامه با به روز کردن ارقام نوشته است که خط فقر ماهانه برای خانواده چهار نفره روستایی در استان تهران و البرز، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که این رقم برای روستاهای مناطق محروم ۸۳۱ هزار تومان برآورد می‌شود.

روش مورد استفاده مجلس ایران در این پژوهش، روش هزینه حداقل نیازهای اساسی تکراری (Cost of Basic Needs) است. در این روش یک سبد خوراکی به‌عنوان مرجع انتخاب می‌شود که تامین‌کننده ۲۱۰۰ کیلوکالری است. سپس هزینه دستیابی به این سبد برای فقرا بر اساس داده‌های موجود، استخراج می‌شود.

در این پژوهش، به‌جای برآورد خط فقر کشوری (شهری و روستایی)، ۹ خط فقر (چهار خط فقر شهری و ۵ خط فقر روستایی) محاسبه شده است. به این منظور از روش هزینه نیازهای اساسی تکراری استفاده شده، با این تفاوت که نوآوری‌هایی که مرتبط با ویژگی‌های جغرافیایی ایران است، به‌کار بسته شده است.

بر این اساس، استان‌های دارای بردار قیمتی مشابه در مواد غذایی و مسکن را در یک گروه (خوشه) تعریف کرده و خط فقر برای هر گروه به‌طور جداگانه محاسبه شده است.

محاسبات روزنامه «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که بر اساس آمارهای بانک مرکزی ایران، تورم در آبان‌ماه ۱۳۹۷، نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۵۳ درصد افزایش یافته است.

 

تازه چه خبر؟
۳۰ دقیقه ۱۷ ثانیه پیش
عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در ترکیه، از نمایندگان مجلس و زندانیانی که در حمایت از او دست به اعتصاب غذا زده‌اند خواست به...بیشتر بخوانید
۴۴ دقیقه ۳ ثانیه پیش
شورشیان حوثی که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند از یک حمله پهپادی دیگر به یک فرودگاه در عربستان سعودی خبر دادند. شبکه خبری المسیره، متعلق به حوثی‌ها،...بیشتر بخوانید
۴۹ دقیقه ۶ ثانیه پیش
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار آزادی فوری مرضیه امیری و کیوان صمیمی شد فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از حکومت ایران خواست با...بیشتر بخوانید
۵۹ دقیقه ۱ sec پیش
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد داد که با ایران یک «معاهده عدم تعرض» امضا کنند. ظریف این پیشنهاد را روز...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۴۱ دقیقه پیش
علی لاریجانی در چهارمین سال از دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با با ۱۵۵ رای از ۲۷۴ رای ماخوذه همچنان رئیس مجلس باقی ماند. در انتخابات تعیین رئیس مجلس...بیشتر بخوانید