کاهش ارزش ریال به کاهش مصرف ایرانیان منجر شده است | ایران اینترنشنال

کاهش ارزش ریال به کاهش مصرف ایرانیان منجر شده است

 

واقعیت یک اسکناس هزار تومانی که در کیف پول یک شهروند ایرانیست چیست؟ در واقع ارزش آن چیست؟ ارزش این کاغذ زمانی مشخص می شود که در مقابل کالا یا خدمتی واقعی قرار بگیرد. مثلا باید دید با این اسکناس چقدر می توان گوشت خرید، یا چند قطعه از این اسکناس‌ها کافیست تا بتوان یک سرپناه برای خود تهیه کرد. ارزش ریال در مقایسه با واقعیت مشخص می شود. واقعیتی که طبق اطلاعات موجود در آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد ارزش ریال طی ۱۰سال گذشته، در برابر دلار حدود ۶ برابر، در مقایسه با یک کیلو گوشت حدود پنج برابر، کاهش یافته است!  شهروندان چه کردند؟ آنچه آمارهای دولتی نشان می دهد راهکار و یا چاره آنها کاهش مصرف و هزینه درآمدهای خود در اقلام ضروری تر بوده است.

 

سه برابر شدن هزینه خانوار در ده سال

در نگاهی کلی هزینه خالص یک خانوار به صورت میانگین در ایران سال۱۳۸۷ ماهانه حدود ۹۰۳هزار تومان اعلام شده بود، این هزینه‌ها پنج سال بعد به حدود ۲میلیون و۳۰۰  هزار تومان رسید.

بانک مرکزی منبع اعلام این ارقام، اطلاعات مربوط به سال ۱۳۹۶ را اعلام نکرده و طبیعتا اطلاعات امسال هم هنوز منتشر نشده است، اما با استفاده از نرخ رسمی تورم و آخرین اطلاعات – مربوط به سال ۱۳۹۵، می‌توان دریافت که هم اکنون هزینه خالص یک خانوار چیزی حدود ۳ میلیون و۷۰۰ هزار تومان است. که بیانگر رشد ۳۱۵ درصدی نسبت به ده سال قبل است.

 

کاهش ۶۰۰ درصدی ارزش ریال

منابع دولتی ایران نرخ دلار در بازار آزاد را در سال ۱۳۸۷ حدودا ۹۷۰ تومان اعلام کردند . همین منابع قیمت دلار در بازار آزاد سال ۱۳۹۲ را حدودا سه هزار و ۲۰۰ تومان دانستند.

هم اکنون خرید و فروش ارز در صرافی ها قدغن شده است، اما هر دلار آمریکا این روزها در بازار سیاه حدود ۶هزار و ۴۰۰ تومان معامله می شود، که نسبت به ده سال قبل  ۵۶۲ درصد افزایش داشته، در واقع می توان گفت قیمت دلار نسبت به ده سال قبل حدودا ۶ برابر شده است. از سوی دیگر این تغییر قیمت یعنی ارزش ریال طی ده سال حدود ۶ برابر کاهش یافته است.

 

ده برابر شدن قیمت سکه در ده سال

ایرانیان در یک زمینه هوشمندانه و آینده نگر هستند، آنهم زمان عقد و ازدواج است. آنها مهریه را معمولا بر اساس سکه تعیین می کنند. این در اقتصاد ایران منطقی به نظر می رسد! یک سکه بهارآزادی طرح جدید در سال ۱۳۸۷به صورت میانگین۲۰۵ هزار تومان قیمت داشت، قیمت همین یک قطعه سکه پنج سال بعد و در سال ۱۳۸۷، چهار برابر بیشتر شد و به یک میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید و هم اکنون هم هر قطعه سکه بهار آزادی در بازار  حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می رسد، یعنی قیمت سکه، نسبت به ده سال قبل حدودا ده برابر شده است!

 

ده هزار تومان: ده سال قبل یک کیلو و امروز۲۰۰ گرم گوشت

کاهش ارزش ریال در خرید روزانه هم مشخص است. اگر مردی ده سال قبل با ده هزار تومان به قصابی می رفت، می توانست در تهران بیش از یک کیلو گوشت بخرد، اما این روزها با آن ده هزار تومان شاید بتواند ۲۰۰ گرم از همان گوشت تهیه کند، البته با ۲۰ درصد تخفیف!

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در پایتخت مردم یک کیلو گوشت گوسفند را در هفته اول خرداد سال ۱۳۸۷، حدود ۹ هزار تومان می خریدند، این یک کیلو گوشت گوسفندی با استخوان پنج سال بعد تقریبا سه برابر شد و با رشد۲۳۰ درصدی به هر کیلو حدود ۳۰ هزار تومان، در همان هفته اول خرداد رسید. در هفته اول خرداد امسال هم هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان حدود ۵۵ هزار تومان به فروش رسیده است که نسبت به ده سال قبل رشد ۵۰۷ درصدی را نشان می دهد.

 

خانواده ها کمتر در آمد دارند و کمتر هم مصرف می کنند

کاهش ارزش ریال در ابتدایی‌ترین نیازهای شهروندان خود را نشان می‌دهد. کافیست به اطلاعات رسمی مراجعه کنیم، ده سال قبل و در سال ۱۳۸۷، هر خانوار ایرانی سالانه ۱۴۶ کیلوگرم برنج مصرف می‌کرد، این رقم در سال ۱۳۹۵به ۱۰۶ کیلوگرم رسیده است.۵۶  کیلوگرم مصرف گوشت دام در سال ۱۳۸۷ به۴۱ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵رسیده است. هر خانوار ایرانی در سال ۱۳۸۷، سالانه ۲۱۵ کیلو شیر مصرف می کرده که در سال۱۳۹۵ مصرف این قلم به۱۲۰ کیلو رسیده است. موارد پر شماری از این دست هست که می توان به آن اشاره کرد.

در واقع کاهش ارزش ریال سبب کاهش مصرف شده است. توجه داشته باشید که این آمارها تا سال ۱۳۹۵را به ما نشان می دهند و هنوز اطلاعات سال گذشته منتشر نشده است.

 

وقتی سفره خالیست، پولی برای تفریح و فرهنگ نمی ماند

تغییرات ارزش ریال خود را در نحوه هزینه کرد بودجه خانوار هم نشان می دهد، در سال ۱۳۸۷ حدود ۵درصد بودجه خانوار به خرید پوشاک اختصاص داشته که در سال۱۳۹۵ این سهم به حدود ۴درصد می‌رسد. به جای آن هزینه مسکن، آب برق و سایر سوخت ها که در سال ۱۳۸۷حدود ۳۵ درصد بودجه خانوار را به خود اختصاص می داد، در سال ۱۳۹۵ به بیش از۳۶  درصد رسیده است. در مثالی دیگر سهم هزینه بهداشت و درمان که در سال ۱۳۸۷ حدود۵ درصد بوده، در سال ۱۳۹۵ به۶ درصد می‌رسد. در مقابل سهم تفریح و امور فرهنگی در بودجه خانوار های ایرانی از۳ درصد در سال ۱۳۸۷به ۲ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است.

تا اوایل سال گذشته، شرایط اقتصادی کشور در دوران رکود بود و لااقل تورم در آن کنترل شده به نظر می رسید، اما باید دید با تحولاتی که از اواخر سال گذشته تاکنون آغاز شده، این شرایط به کجا خواهد رسید.

 

 

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More