ژاپن بیمه‌ دولتی واردات نفت از ایران را به مدت یک‌سال دیگر تمدید می‌کند | ایران اینترنشنال

ژاپن بیمه‌ دولتی واردات نفت از ایران را به مدت یک‌سال دیگر تمدید می‌کند

ژاپن بیمه‌ دولتی را برای پوشش واردات نفت از ایران تمدید کرده است. اقدامی که به پالایشگاه‌های این کشور امکان می‌دهد تا به بارگیری نفت خام از ایران ادامه دهند.

به گزارش رویترز و به نقل از یک مقام رسمی دولت ژاپن، تمدید بیمه به مدت یک سال دیگر روز چهارشنبه، ۷ فروردین در پارلمان ژاپن به تصویب رسیده و از ماه آوریل به اجرا درمی‌آید.

تمدید بیمه پالایشگاه‌های ژاپن پیش‌شرط ادامه واردات نفت از ایران است. اما معافیت ۱۸۰ روزه ژاپن از تحریم‌های آمریکا علیه ایران ماه می به پایان می‌رسد. از همین رو پالایشگاه‌های ژاپن با فشار بر دولت این کشور به دنبال تمدید این معافیت هستند.

این در حالی است که برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا  در امور ایران روز چهارشنبه ۷ فروردین در مصاحبه‌ای که با بخش انگلیسی «صدای آمریکا» داشت گفت که سیاست آمریکا این است که به هیچ کشور دیگری معافیت نفتی از تحریم‌های ایران داده نشود.

کره جنوبی هم به تمدید دوباره معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران چشم دوخته است.

به گزارش رویترز، قرار است معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در دیدار با مقام‌های وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا درباره معافیت از تحریم نفتی ایران گفت‌و‌گو کنند.

درپی خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، هشت کشور ژاپن، کره جنوبی، چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان از نوامبر گذشته (آبان‌ماه) مشمول معافیت شش ماهه از تحریم‌های نفتی آمریکا شدند. معافیتی که کمتر از ۴۰ روز  دیگر (۱۴ اردیبهشت‌ماه) به پایان می‌رسد.

برایان هوک دلیل اعطای معافیت به این کشورها را «اجتناب از وارد شدن شوک به بازار جهانی و افزایش ناگهانی قیمت نفت» اعلام کرده است.

در حالی که برخی منابع از عزم آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران خبر می‌دهند ، برخی دیگر هدف واشنگتن را کاهش ۲۰ درصد دیگر از صادرات نفتی ایران و رساندن آن به کمتر از یک میلیون بشکه در روز اعلام کرده‌اند.

دولت ترامپ از یک سو با فشار خارجی برای تمدید معافیت از تحریم‌ها روبروست و از سوی دیگر در برابر فشار کنگره آمریکا قرار دارد که خواستار توقف تمدید این معافیت‌هاست. هنوز مشخص نیست سنگینی کدام وزنه بر دیگری می‌چربد.

تازه چه خبر؟
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت که تعطیلی مدارس در دوره کرونا، مشکلات تربیتی بسیاری برای دانش‌آموزان ایجاد و آنها را از درک مهربانی محروم کرد. علیرضا...More
غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که در نیم‌سال اول سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا امکان آموزش حضوری برای...More