وعده پرداخت وجوه سپرده‌گذاران کاسپین تا مبلغ ۲۰۰  میلیون تومان | ایران اینترنشنال

وعده پرداخت وجوه سپرده‌گذاران کاسپین تا مبلغ ۲۰۰  میلیون تومان

 

عباس جعفری آبادی، دادستان تهران از پرداخت وجوه سپرده ‌گذاران موسسه کاسپین تا مبلغ ۲۰۰  میلیون تومان خبر داد.

به گزارش ایرنا، عباس جعفری دولت آبادی روز سه شنبه ۱۸ مهر، در دوازدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران درخصوص برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی سپرده‌ گذاران موسسات مالی و اعتباری  گفت: "در مدت زمان ۶ ماه گذشته، تجمع‌ های اعتراضی متعددی در رابطه با این موسسات در سطح کشور برگزار شد که پیامد خوبی به همراه نداشت".

جعفری دولت ‌آبادی با  خطاب قراردادن مسوولان سیستم بانکی کشور خاطر نشان کرد:" وظیفه بانک مرکزی نظارت بر سیستم مالی کشور شامل بانک‌ها، صندوق‌ها و موسسات پولی، مالی و اعتباری است، و این نظارت باید هم در مرحله اعطای مجوز و هم حین فعالیت موسسه تداوم داشته باشد و مردم نمی‌پذیرند موسسه‌ای سال‌ها فعالیت مالی کند و پس از جذب وجوه هنگفت مردم و توقف فعالیت‌هایش، اعلام شود فعالیت فلان موسسه غیرمجاز است."

جعفری دولت‌آبادی درباره اقدامات دادستانی در خصوص موسسه کاسپین که جایگزین موسسه مالی اعتباری فرشتگان با ۴ هزار میلیارد تومان کسری تراز مالی شده، اظهار کرد: "اقدامات صورت گرفته توسط بانک مرکزی و دستگاه قضایی توانست مشکلات بوجود آمده را ساماندهی کند. همچنین، سپرده‌های تا ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و به علاوه وجوه سپرده‌گذاران تا مبلغ ۲۰۰میلیون تومان نیز پرداخت خواهد شد".

دادستان تهران همچنین درباره  پرداخت وجوه سپرده‌گذاران موسسه فرشتگان گفت: "وظیفه مراجع قضایی این است که براساس قانون، تمامی اموال طلبکاران را به نسبت مساوی پرداخت کنند. اما با توجه به ضرورت، ابتداً، مبالغ نازل‌تر پرداخت خوهد شد و برای باز پرداخت دیگر وجوه کلان سپرده‌گذاران،  این مؤسسه باید از طریق فروش اموال آن را تأمین و مسترد کند".

دادستان تهران  یکی از راهکارهای اصلی برای برون ‌رفت از مشکلات ناشی از عملکرد موسسات مالی را دقت عمل بانک مرکزی در اعطای مجوز و تشدید نظارت‌های مستمر دانست و گفت: "موسساتی که پا به عرصه فعالیت می گذارند، بدانند که اموال مردم در دست آنان امانت است، بنابراین، این گونه نباشد که اموال را به نام زن و فرزند و اقوام خود کنند تا قوه قضاییه سال‌ ها به دنبال کشف اموال باشد و مردم از وجوه خود محروم شوند".

او همچنین خطاب به سپرده گذاران گفت: "مردم باید وجوه خود را در موسساتی سپرده ‌گذاری کنند که معتبر و دارای مجوز بانک مرکزی باشد و این موسسات وعده سود غیرمتعارف که فراتر از مصوبات قانونی است را ندهند.

در اسفندماه ۱۳۹۴بانک مرکزی با دادن مجوز مؤسسه «آرمان ایرانیان» با نام جدید «کاسپین» موافقت کرد. این مؤسسه در راستای برنامهٔ سامان‌دهی بانک مرکزی از ادغام موسسه‌های مالی اعتباری فرشتگان و فردوسی پدید آمده بود.

فعالیت مؤسسه کاسپین به دلیل بدهی حدود ۴ هزار میلیارد تومانی تعاونی فرشتگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های آن با مشکل مواجه گردید که باعث رجوع سپرده گذاران برای بازپس‌گیری سپرده‌های خود از این مؤسسه شد، اما به دلیل کمبود منابع، موجب بسته شدن حساب‌ها و اعتراض گسترده سپرده‌گذاران شده است.

 

تازه چه خبر؟
منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب «تفکیک سنجش از پذیرش» خبر داد و گفت: سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و کنکور ۴۰...More
حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های...More
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More