شرکت‌های بیمه دنیا از سود نفتکش‌های ایرانی صرفنظر نمی‌کنند | ایران اینترنشنال
رییس کمیته بین‌‌الملل کمیسیون قضایی مجلس

شرکت‌های بیمه دنیا از سود نفتکش‌های ایرانی صرفنظر نمی‌کنند

رییس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، ضمن انتقاد از موضع آمریکا درباره بیمه نفتکش‌های ایرانی، گفت، «تمام شرکت‌های بیمه دنیا با آمریکا در ارتباط نیستند که از سود خود در بیمه کردن نفتکش‌های ایرانی صرفنظر کنند».

جلیل رحیمی جهان‌آبادی به ایسنا گفت مساله بیمه نفتکش‌های ایرانی نه یک موضوع حقوقی که «یک موضوع اقتصادی» است و  آمریکایی‌ها «از طریق نفوذی که در جهان دارند و از طریق روابط اقتصادی خود و یا از طریق خدماتی که به شرکت‌های بیمه ارائه می‌دهند»، به این شرکت‌ها فشار وارد می‌کنند.

به گفته رحیمی در صورتی که نفتکش‌ها بیمه نباشند «نه خریدار و نه فروشنده ریسک انجام این خرید و فروش را نمی‌پذیرد» و به همین دلیل «بهترین موضوع این است که نفتکش‌ها بیمه شوند».

او اضافه کرد که شرکت‌های بیمه ایرانی توانایی این را دارند که نفتکش‌های ایرانی را بیمه کنند، اما شاید نه در حد شرکت‌های بین‌المللی.

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا درباره ایران، با اشاره به این‌که «نفتکش‌های ایرانی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا فرستنده‌های مکان‌یاب خود را غیرفعال می‌کنند»، گفته بود: «این نفتکش‌ها به دلیل آن‌که از این پس تحت پوشش شرکت‌های بیمه‌گر داخل ایران قرار خواهند گرفت و به دلیل معلوم نبودن موقعیت آن‌ها در دریا خطری شناور به حساب می‌آیند».

هوک اضافه کرده بود که «کشورها، بنادر، متصدیان کانال‌ها و شرکت‌های خصوصی» باید متوجه این مساله باشند که «برای هزینه‌های ناشی از حوادثی که ممکن است برای یک کشتی تحت بیمه خود ایران رخ دهد، مسئول هستند».

همزمان محمد کاظمی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، هم با «غیرقانونی» توصیف کردن سخنان هوک، گفت شرکت‌های بیمه به هیچ وجه تعهدی برای رعایت این مساله ندارد. به گفته او «شرکت‌های بیمه عموما خصوصی هستند و در حیطه موسسات خصوصی فعالیت می‌کنند. آن‌ها دولتی نیستند و در واقع یک وزارتخانه دولتی آمریکا نیستند که براساس تصمیم دولت آمریکا اقدام کنند».

با این حال این نماینده مجلس اضافه کرد که «سابقه نشان می‌دهد که شرکت‌ها از تهدید می‌ترسند و از منافع مسلم خود می‌گذرند، اما اگر بخواهند مقررات را رعایت کنند نباید به این تهدیدها توجه کنند».

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از ۱۴ آبان ماه بازگردانده شد. تحریم‌هایی که به دنبال خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، اعلام شده بود که در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز خواهند گشت. دور دوم این تحریم‌ها صادرات نفت و گاز ایران را هدف گرفته است. پیش از این دولت آمریکا عنوان کرده بود که هدف نهایی آن‌ها رساندن صادرات نفت و گاز ایران به صفر است.

 

تازه چه خبر؟
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از جان‌باختن ۲۱ معلم و پنج دانش آموز در این استان بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد. قاسم‌علی خدابنده همچنین اعلام کرد...More
حسن احمدیان،‌ رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران،‌ می‌گوید قیمت مواد اولیه این صنعت در پی افزایش نرخ ارز و شیوع ویروس کرونا دو تا...More
وزرای تکنولوژی دو کشور امارات متحده عربی و اسرائیل در یک مکالمه تصویری راه‌های همکاری در حوزه تبادل علوم و انرژی میان دو کشور را مورد بحث و بررسی...More
شیخ نواف احمد الصباح، امیر جدید کویت، در پارلمان این کشور برای آغاز دوره زمامداری خود قسم یاد کرد. مراسم تحلیف امیر جدید کویت روز چهارشنبه در محل...More
رییس دفتر رییس‌جمهور ایران در تماس تلفنی با معاون نخست‌وزیر آذربایجان گزارش‌ها درباره کمک جمهوری اسلامی به ارمنستان را تکذیب کرد. محمود واعظی در تماس...More