دلار تک‌نرخی شد؛ نرخ غیر از ۴۲۰۰ تومان قاچاق محسوب می‌شود | ایران اینترنشنال

دلار تک‌نرخی شد؛ نرخ غیر از ۴۲۰۰ تومان قاچاق محسوب می‌شود

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اعلام کرد که دلار از روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین‌ماه، به‌صورت تک‌نرخی و به‌قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخته خواهد شد و نرخ‌های غیر رسمی دیگر، قاچاق محسوب می‌شود.

این درحالی است که نرخ دلار در ایران، روزهای گذشته روندی صعودی داشته و روز دوشنبه ۲۰ فروردین‌ماه، در یک رکوردشکنی جدید، از مرز ۶هزار تومان نیز عبور کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، جهانگیری دوشنبه‌شب (۲۰ فروردین‌ماه)، در پایان جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت که با حضور رییس جمهوری به‌منظور مدیریت بازار ارز تشکیل شده بود، از تصمیم دولت برای تک‌نرخی‌کردن ارز خبر داد و گفت: «نرخ دلار از فردا (سه‌شنبه) برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود». او افزود که دلار مورد نیاز همه بخش‌ها در بانک مرکزی، صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی، به همین نرخ در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

معاون اول رییس جمهوری تأکید کرد که فعالان اقتصادی و مردم، درمورد تأمین ارزشان با این نرخ، نباید هیچ دغدغه‌ای داشته باشند.

 

  • بعضی می‌گویند عامل آشفتگی اقتصاد، «دست‌های مداخله‌گر بیرونی» یا «فضاسازی‌ برخی جریانات داخل کشور» است

جهانگیری در سخنان خود، مدعی شد که با وجود «میلیاردها دلار توافق» دولت جمهوری اسلامی ایران با دولت‌های مختلف برای اختصاص فاینانس به ایران و «حرکت یک حجم وسیعی منابع خارجی به‌سمت کشور»، تغییرات مشابه آن‌چه که در روزهای اخیر در نرخ ارز دیدیم، غیرطبیعی است. او عوامل «غیراقتصادی»، «غیرقابل توجیه» و «پیش‌بینی‌نشده» را در تلاطم روزهای اخیر بازار، مؤثر دانست.

معاون اول رییس جمهوری میزان ارز کشور را در در ۵ سال اخیر، بسیار بیش از نیاز دانست و تأکید کرد: «اقتصادی که همواره مازاد ارزی دارد، نباید در آن یک اتفاق این‌گونه‌ای بیافتد و این غیرطبیعی است».

جهانگیری افزود: «بعضی‌ها می‌گویند که دست‌های مداخله‌گر بیرونی فضای اقتصاد کشور را آشفته می‌کند و بعضی‌ها می‌گویند فضاسازی‌های برخی از جریانات در داخل کشور ممکن است به چنین موضوعی دامن زده تا نگذارند فضای باثباتی بر اقتصاد کشور حاکم شود».

 

  • دلار با نرخ غیر از ۴۲۰۰ تومان، قاچاق محسوب می‌شود

جهانگیری همچنین اعلام کرد که هیچ نرخ دیگری جز ۴۲۰۰ تومان، از روز سه‌شنبه برای دلار به‌رسمیت شناخته نخواهد شد و هر قیمت غیر رسمی دیگری در بازار، قاچاق محسوب خواهد شد.  

او در توضیح چگونگی قاچاق محسوب‌شدن دلار با قیمت غیر از ۴۲۰۰ تومان، افزود: «مثل قاچاقی که وقتی می‌گوییم مواد مخدر قاچاق است و کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می‌کند، برخورد می‌شود، نرخ دیگری هم اگر در بازار شکل بگیرد، دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد و به‌رسمیت نمی‌شناسیم».

 

  • گفتگو با  فریدون خاوند ، اقتصاد‌دان:

 

 

تازه چه خبر؟
به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند. پلیس از اولین ساعات روز در نقاط...More
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More