توقف روند کاهشی قیمت سکه و دلار هم‌زمان با رکوردزنی بازار ثانویه | ایران اینترنشنال

توقف روند کاهشی قیمت سکه و دلار هم‌زمان با رکوردزنی بازار ثانویه

 

روند نزولی نرخ ارز و قیمت طلا در بازار تهران متوقف شد.

وب‌سایت‌های خبری مختلف در تهران، برای روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه، قیمت‌های متفاوتی از قیمت سکه گزارش داده‌اند، اما در بیشتر آن‌ها، افزایشی‌شدن قیمت سکه بازتاب داده شده است. بر این اساس، قیمت سکه تمام بهار آزادی (امامی) از ۴میلیون و ۲۶۵هزار تومان تا ۴میلیون و ۳۸۰هزار تومان گزارش شده است که نسبت‌به روز گذشته، دست‌کم ۴۵هزار تومان افزایش نشان می‌دهد. با این حال نسبت‌به روز چهارشنبه ۱۴ شهریورماه که قیمت‌ سکه تمام بهار به ۴میلیون و ۶۰۰هزار تومان رسیده بود، هنوز در سطح پایین‌تری قرار دارد.

نرخ دلار آمریکا در بازار ارز تهران نیز در منابع خبری مختلف داخلی از ۱۳هزار و ۴۵۰تومان تا ۱۳هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شده است. مقایسه این نرخ با نرخ برابری ریال نسبت به این واحد پولی که طی روز گذشته به زیر ۱۳هزار تومان رسیده بود، از افزایشی‌شدن دوباره نرخ دلار خبر می دهد.

رخداد قابل توجه دیگر، شکسته‌شدن مقدار عرضه در بازار دوم ارز (ثانویه) است؛ به‌طوری‌که در روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه، صادرکنندگان ۲۱۲میلیون یورو از طریق سامانه نیما به صرافان ارز فروختند. این عرضه بی‌سابقه به تنهایی ۱۹درصد از کل معاملات بازار دوم را از آغاز فعالیت تاکنون دربر می‌گیرد.

بازار دوم (ثانویه) ارز از نیمه مردادماه به‌طور عملی آغاز به کار کرده و هدف از راه‌اندازی آن، ایجاد محلی برای فروش ارز صادرات غیرنفتی به قیمتی غیر از نرخ رسمی است که براساس توافق خریدار و فروشنده ارز تعیین می‌شود.

رکورد عرضه ارز در بازار دوم، یک روز بعد از سخنان حسن روحانی، رییس‌ جمهوری، اتفاق می‌افتد که طی آن، به عدم ارائه ارز ازسوی دستگاه‌ها و شرکت‌های داخلی به این بازار، به‌شدت انتقاد کرده بود. روحانی با بیان اینکه «صادرکننده‌ دولتی و خصولتی، ارز صادراتی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهد، صبر می‌کند، ۴۸ ساعت دیرتر می‌دهد، و این کار خیانت به کشور است»، تهدید کرد که شرکت‌های متخلف به دادگاه معرفی خواهند شد.

بازار ارز از ابتدای هفته جاری و به‌دنبال اعلام مجوز تازه بانک مرکزی به صرافی‌ها برای فروش ارز از محل بازار ثانویه، با آرامش بیشتری نسبت‌به هفته قبل فعالیت خود را آغاز کرد و با وجود افزایشی‌شدن روند قیمت‌ها، همچنان فضا اندکی آرام‌تر از هفته گذشته، گزارش شده است.

براساس گزارش خبرگزاری مهر، ارز مسافرتی که به یورو پرداخت می‌شود، روز دوشنبه با هزار تومان کاهش قیمت نسبت‌به روز گذشته، ۱۳هزار و ۷۰۰ تومان بوده است؛ درحالی‌که بانک مرکزی نرخ یورو را در سامانه نیما، ۹هزار و ۲۲۵ تومان و در سامانه سنا ۹هزار و ۷۶ تومان اعلام کرده است.

مقام‌های بانک مرکزی و سایر مسئولان اقتصادی دولت امیدوارند تا با تامین نیازهای خُرد در صرافی‌های مجاز، از التهاب بازار کاسته شود.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند. پلیس از اولین ساعات روز در نقاط...More
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More