تداوم روند کاهشی قیمت ارز در بازار ایران | ایران اینترنشنال

تداوم روند کاهشی قیمت ارز در بازار ایران

برخی مقام‌های دولت می‌گویند روند کاهشی قیمت دلار در بازار تهران ادامه خواهد یافت.

قیمت دلار صبح سه‌شنبه به پایین‌تر از ۱۴هزار تومان رسیده و برخی منابع این قیمت را در پایه ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت کرده‌اند. روزنامه ایران گزارش داده که قیمت دلار تا ۱۰ هزار تومان هم رسیده است.

پایگاه خبری جماران بر اساس مشاهدات میدانی از بازار ارز تهران نوشته است که صرافان از خرید دلار امتناع می‌کنند ولی دلالان خریدار این ارز با مبلغ حدود ۸ هزار تومان هستند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفته است «با تصمیمات مناسبی که در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفته شد» سیر نزولی قیمت ارز و سکه ادامه خواهد یافت.

یکی از صرافی‌های دولتی نیز به ایلنا گفته است که دلار را تا ۱۳ هزار تومان خریداری کرده و به قیمت ۱۳هزار و ۷۰۰ تومان می‌فروشد.

روز دوشنبه قیمت دلار حدود ۱۲ درصد افت داشت و در دامنه ۱۵هزار و ۱۷۰ تومان تا ۱۷هزار و ۲۹۰ تومان در بازار تهران نوسان کرد.

دوشنبه شب برخی رسانه‌های داخل ایران مدعی شکل‌گیری صف فروشندگان دلارهای خانگی شده بودند.

قیمت سکه بهار آزادی نیز به موازات قیمت ارزهای خارجی رو به کاهش گذاشته و صبح سه‌شنبه هر سکه تمام بهار آزادی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

درباره دلایل کاهش قیمت ارزهای خارجی در بازار تهران فرضیه‌های مختلفی طرح شده است. برخی از تحلیل‌گران احتمال تصویب لوایح مربوط به FATF را از جمله دلایل روانی کاهش قیمت در بازار می‌دانند. گروهی دیگر این افت قیمت را موقتی ارزیابی کرده و معتقدند که دولت با تزریق ارز به بازار در تلاش برای کاهش التهاب بازار است.

 

 

اختیاراتی که به بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز داده شده و افزایش قیمت نفت نیز از جمله دلایل دیگر برای افت قیمت در بازار ارز ذکر شده است.

خبرگزاری فارس با استناد به منابع خود نوشته که «براساس آخرین جزئیات روند کاهشی قیمت ارز در بازار به دلیل مداخله بانک مرکزی بوده که از روز گذشته آغاز شده و این روند ادامه خواهد یافت.»

 

تازه چه خبر؟
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More