بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را کمتر از پیش‌بینی قبلی خود ارزیابی کرد | ایران اینترنشنال

بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را کمتر از پیش‌بینی قبلی خود ارزیابی کرد

 

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی جهان، پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران را تغییر داد و اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور کمتر از میزانی خواهد بود که این سازمان در گزارش قبلی خود در ماه ژانویه سال جاری پیش بینی کرده بود.

براساس گزارش تازه بانک جهانی، که در وبسایت آن منتشر شده، رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری میلادی ۴ درصد خواهد بود، در حالی که این رشد قبلا ۵/۲ درصد پیش بینی شده بود.
براساس پیش‌بینی جدید بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز با ۰/۷ درصد و ۰/۳ درصد کاهش نسبت به پیش بینی قبلی، به ترتیب به ۴/۱ درصد و ۴/۲ درصد خواهد رسید.

کاهش نرخ رشد اقتصادی تنها مربوط به ایران نیست. بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کل جهان در سال ۲۰۱۵ را نیز از پیش‌بینی ۴/۳ درصدی ماه ژوئن خود کاهش داده و به ۳ درصد رسانده است. این نهاد بین‌المللی همچنین رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۴ را ۸/۲ درصد اعلام کرده بود که اکنون در برآورد مقدماتی خود آن را به ۶/۲ درصد کاهش داده است.
درگزارش بانک جهانی ادامه محدودیت‌ها برای سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد ایران و وجود ظرفیت تولید نفت مازاد بسیار کم این کشور را، از عمده‌ترین چالش‌های رشد اقتصادی ایران می‌داند.

درحال حاضر ایران ۳/۸ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌‌کند. مقام‌های مسئول در صنعت نفت ایران گرچه اعلام کردند که ظرفیت تولید را تا ۳۵۰ هزار بشکه‌ در روز از میادین جدید، افزایش می‌دهند اما همزمان، وجود میادین قدیمی و فرسوده سبب کاهش تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز می‌شوند.

گزارش بانک جهانی علاوه بر سرمایه‌گذاری‌های محدود در صنعت نفت ایران، به تحریم‌های آمریکا علیه برنامه‌های موشکی این کشور نیز اشاره می کند و می‌گوید: تحریم‌های جدید ممکن است اطمینان سرمایه گذاران خارجی برای ورود به ایران را از بین ببرد.
بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود به خطراتی که اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند نیز اشاره و تاکید کرده که این چالش‌ها «قابل توجه و رو به افزایش» هستند. این نهاد مالی بین‌‌المللی افزایش نوسانات مالی، تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک و تداوم رکود در حوزه یورو را از جمله خطرات اقتصاد جهانی برشمرده است. بانک جهانی هچنین هشدار داده که عدم اطمینان کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان و ناتوانی بانک‌های مرکزی بزرگ در کاهش نرخ‌های بهره به کمتر از پایین‌ترین رکورد خود برای افزایش انتظارات تورمی از دیگر خطراتی است که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More