سرخط خبرها

 • وزارت اطلاعات ایران در پیامکی، از شهروندان خواست علیه معترضان خبرچینی کنند
 • فرمانداری اسلامشهر، کشته شدن یک معترض و زخمی شدن ۷ نفر دیگر را تایید کرد
 • سازمان اطلاعات سپاه فجر فارس از «دستگیری دو نفر از لیدرهای اعتراض‌های شیراز» خبر داد
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران، معترضان را هرج و مرج طلب و تخریب‌گر خواند
 • خبرگزاری مهر از کشته شدن یک بسیجی در ملارد خبر داد
 • کاخ سفید، برخورد خشونت‌بار حکومت ایران با معترضان را محکوم کرد
 • ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، از تماس با مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه، برای کمک به مردم ایران خبر داد
 • استانداری خوزستان از بازداشت ۱۸۰ معترض خبر داد
 • معترضان در باغستان غربی کرج، شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر روحانی» سر دادند
 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در کنار مردم ایران، برای مطالبه شفافیت و مسئولیت‌پذیری حکومت‌شان ایستاده‌ایم
 • تظاهرات اعتراضی در شهر لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد، حداقل دو کشته برجای گذاشته است
 • طی دو روز گذشته ۱۶۸ معترض در کرمانشاه زخمی و بیش از ۵۰۰ نفر بازداشت شده‌اند
 • سپیده قلیان، فعال مدنی، بار دیگر بازداشت شد
 • نت‌بلاکس: سطح دسترسی به اینترنت در ایران حدود ۵ درصد است
 • حسن روحانی: آنچه درباره بنزین تصویب شده، تصمیم سران سه قوه بوده است
 • اعتراضات مردمی در کرمانشاه دست‌کم ۱۰ کشته برجای گذاشته است
 • جمعی از ایرانیان ساکن یونان در اعتراض به سرکوب معترضان در ایران، مقابل سفارت این کشور در آتن تجمع کردند
 • گزارشها از دستگیری بیش از ۱۵۷ معترض در شهرهای کرمانشاه و جوانرود خبر می‌دهند
 • خبرگزاری صدا و سیما: یارانه نقدی آبان، ساعت ۲۴ امشب واریز می‌شود
 • اعتراضات جوانرود دست‌کم سه کشته برجای گذاشته است
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

278902_181_1.jpg

افشارگری شهردار تهران از زد و بندهای شهرداری پیشین با ناجا
افشارگری شهردار تهران از زد و بندهای شهرداری پیشین با ناجا

افشاگری شهردار تهران از زد و بندهای شهرداری پیشین با ناجا

 

محمد علی نجفی شهردار تهران می گوید:« به پرونده هایی برخورد کردیم که نشان می دهد شهرداری پیشین قراردادهایی را با ناجا منعقد کرده  که پولش صرف انتخابات شده است. »

به گزارش ایسنا، شهردار تهران در جلسه امروز یکشنبه ۲۴ دی‌ماه، که در  شورای شهر برگزار شد با ارائه گزارش ۱۰۰ روزه شهرداری و بررسی عملکرد شهرداری قبلی، از قراردادهای شهرداری با ناجا که پولش صرف انتخابات شد، افشاگری کرد.

به گفته نجفی، در بررسی پرونده‌های شهرداری، به مواردی از سوء‌استفاده برخورد شده که باید از طریق مراجع قضایی پیگیری شود.

نجفی با افشاگری درباره بودجه صرف شده از سوی محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران که برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید شده بود گفت: اواخر سال ۹۵، شهرداری با یکی از شرکت‌های نیروی انتظامی قراردادی را در خصوص تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد به مبلغ یک میلیارد تومان به امضاء رسانده است که شاید ارزش واقعی آن حتی ۱۰ میلیون تومان هم نبوده است.»
نجفی گفت: «متاسفانه آخرین پرداخت به این موسسه وابسته به نیروی انتظامی، اول مرداد ۹۶ و پس از انتخابات بوده و ۸۵۰ میلیون تومان به این قرارداد پرداخت شده است،» او در ادامه توضیح داد: «ما در بررسی‌های بیشتر دریافتیم که یک قرارداد دیگر در تاریخ ۲ مرداد ۹۶ منعقد شده که در روز قرارداد پرداختی صورت گرفته است.»
شهردار تهران با بیان اینکه این دو قرارداد مجموعاً یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان ارزش داشته است، گفت: «در بررسی‌های بیشتر متوجه شدیم که درست است این مبلغ به حساب شرکت مذکور واریز شده اما تنها ۱۷۳ میلیون تومان را به این شرکت داده و مابقی را به یک حساب دیگر که متعلق به رئیس‌دفتر یکی از معاونین قبلی بوده واریز کردند و این پول نیز خرج انتخابات شده است. این در حالی است که آن فرد مذکور مکتوب اقرار کرده که از ۱۷۳ میلیون تنها ۲۰ میلیون به خودش تعلق گرفته و مابقی سهم دیگران بوده است.»
به گفته شهردار تهران در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که رقم بدهی ثبت شده شهرداری ۲۹ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان بوده که علاوه بر آن  ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز رقم بدهی ثبت نشده در شهرداری  وجود دارد. نجفی تصریح کرد:  پیش بینی ما براین بوده  که حدود ۸ هزار میلیارد تومان نیز بدهی احتمالی داریم و بر همین اساس بدهی شهرداری در حوزه ثبت شده، ثبت نشده و بدهی احتمالی حدود ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که سه برابر بودجه فعلی شهرداری است و این در حالی است که بودجه سال ۹۶ هم صد در صد محقق نشده است.
به گفته بعضی افراد بر اساس اسناد موجود، بدهی قطعی دارند که این رقم ۴ هزار و ۷۲۳ میلیارد تومان است. همچنین مطالبات شهرداری از دولت نیز وجود دارد که بخش عمده آن مواردی بود که در قانون بودجه سال‌های قبل آمده است.
شهردار تهران با بیان اینکه بخشی از مطالبات از دولت منوط به ارایه گزارش های حسابرسی شهرداری تهران است، تصریح کرد: «در بعضی سال‌ها حسابرس اظهارنظر نکرده است و دولت این موارد را قبول ندارد و می گوید گزارش حسابرسی تایید شده را باید ارایه کنید.»

 

 • خیانت در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری

نجفی همچنین به صندوق ذخیره کارکنان شهرداری اشاره کرد و گفت که  ۸۵ درصد دارایی‌های صندوق ذخیره کارکنان شهرداری را در املاک و ساختمان حبس کردند در حالی که قرار بوده است این صندوق در بورس و مسایل اقتصادی سرمایه‌گذاری هایی کند. به گفته او  از این رقم ۷۰ درصد در پروژه‌ای تحت عنوان «سارینا کیش» سرمایه گذاری شده است که در آن فساد مالی  وجود داشت و با فشاری که آوردیم بخشی از پول را برگرداندند که در این کار نسبت به صندوق ذخیره کارکنان خیانت صورت گفته است.

 

 • استخدام ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات

نجفی در گزارش ارائه شده خود به پست‌های موجود در شهرداری اشاره کرد و  گفت: به ازاری هر ۱۰۰ پست، ۴۲۶ نفر در شهرداری وجود دارد.

او دراین رابطه به طور کامل توضیح داد که  در سال ۹۶ ما حدود ۱۶ هزار پست سازمانی و ۶۸ هزار و ۱۲۷ نفر نیرو داریم. ماه پیش ما ۶۸ هزار و ۴۰۰ نیرو داشتیم که ماموران و برخی بازنشسته‌ها، به صورت تک قراردادها لغو شد. همچنین در سال ۹۵ تعداد پرسنل شهرداری ۵۵ هزار و ۹۵۲ نفر بوده است که مستمر حقوق می‌گرفتند. طی سه الی چهار ماه گذشته که انتخابات بوده ناگهان ۱۳ هزار نفر به پرسنل شهرداری اضافه شدند به اسم اینکه عده‌ای کارگر پیمانکاران هستند و می‌خواهیم کارمند شهرداری کنیم. در حالی که بعضی از افرادی جذب شدند که حتی سابقه یک روز حضور در شرکت‌های پیمانکاری را هم نداشتند.

 

 • بیش از ۵۰ درصد دارایی‌های شهرداری حسابرسی نشده است

شهردار تهران یادآور شد: «۵۴ درصد دارایی‌های مندرج در صورت‌های مالی زیر مجموعه‌های شهرداری تهران حسابرسی نشده است از این رو نمی‌توانیم آنها را به عنوان یک مطلب قانونی در اختیار داشته باشیم.»
او در ادامه گفت: «سازمان سرمایه گذاری در سال‌های گذشته تنها به عنوان یک کارگزار عمل کرده است نه اینکه تعامل کرده و سرمایه گذار پیدا کند. مسایلی مثل جذب سرمایه‌گذاری خارجی و یا پرداختن به برنامه‌های جدید توسعه شهری مثل حمایت از استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپا در این سازمان عمدتا تعطیل بوده است.»

 

 • ۶۷۴ ملک شهرداری غالبا به صورت سلیقه ای در اختیار اشخاص و نهادها قرار گرفته است

نجفی در ادامه ارائه گزارش خود در صحن شورای شهر تهران گفت: «هم اکنون هیچ برآورد دقیقی از ارزش املاک اختصاصی شهرداری تهران و وضعیت ثبتی آن‌ها در دست نیست. از مجموع این املاک، ۶۷۴ ملک غالبا به صورت سلیقه‌ای در اختیار اشخاص و نهادها قرار گرفته است. به طور مثال به یک نهاد، ملکی ۵ میلیاردی واگذار شد و به یک نهاد دیگری که همان فعالیت را داشته است واگذار نشد؛ اینکه وجه تمایز چه بوده است؟ هیچ رابطه‌ای پیدا نکردیم.»
به گفته شهردار تهران، وضعیت کارگزاری‌ها که خروجی آن هولوگرام‌ها و مفاسد برخاسته از هولوگرام‌ها بود خیلی تأسف بار است.
او افزود: «بحث بود از امکانات بانک‌ها برای افزایش نقدینگی استفاده کنیم اما تقریبا برعکس شد یعنی بخشی از وجوه نقد و چک‌های شهرداری در اختیار کارگزاری‌ها قرار می‌گرفت و بخشی از املاک قابل وصول شهرداری به کارگزینی‌ها واگذار شد و ۵ درصد حق کارگزاری دریافت کردند و این دریافت‌ها از کارگزاری بانک شهر گرفته تا کارگزاری وابسته به یکی از شرکت‌های وابسته به سپاه بود.«
نجفی گفت:«از مجموع ۴۸ میلیارد سود شرکت، تنها ۹ میلیارد سود عملیاتی است و ۳۵ میلیارد سپرده بانکی و ۴ میلیارد سود حاصل از سایر درآمدها است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت فروشگاه شهروند تصریح کرد: «اگر شهروند به درستی اداره شود با هزاران میلیارد تومان سرمایه در اختیار باید بیش از ۱۰۰ میلیارد سود عملیاتی داشته باشد اما در سال ۹۵ تنها ۹ میلیارد سود عملیاتی داشته است.

 

 • دریافتی های نامتعارف کارمندان شهرداری

شهردار تهران در ادامه این گزارش به دریافتی‌های نامتعارف حقوق میان کارکنان شهرداری اشاره کرد و یادآور شد: در شهرداری کارمندی با مدرک کارشناسی داریم که یک میلیون ۴۰۰ هزار حقوق می‌گیرد و کارمند دیگری با همان سابقه کار حدود پنج و نیم میلیون حقوق می‌گیرد یعنی کاملا غیر‌عادلانه است و هیچ ضابطه‌ای نیست و روند مقایسه‌ای تعداد کسورپردازان به تعداد بازنشستگان نشان می‌دهد که تعداد بازنشستگان پیشی گرفته است و این یعنی شکست صندوق بازنشستگی شهرداری در بلند مدت.

 

 • واگذاری  اراضی عباس‌آباد به نهاد انتظامی و نظامی

نجفی در ادامه قرائت گزارش خود به اعضای شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: «۴۰ درصد بافت‌های فرسوده را از ابتدا نوسازی کردیم و ۶۰ درصد باقی مانده است اما در ۴۰ درصد هم متاسفانه خوب عمل نکردیم و بخشی عمده‌ای از خدمات عمومی که باید در بافت‌های نوسازی شده محقق می‌شد، نشده است.»
وی گفت: «در نتیجه این اقدام، مردمی که بافت‌هایشان نوسازی شده است خیلی اعتماد به شهرداری ندارند و این یکی از جاهایی است که سرمایه اجتماعی شهرداری تهران به شدت لطمه خورد.
شهردار تهران با بیان اینکه اراضی عباس‌آباد می‌تواند یک منطقه استثنایی در شهر تهران از نظر فرهنگی باشد، گفت: «در سال ۹۰ قراداد یک هتل بسته شده که مغایر با طرح جامع اراضی عباس آباد است. همچنین بخشی از این اراضی به نهاد انتظامی و نظامی داده شده است و متاسفانه چون قرارداد بسته شده برای جلوگیری از کار آنها مشکلات حقوقی وجود دارد.»
او در مورد سرانه فرهنگی و اجتماعی نیز گفت: «سرانه فرهنگی و اجتماعی ویژه بانوان چهار صدم متر مربع است و این سرانه در بخشی از مناطق صفر است.»

 

 • سازمان فرهنگی هنری شهرداری در اختیار شهرداری نیست

نجفی در ادامه گزارش خود میزان برگشتی برخی از مجلات همشهری را بیش از ۴۰ درصد عنوان کرد و افزود: «سال‌ها پول دادیم این نشریات و مجلات را در همشهری منتشر کردیم؛ البته ما چهار نشریه را تعطیل کردیم و برای بقیه هم فعلا زورمان به هیات مدیره همشهری نمی‌رسد که یک مقدار انقلابی‌تر عمل کند. به گفته نجفی، در همشهری هم وضعیت مالی افتضاحی وجود دارد.»
به گفته شهردار تهران، درآمدهای عملیاتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری طی سال های ۹۳ تا ۹۵ از ۳۳ هزار میلیارد تومان به ۱۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و از آن طرف کمک‌های دریافتی از شهرداری سال به سال بیشتر شده است، به طوری‌که در سال ۹۵ این سازمان ۶۵ میلیارد تومان از شهرداری تهران کمک گرفته است.

 

 • شهرداری فقط ۳ درصد زباله‌ها را تفکیک می‌کند

نجفی ادامه داد: «نسبت تفکیک از مبداء زباله در شهر تهران ۱۳ درصد است یعنی ۸۷ درصد تفکیک نمی‌شود که از این رقم ۱۳ درصد هم، تنها ۳ درصد را ما هوشمندانه انجام می‌دهیم و ۱۰ درصد را کسانی که در زباله‌ها می‌گردند تفکیک می‌کنند. در واقع عملکرد شهرداری درباره تفکیک از مبدا زباله ۳ درصد است.
به گفته شهردار تهران، در سال ۹۶ سازمان مدیریت پسماند زیان خالص ۲۶ میلیارد تومانی دارد علی رغم اینکه در سال های قبلی ۶۱ میلیارد تومان سود داشته است.  زیر ساخت های تولید انرژی از زباله و تصفیه خانه زباله کاملا فاقد بهره برداری و کارآیی بوده است.
محاسبات میزان بدهی و طلب شهرداری تهران از موضوعات پرحاشیه و خبرساز  طی چند ماه گذشته  بوده است. بر اساس آخرین آمار،  شهرداری بیش از  ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی سررسید شده دارد که از این رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک‌ها است که این میزان  روزانه به دلیل سودی که به آنها تعلق می گیرد در حال افزایش است.

 

تازه چه خبر؟
عدنان حسن‌پور، روزنامه‌نگار کُرد در شهر مریوان کردستان، در گفت‌و‌گو با ایران اینترنشنال گفت: «اعتراض‌های مردم به گرانی بنزین که روز شنبه به صورت صلح‌...بیشتر بخوانید
نتایج یک نظرسنجی که از سوی رویترز و موسسه افکارسنجی اپسوس انجام شده است نشان می‌دهد ۶۸درصد آمریکایی‌ها نشست‌های بررسی موارد استیضاح رییس جمهوری...بیشتر بخوانید
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سخنانی گفت که مردم در جاهایی نظیر ایران، ونزوئلا و هنگ‌کنگ در پی‌ آزادی هستند و پیروز نیز خواهند شد. وزیر خارجه...بیشتر بخوانید
هیات منصفه یک دادگاه فدرال در آمریکا، راجر استون، مشاور پیشین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، را به علت هفت فقره اتهام ارائه اظهارت کذب به کنگره،...بیشتر بخوانید
کاخ سفید خلاصه‌ای از محتوای گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اکراین در ماه آوریل را منتشر کرد که در آن...بیشتر بخوانید