گروه ویژه اقدام مالی

اسرائیل به «اف‌ای‌تی‌اف» پیوست

 

اسرائیل به عنوان سی و هشتمین عضو «گروه ویژه اقدام مالی در پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم» پذیرفته شد. به گفته وزیر دادگستری اسرائیل این اقدام می‌تواند گامی مهم برای این کشور باشد تا سیاست‌هایی تاثیرگذار علیه «دشمنان منطقه‌ای» خود اتخاذ کند.

ایران، از حامیان حزب‌الله لبنان و حماس در فلسطین، نیز تحت نظارت و بازرسی گروه ویژه اقدام مالی با هدف پیوستن به این سازمان است.

اسرائیل از طرفی سعی در ترغیب قدرت‌های جهانی دارد تا در قطع کمک مالی به حزب‌الله و حماس، «دشمنان لبنانی و فلسطینی» اسرائیل، این کشور را یاری کنند.

مجلس ایران حدود یک هفته پیش، پیش‌نویس لایحه‌ای را تصویب کرد که به مقامات این کشور این امید را می‌دهد تا تهران به استانداردهای جهانی مبارزه با تامین مالی تروریسم نزدیک‌تر شده و از فهرست سیاه تامین مالی تروریسم خارج شود.

نمایندگان اصولگرای مجلس ایران با بخش‌هایی از این لایحه مخالفت کردند و گفتند پذیرش آن ممکن است این کشور  را از حمایت مالی متحدان منطقه‌ای‌ خود از جمله حزب‌الله لبنان که در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد، باز دارد.  

شلومیت واگمن-رتنر، مسئول اداره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در وزارت دادگستری اسرائیل گفت که پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف، یک هدف ملی استراتژیک برای این کشور بوده و فعالیت بخش مالی اسرائیل در اقتصاد بین‌المللی را تسهیل می‌کند.

او همچنین افزود: «یک عامل مهم دیگر این است که برای اولین بار کشور اسرائیل قادر به مشارکت در وضع قوانین بین‌المللی در حوزه پولشویی و تامین مالی تروریسم خواهد بود».

اسرائیل از فوریه ۲۰۱۶ تا کنون به عنوان عضو ناظر اف‌ای‌تی‌اف بوده است. مارشال بیلینگزلی، رئیس اف‌ای‌تی‌اف گفت طی دورانی که مساله عضویت اسرائیل در این گروه در دست بررسی بوده، این کشور تعهد خود به حفاظت از تمامیت این سیستم را ثابت کرده است.

 

تازه چه خبر؟
۲۰ دقیقه ۴۰ ثانیه پیش
کمپین فعالین بلوچ از مفقد شدن «حبیب الله سربازی» بنیانگذار این کمپین در محل سکونتش در ترکیه خبر داد. این کمپین در اطلاعیه ای اعلام کرد که «از شب...بیشتر بخوانید
۴۴ دقیقه ۲۳ ثانیه پیش
معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری باغملک از «آتش سوزی عمدی» در اراضی کشاورزی قلعه تل خبرد داد و گفت که در این آتش سوزی حدود ۱۵۰ هکتار از اراضی این...بیشتر بخوانید
۵۲ دقیقه ۲۰ ثانیه پیش
دادستان بوشهر از شناسایی و بازداشت ۲ متهم به «کودک آزاری» در بوشهر و پلمب کارواش آنها خبر داد. علی حسن پور با اعلام این خبر در مورد جزئیات این حادثه...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۴۳ ثانیه پیش
مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت که در برخی شهرستان‌های این استان، تراکم دانش‌آموزان چنان افزایش یافته که «دیگر حتی جای نفس کشیدن در مدارس نیست.»...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۲ دقیقه پیش
مرتضی صفاری نطنزی، نماینده نطنز، بادرود و قمصر در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی درگذشت. صفاری نطنزی به سبب ابتلا به بیماری سرطان پانکراس در بیمارستانی...بیشتر بخوانید