احیای نسبی صادرات غیرنفتی ایران در دی‌ماه | ایران اینترنشنال
به کمک صدور محصولات خام یا نیمه خام نفتی رخ داد

احیای نسبی صادرات غیرنفتی ایران در دی‌ماه

 

آمارهای جدید گمرکی حاکی است، صادرات غیرنفتی ایران در دی‌ماه نسبت به آذرماه افزایش قابل‌توجهی داشته، اما هنوز به سطح ماه‌های قبل نرسیده است.

گمرک ایران طی گزارشی که چهارشنبه دهم بهمن منتشر کرد، اعلام کرد صادرات غیرنفتی ده ‌ماهه کشور به ۳۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسیده است.

صادرات ایران در آذرماه به شدت سقوط کرده و به ۱/۸ میلیارد دلار رسیده بود که نصف متوسط صادرات ماهانه کشور طی هشت ماه سال بود. اما صادرات دی‎‌ماه دوباره مقداری جان گرفته و به ۳ میلیارد دلار رسیده است، اما هنوز فاصله زیادی با صادرات هشت ماه سال ۹۷ دارد.

بخشی از افزایش صادرات دی‌ماه ایران، مربوط به از سرگیری فروش خارجی میعانات گازی است. ایران این محصول خام نفتی را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد. طی آذرماه، صادرات میعانات گازی ایران قطع شده بود، اما جمهوری اسلامی در دی ماه حدود ۲۷۷ میلیون دلار صادرات میعانات گازی داشته است.

 

 

در همین زمینه، نشریه تخصصی «پلاتز» طی گزارشی که چهارشنبه در صفحه یوتیوب خود منتشر کرده، می‌گوید ایران برای صادرات میعانات گازی خود در ماه ژانویه، ۴ دلار نسبت به سپتامبر ۲۰۱۸ تخفیف بیشتری به مشتریان داده است. از سپتامبر سال گذشته تاکنون، ایران هر ماه میزان تخفیف برای میعانات گازی را افزایش داده است.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی ایران طی ده ماه سال جاری به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۳ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع‌شده به ارزش یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۴۸۴ میلیون دلار، متانول به ارزش یک میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار، و سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین، به ارزش یک میلیارد و ۲۲۳ میلیون دلار بوده است.

بدین ترتیب، پنج قلم اصلی صادرات «غیرنفتی» ایران دقیقا محصولات خام یا نیمه خام نفتی بوده است.

در مجموع، محصولات نفتی و پتروشیمی سهمی بیش از ۴۲ درصدی در آنچه ایران «صادرات غیرنفتی» می نامد، دارد.

ایران همچنین طی ۱۰ ماه،  ۳۵ میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار کالای غیرنفتی وارد کرده است. اقلام عمده وارداتی در این مدت به ترتیب شامل ذرت دامی، قطعات خودرو، برنج، لوبیای سویا و کنجاله سویا بوده است.

بدین ترتیب اقلام عمده وارداتی کشور بیشتر محصولات کشاورزی بوده است.

چین، عراق، امارات، افغانستان و ترکیه بزرگترین مقاصد صادرات کالاهای غیرنفتی ایران در ۱۰ ماه سال جاری بوده است. بیشترین واردات ایران نیز از چین، امارات، ترکیه، آلمان و هند انجام شده است.

صادرات ایران کمی بیش از ۲ درصد افزایش و واردات آن نزدیک ۱۹ درصد کاهش داشته است.

 

تازه چه خبر؟
قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب...More
از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است. آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و...More
ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای...More
رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور،...More
شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در...More