آغاز بررسی فساد شهرداری در شورای شهر | ایران اینترنشنال

آغاز بررسی فساد شهرداری در شورای شهر

 

شواری پنجم شهر تهران، نخستین طرح ضد فساد که به منظور جلوگیری از واگذاری غیرقانونی املاک به موسسات خیریه نوشته شده بود را تصویب کرد.

به گزارش ایلنا، امروز هجده مهرماه در دوازدهمین جلسه شورای شهر تهران  طرح الزام شهرداری تهران به ساماندهی واگذاری حق بهره‌برداری املاک اراضی و اموال غیرمنقول شهرداری به اشخاص حقیقی، حقوقی و موسسات عمومی غیر دولتی با ۱۳ رای موافق به تصویب رسید.
به موجب این طرح، هرگونه واگذاری املاک، اراضی و اموال غیرمنقول شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به صورت حق بهره‌برداری رایگان یا با شرایط معین به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله موسسات خیریه، بیمارستان‌ها، مساجد، هیات‌ها و... باید پس از ارائه لایحه توسط شهرداری تهران، یا در قالب طرح توسط اعضای شورای، به تصویب شورای اسلامی شهر تهران برسد.
براساس این مصوبه تمامی مصوبه‌های شوراهای اسلامی شهر تهران و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های داخلی شهرداری تهران مغایر با این مصوبه لغو می‌شود.
این مصوبه شامل تمامی موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله موسسات خیریه، بیمارستان‌ها، مساجد، هیات‌ها نیز خواهد شد.
همچنین، براساس این مصوبه، شورای شهر تهران شهرداری را مکلف کرده که تمامی، واگذاری‌های مغایر این ماده واحده را تا قبل از اجرایی شدن، ظرف یک ماه به شورا گزارش دهد. همچنین هرگونه تخصیص بودجه از تاریخ اجرایی شدن این مصوبه به کدپروژه‌های موجود و یا ایجاد ردیف و کد پروژه جدید در سال‌های ‌آینده قبل از طی شدن فرآیند این مصوبه ممنوع است.

چندی پیش، افشین حبیب‌زاده، رئیس «کمیته‌ی عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران»، از واگذاری املاک در شهرداری پیشین بدون تصویب شورا خبر داد و این اقدام را خلاف قانون اعلام کرد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر نیز در واکنش به تذکر حبیب‌زاده، رسیدگی به این مسأله را بسیار ضروری عنوان کرد و توضیح داد که احساس می‌کند «نیازی به ارائه‌ی طرح یا لایحه نیست اما اگر فکر می‌کنید باید طرح و لایحه‌ای ارائه شود، این طرح یا لایحه را در جلسه‌ی هیأت‌رئیسه ارائه کنید و گزارش را نیز در اختیار همه‌ی کمیسیون‌ها، به‌خصوص کمیسیون نظارت و حقوقی قرار دهید».

براساس بند۶ ماده‌ی ۵۵ «قانون شهرداری‌ها»، شهرداری با تصویب شورای شهر می‌تواند املاکی را که به این نهاد تعلق دارد، به‌صورت مجانی در اختیار برخی مؤسسات قرار دهد. با این حال، بررسی های اخیر نشان می دهد، تعدادی از املاک واگذارشده ازسوی محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران، بدون اطلاع و هماهنگی شورای شهر صورت گرفته است. شورای شهر تهران معتقد است که بسیاری از بدهکاری شهرداری تهران به دلیل اجرای نادرست این بوده است.

 

تازه چه خبر؟
جنت یلن، گزینه جو بایدن برای تصدی وزارت خزانه‌داری آمریکا، به نمایندگان سنا گفت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را بازنگری خواهد کرد. به...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۲۶ رای موافق در برابر ۷۸ رای مخالف لوید آستین، نامزد تصدی پست وزارت دفاع، را از یک محدودیت قانونی معاف کرد تا او بتواند در...More
اتاق بازرگانی تهران از کاهش ۷۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه و کاهش ۲۷ درصدی واردات از این کشور خبر داد. در گزارش اتاق بازرگانی تهران آمده که ایران طی...More
وزش باد شدید و طوفان در مشهد منجر به سقوط درختان و تابلوهای تبلغاتی و راهنمایی رانندگی، قطع برق و وارد آومدن خساراتی به تعدادی از منازل و خودروها شد...More
معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این نهاد «منتظر توضیح سریع و صریح» تلویزیون ایران درباره «توهین» به حسن روحانی است. علیرضا معزی در...More