یکی از طراحان حمله به دانشگاه کابل بازداشت شد | ایران اینترنشنال

یکی از طراحان حمله به دانشگاه کابل بازداشت شد

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان، اعلام کرد طراح حمله به دانشگاه کابل بازداشت شده است.

امرالله صالح طراح این حمله را فردی به نام عادل ولد محمد عارف معرفی کرد و گفت او «دانشکده شرعیات را تا صنف سوم خوانده است و بعدا توسط ثناوالله‌ــ عضو سابقه‌دار شبکه حقانی جذب و سپس، این جنایت را انجام داده است».

معاون اول ریاست‌جمهوری شنبه ۲۴ عقرب/آبان در یادداشتی نوشت: «چنانچه گفته بودیم داعش اسم است. این‌هایی که این کار را کرده‌اند چند‌هویتی استند حزب التحریر، طالب، داعش و همه؛ یعنی هر زمانی‌که نیاز بود از یک عنوان و لقب خاص کار گرفته‌اند».

امرالله صالح به نقل از طراح حمله به دانشگاه کابل گفت: «برایش (به عادل) گفته شد کاری شود که این حکومت زیر فشار قرار بگیرد. بدنام شود و در ذهن مردم ضعیف و ناکارا جلوه کند. گفته شد که این کارها با انجام عملیات بالای اهداف نظامی امکان‌پذیر نیست.» در یادداشت صالح آمده عادل اهل ولایت پنجشیر است و خانواده‌اش در پل‌چرخی کابل زندگی می‌کنند. معاون ریاست جمهوری افغانستان در ادامه، به نقل از مردم محلی نوشت: «عادل سه سال لادرک بود و آوازه بود که برای جنگ و تعلیمات بیرون رفته است. عادل‌نام می‌گوید که اسلحه را از شبکه حقانی از ولایت خوست بدست آوردند و هدایت برایشان توسط ثناوالله داده می‌شد.»

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، بازداشت یکی از عاملان حمله به دانشگاه کابل را که عضو شبکه حقانی خوانده شده است تکذیب کرد. سخنگوی طالبان در توییتی نوشت: «این همه تبلیغات به‌خاطری است تا توجه را از جنایت مشترک خود و داعش به سوی دیگر معطوف نماید و تلاش کند که مردم را فریب بدهد.»

امرالله صالح در یادداشت روز چهارشنبه ۲۱ عقرب/آبان گفته بود حمله به دانشگاه کابل کار «طالبان داعشی» بوده است و کسی به اسم ثناوالله، که چند اسم مستعار دارد، آن را طراحی کرده است. به گفته امرالله صالح، نثاوالله قبل از ظهور داعش، عضو گروه طالبان و شاخه حقانی بود و «قرارداد میان این فرد که در ریشه و اصلیت طالب است با داعش این است که این نوع حملات را از صفحات داعش نشر کند».

معاون اول ریاست‌جمهوری در ادامه افزود یکی از دوستان نثاوالله معروف به «دکتر»، که با طالبان و داعش ارتباط مستقیم و در حمله به بیمارستان چهارصد بستر نقش داشت، پیش‌تر در ولایت ننگرهار کشته شد و دوست دیگر نثاوالله به نام محب‌الله در سال ۲۰۱۱، پیش از ظهور داعش، به جرم چند حمله در کابل، بازداشت شد.

امرالله صالح هفته گذشته، در ۱۹ عقرب/آبان گفت تروریست‌های مهاجم در دانشگاه کابل در ثانیه‌های آخر وقتی دیدند نیروها از راه بام و با ایجاد سوراخ به آن‌ها رسیده‌اند، دستان خود را با بمب دستی منفجر کردند و کشته شدند. صالح در ادامه افزود: «این کار نشان می‌دهد به آن‌ها تفهیم شده بود که به‌خاطر پنهان‌سازی رد پا و ثبوت، انگشتان خود را از بین ببرند.» به عقیده صالح، مهاجمان قبلا به‌دلیل ارتکاب جرم دستگیر و انگشت‌نگاری شده بودند.

در پی حمله به دانشگاه کابل، وزارت امور داخله/کشور افغانستان ۱۳ تن از منسوبان پلیس حوزه سوم و مسئولان محافظت از دانشگاه کابل را به‌دلیل غفلت از وظیفه‌ در تامین امنیت دانشگاه کابل، بازداشت و به دادستانی معرفی کرد اما امرالله صالح دستور آزادی این افراد را صادر کرد و گفت بازداشت سربازان گمنام بی‌معناست.

با این‌که گروه طالبان هرگونه دخالت در حمله به دانشگاه کابل را تکذیب کرده است، مقام‌های حکومت افغانستان بارها اعلام کرده‌اند در پس چنین حملاتی گروه طالبان قرار دارد.

امرالله صالح، که از چند هفته پیش مسئولیت تامین امنیت کابل را بر عهده دارد، یک روز پس از حمله به دانشگاه کابل، در ۱۳ عقرب/آبان اعلام کرد «داعش بدون طالب توان عملیات ندارد، زیرساخت نرم و سخت ترور در اختیار طالب است» و اسلحه باقی‌مانده از مهاجمان و عکس‌هایش با آنچه در عکس‌های اعلامیه «داعش جعلی» آمده است مطابقت ندارد. او گفت بیرق طالبان در چمدان مهاجمان یافت شده است و مهاجمان در یکی از کلاس‌های دانشگاه نوشته‌اند «زنده‌باد طالبان».

امرالله صالح همان زمان گفت این حمله به روش شبکه حقانی شباهت دارد و در گذشته نیز نیروهای عملیاتی داعش به رهبری صلاح‌الدین از پغمان و ثناوالله از شکردره (کابل) این نوع حملات را انجام داده بودند و همکاری تنگاتنگ با شبکه حقانی دارند و زمانی عضو این شبکه بوده‌اند.

بنا بر اعلام رسمی، ۱۹ دانشجو در این حمله کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. اما برخی رسانه‌ها به نقل از سایر منابع، شمار کشته‌شدگان دانشگاه کابل را ۳۵ تن اعلام کردند.

 

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. ناوالنی روز چهارشنبه...More
هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به...More
استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد. سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی...More
حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود. روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی...More
حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است. اختری روز یکشنبه به...More