گلبدین حکمتیار: هند و ایران آماده‌اند خلاء خروج نیروهای خارجی از افغانستان را پر کنند | ایران اینترنشنال

گلبدین حکمتیار: هند و ایران آماده‌اند خلاء خروج نیروهای خارجی از افغانستان را پر کنند

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، می‌گوید هند و ایران به حکومت افغانستان اطمینان داده‌اند با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، خلاء خروج نیروهای خارجی را پر می‌کنند و با کمک‌های مالی و نظامی‌ به حکومت افغانستان، کابل را تنها نمی‌گذارند.

گلبدین حکمتیار ۵ عقرب/آبان در مصاحبه با شبکه خبری آریانا‌نیوز گفت هند به کابل وعده داده است سالانه یک میلیارد دلار کمک می‌کند و در بخش نظامی نیز حاضر است به حکومت افغانستان کمک کند. حکمتیار در ادامه افزود: «همچنین شنیده‌ام که مسئولان حکومت در صحبت‌های میان خود گفتند ایران هم سالانه ۵۰۰ میلیون دلار به کابل کمک خواهد کرد و از نظر نظامی نیز در کنار کابل خواهد بود.»

رهبر حزب اسلامی مدعی شد که این اطلاعات را از درون حکومت و از مقام‌های ارشد حکومت افغانستان به دست آورده است. او در این مصاحبه تصریح کرد مقام‌های حکومت هم در نشست‌های خصوصی و هم در نشست‌های نیمه‌علنی از کمک‌های هند و ایران سخن گفتند.

حکمتیار تاکید کرد: «مسئولان اظهار می‌کنند که ایران به کابل اطمینان داده که سالانه در حدود ۵۰۰ میلیون دلار کمک می‌کند. این چیزی است که مسئولین به آن اعتراف می‌کنند و به افراد خود اطمینان می‌دهند که کابل با یک خلاء مواجه نمی‌شود و اگر آمریکا و ناتو افغانستان را ترک کنند، دوستان دیگری هستند که حاضرند در کنار حکومت قرار بگیرند.»

به گفته‌ او، کشورهای خارجی در دو محور در روند صلح افغانستان فعال‌اند. محور اول واشینگتن، پاکستان و قطر است و محور دوم دهلی، تهران و کابل. حکمتیار در ادامه افزود کشورهایی که در محور اول قرار دارند خواهان صلح در افغانستان‌اند و از این روند حمایت می‌کنند. اما محور دوم یعنی هند، ایران و حکومت افغانستان به گفت‌وگوهای صلح در دوحه اعتراض دارند و با این روند مخالف‌اند.

گلبدین حکمتیار با اشاره به سفر اخیرش به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، گفت: «در سفر به اسلام‌آباد، احساس کردم که مقام‌های پاکستان خواهان تامین صلح در افغانستان هستند.»

حکمتیار در سفر به اسلام‌آباد، با کابینه دولت پاکستان، از جمله نخست‌وزیر، رییس‌جمهوری، وزیر امور خارجه و روسای مجلس پاکستان دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد. او در مصاحبه‌ با شبکه آریانیوز گفت: «پاکستان تلاش کرده ممد صلح باشد و در این راستا هم آمریکا از نقش پاکستان راضی است و هم دولتمردان افغانستان. من باور دارم اگر همکاری‌های پاکستان نبود، هم مذاکرات میان طالبان و آمریکا و هم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ممکن نبود.»

گلبدین حکمتیار پس از امضای توافق‌نامه صلح با حکومت افغانستان، در نقش اپوزیسیون ظاهر شده و منتقد سیاست‌های حکومت است. او در انتخابات اخیر یکی از نامزدهای ریاست جمهوری بود.

رهبر حزب اسلامی حکومت افغانستان را مخالف روند صلح معرفی کرد و گفت «ارگ ریاست‌ جمهوری افغانستان بر ادامه جنگ مصر است و از صلح بیم دارد. ارگ احساس می‌کند با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به پشتوانه دیگری نیاز دارد و این خلا باید پر شود. ارگ به کمک‌های مالی و نظامی ضرورت دارد.»

او کمک‌های هند و ایران به حکومت افغانستان را «اشتباه بزرگ» آن کشورها خواند و افزود آمریکا و ناتو به‌رغم امکانات و منابع مالی فراوان، نتوانستند حکومت افغانستان سر پا نگه دارند.

به گفته او، هند در دورانی که افغانستان در اشغال شوروی بود، از اشغال حمایت کرد و علیه مجاهدین موضع گرفت.

حکمتیار در این مصاحبه، دو سناریو احتمالی را مطرح کرد. سناریو اول این‌که گفت‌وگوهای بین‌افغانی به نتیجه برسد و اقتدار از حکومت فعلی به حکومتی انتقال یابد که برای همه طرف‌ها از جمله طالبان قابل قبول باشد. او این سناریو را آرمانی خواند و افزود در صورت تحقق این گزینه، نظام کنونی پابرجا خواهد ماند و متلاشی نخواهد شد و نیروهای امنیتی نیز در وضعیت کنونی باقی خواهد می‌مانند و از تکرار وقایع خونین پس از سقوط حکومت محمد نجیب‌الله، رییس‌جمهوری سابق افغانستان، جلوگیری خواهد شد. در صورت شکست گفت‌وگوهای صلح، سناریوی دوم از نظر حکمتیار، ادامه جنگ است. به گفته او، اگر حکومت افغانستان فکر کند حامیان قدرتمند‌تر از ناتو پیدا می‌کند تا به حکومت کمک و بقایش را تضمین کند، سخت در اشتباه است. حکمتیار معتقد است در صورت اصرار حکومت و طالبان به ادامه جنگ، هیچ طرفی برنده نخواهد شد.

رهبر حزب اسلامی حکومت افغانستان را «دست‌نشانده آمریکا و محصول اشغال» خواند و تاکید کرد: «در موجودیت حکومت فعلی صلح ممکن نیست، زیرا  طالبان، من و مردم این حکومت را نمی‌پذیرند. این حکومت باید تغییر کند.»

او بار دیگر ادعای نهادهای امنیتی افغانستان مبنی بر کشته شدن ۴۰ تن از شهروندان پاکستان در درگیری ولایت هلمند را دروغ دانست و گفت نهادهای امنیتی افغانستان تاکنون اسنادی برای اثبات ادعایشان ارائه نکرده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌ جمهوری افغانستان، در واکنش به سخنان حکمتیار در مورد ایجاد حکومت موقت به‌عنوان یگانه راه‌ حل بحران، در توییتی نوشت: ‏«در کشور ما آزادی بیان است و‌ حکومت هم به آزادی‌های سیاسی متعهد است. این آقا [حکمتیار] اما در چهار دهه‌ اخیر، به‌غیر از چنین جمله‌هایی و مخالفت با نظام‌های بر سر اقتدار، هیچ پیام دیگری به مردم افغانستان نداشته است، مردم در برابر این نوع سخنان بی‌تفاوت‌اند.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، اخیرا برای جلب حمایت‌ جمهوری اسلامی ایران و هند از روند صلح افغانستان، به تهران و دهلی‌نو رفت.

مقام‌های جمهوری اسلامی در دیدار با عبدالله عبدالله، از تلاش‌های شورای مصالحه افغانستان در روند صلح حمایت کردند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همواره علنی گفته‌اند از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت می‌کند و خواستار حفظ قانون اساسی، دستاوردهای دو دهه‌ اخیر این کشور و حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی و قومی در گفت‌وگوهای صلح با طالبان‌اند.

با وجود این، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، گفته است جمهوری اسلامی نقشی دوگانه و متضاد در روند صلح افغانستان بازی می‌کند و از یک طرف، از روند صلح حمایت می‌کند و از سوی دیگر، خواهان طولانی شدن جنگ افغانستان و باقی ماندن آمریکا در این جنگ است.

 

تازه چه خبر؟
دولت اسرائیل پیش‌بینی کرده‌ میزان تجارت این کشور با بحرین در حوزه غیردفاعی در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲۲۰ میلیون دلار خواهد رسید. وزیر صنعت، بازرگانی و...More
حامد قره اوغلانی، دانشجوی دانشگاه «شهید بهشتی»، از سوی سه قاضی دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام‌های سیاسی و امنیتی به بیش از ۱۳ سال زندان و اعدام محکوم...More
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد اسرائیل پشت عملیات کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته برنامه نظامی...More
سپاه پاسداران روز چهارشنبه اعلام کرد یک گروه مسلح سه نفره را در شمال غرب ایران دستگیر کرده است. به گفته قرارگاه «حمزه سیدالشهدا»، نیروی زمینی سپاه...More
شورای نگهبان عصر چهارشنبه مصوبه مجلس درباره افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و احتمال توقف اجرای پروتکل الحاقی را تایید کرد و بلافاصله خبرگزاری فارس گزارش...More