گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه افغانستان و ایران در مورد کشته شدن مهاجران افغان | ایران اینترنشنال

گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه افغانستان و ایران در مورد کشته شدن مهاجران افغان

وزرای خارجه افغانستان و ایران در تماس تلفنی توافق کردند که دو کشور، تحقیقات مشترک و بررسی در مورد کشته شدن مهاجران افغان در مرز با ایران را آغاز کنند.

حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در صحبت با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که هیاتی از افغانستان به ولایت هرات سفر کرده و تحقیقاتش را در محل حادثه آغاز کرده است‌.

وزارت امور خارجه افغانستان ۲۱ ثور/اردیبهشت خبر داد که محمدجواد ظریف از تشکیل هیاتی از سوی ایران اطمینان داده و گفته است هیات جمهوری اسلامی ایران به زودی کارش را در محل حادثه آغاز خواهد کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، وزرای خارجه دو کشور توافق کردند که در صورت ضرورت، دو طرف در محل حادثه در شهرهای مشهد و هرات جلسه مشترک برگزار کنند.

در همین حال، هیات دولت افغانستان که از دو روز گذشته در ولایت هرات به سر می‌برد، در نشست خبری اعلام کرد که تحقیقات در مورد غرق شدن مهاجران افغان در ظرف یک هفته آینده تکمیل خواهد شد.

حمید طهماسی، رییس هیات تحقیق افغانستان گفت: پس از تکمیل تحقیقات، شواهد جمع‌آوری شده را در اختیار مقامات ایرانی نیز قرار می‌دهد.

وحید قتالی، والی هرات که در راس یک هیات فنی به محل رویداد در منطقه دهنه ذوالفقار ولسوالی گلران هرات رفته و از نزدیک با خانواده‌های قربانیان و شماری از بزرگان محلی دیدار کرده، گفت: یافته‌ها و مستندات این سفر نیز در اختیار هیات کابل قرار خواهد گرفت.

دفتر مطبوعاتی والی هرات با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد: از ۴۶ تن از شهروندان افغانستان که وارد ایران شده بودند، ۱۰ تن از آن‌ها از ولایت‌های هرات و فاریاب جان باخته‌اند، ۱۷ تن ناپدید شده‌اند و ۱۹ تن دیگر نجات یافته‌اند.

تازه چه خبر؟
یک مقام آلمانی به خبرگزاری رویترز گفت برلین دولت جدید آمریکا را فرصتی می‌بیند که ایالات متحده و اروپا به یک رویکرد مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌...More
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More