گروه طالبان حضور جنگجویان القاعده در افغانستان را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

گروه طالبان حضور جنگجویان القاعده در افغانستان را تکذیب کرد

 

سازمان ملل متحد در گزارشی تازه، از حضور ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در افغانستان خبر داده و گفته است جنگجویان این سازمان تروریستی در دوازده ولایت افغانستان فعالیت مخفی دارند.

تیم نظارتی شورای امنیت سازمان ملل در گزارشی با عنوان «پشتیبانی تحلیلی و تیم نظارت بر تحریم‌ها درباره داعش، القاعده و افراد و اشخاص وابسته»، تعداد جنگجویان القاعده در افغانستان را بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر تخمین زده است. بر اساس این گزارش، شاخه شبه‌قاره القاعده حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ عضو بنگلادشی، هندی، میانماری و پاکستانی دارد.

در گزارش تیم نظارتی شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است تعداد جنگجویان شاخه خراسان داعش حدود ۲۲۰۰ نفر برآورد می‌شود و رهبری آن بر عهده شیخ مطیع‌الله کامه‌وال، فرمانده سابق داعش در ولایت کنر، است. در ادامه این گزارش اشاره شده است که ابو‌قتیبه و ابو‌هاجر العراقی، از فرماندهان ارشد داعش، نیز از خاورمیانه به افغانستان آمده‌اند.

در یک ماه گذشته، این دومین گزارش سازمان ملل متحد در مورد حضور اعضای القاعده در افغانستان است. ماه گذشته، سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد گروه طالبان، به‌رغم امضای توافقنامه با آمریکا، روابطش با القاعده را حفظ کرده و رهبران این دو گروه با هم در تماس‌اند.

گروه طالبان یکشنبه ۵ اسد/مرداد، با نادرست خواندن گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد، حضور ۴۰۰ تا ۶۰۰ تن از افراد وابسته به القاعده در افغانستان را تکذیب کرده‌اند. طالبان با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: «پس از آن‌که آمریکا به افغانستان هجوم آورد و جنگ بزرگی آغاز شد، امکان بقا و سکونت افراد مسلح خارجی در این‌جا از بین رفت و هرگاه در کشورهای عربی تحولات بزرگی آمد، برای افراد وابسته به القاعده در کشورهای خودشان مناطق امن پیدا شد و همه‌شان از کشور ما به کشورهای خود برگشتند.»

گروه طالبان همچنین گفته است افراد داعش از مناطق تحت کنترل طالبان بیرون رانده شده‌اند و این افراد در برابر طالبان به دولت افغانستان پیوسته‌اند. گروه طالبان ضمن اشاره به این‌که به توافق‌نامه‌اش با آمریکا متعهد است، در ادامه افزود به احدی کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدانش استفاده کند یا در این‌ کشور، مراکز آموزشی بسازد، کمک جمع‌آوری کند و برای دوام جنگ بهانه پیدا کند.

تیم ناظران سازمان ملل متحد مجموع جنگجویان پاکستانی در افغانستان را بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ نفر تخمین زده و افزوده است بیشتر آنان عضو تحریک طالبان پاکستان‌اند.

در گزارش تیم ناظران مستقل نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل تصریح شده است که شاخه شبه‌قاره القاعده فعالیتش را به اسم گروه طالبان انجام می‌دهد و در فوریه سال جاری، ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده، با یحیی حقانی، یکی از اعضای ارشد شبکه حقانی، دیدار کرده است. 

گزارش حضور رهبر و جنگجویان القاعده در افغانستان در حالی منتشر می‌شود که بخش نخست توافق‌نامه طالبان با آمریکا تکمیل شده است و گروه طالبان با دولت افغانستان در آستانه آغاز مذاکرات بین‌‌افغانی قرار دارند.

 

تازه چه خبر؟
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More