گروه طالبان اعدام دکتر نجیب‌الله را «عمل بجا و درست» خواند | ایران اینترنشنال

گروه طالبان اعدام دکتر نجیب‌الله را «عمل بجا و درست» خواند

 

گروه طالبان هم‌زمان با بیست‌و‌چهارمین سالروز قتل محمد نجیب‌الله، رییس‌جمهوری سابق افغانستان، در موضع‌گیری رسمی، بار دیگر اعلام کرد: «اعدام دکتر نجیب عملی بجا و درست بود، زیرا همین کمونیست‌ها به‌شمول چند صدراعظم افغانستان شمار زیادی از اشخاص نخبه و زبده را به همین شکل به قتل رساندند.»

گروه طالبان ۲۴ سال قبل در ۶ میزان/مهر وارد کابل، پایتخت افغانستان، شدند و در نخستین اقدام، محمد نجیب‌الله و برادرش، شاهپور احمدزی، را در دفتر سازمان ملل متحد در کابل دستگیر کردند و در چهارراهی در مرکز کابل به دار آویختند.

طالبان در موضع‌گیری رسمی گفت: «دکتر نجیب در مقابل قتل‌عام‌های میلیونی به سزای عملش رسید و این خواست تمام ملت بود که به جا آورده شد.»

طالبان ۶ میزان را «روز فتح پایتخت» و آخرین روز «حاکم رژیم کمونیستی» در افغانستان خوانده است.

در بخشی از بیانیه طالبان آمده است کمونیست‌ها ارتش سرخ شوروی را به «کشور مستقل ما دعوت کردند و با زور تفنگ، شروع به تطبیق نظریات کفری مارکس و انگلز بر ملت مومن افغان کردند».

این در حالی است که روز گذشته مراسم بیست‌و‌چهارمین سالروز کشته شدن محمد نجیب‌الله، که قرار بود برای اولین‌ بار در کابل در سالن اجتماعات لویه جرگه برگزار شود، لغو شد. پس از لغو این برنامه، شماری از هواداران نجیب‌الله جلو دروازه لویه جرگه تجمع کردند اما پلیس با شلیک هوایی، آن‌ها را متفرق کرد.

شماری از هواداران نجیب‌الله می‌گویند برای برگزاری این مراسم با مقام‌های حکومت هماهنگی صورت گرفته بود اما افراد وابسته به گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، مانع برگزاری آن شدند.

پنجشنبه هفته گذشته، شماری از احزاب و رهبران جهادی در بیانیه‌ای مشترک، به سران حکومت افغانستان هشدار دادند و از آن‌ها خواستند مانع برگزاری مراسم یادبود نجیب‌الله شوند.

محمد نجیب‌الله آخرین رییس‌جمهوری حکومت کمونیست‌های تحت حمایت شوروی در افغانستان بود. او در سال‌های آخر حکومتش، آشتی ملی اعلام کرد و گروه‌های مجاهدین را که طالبان نیز بخشی از این نیروهای جهادی بودند به گفت‌وگو و مصالحه دعوت کرد. اما گروه‌های مجاهدین سیاست آشتی ملی نجیب‌الله را نپذیرفتند.

محمد نجیب‌الله در دوره ریاست جمهوری ببرک کارمل، به ریاست سازمان استخبارات موسوم به «خاد» رسید. خاد سازمان اطلاعاتی قدرتمندی بود که به قتل هزاران نفر متهم است.

طالبان در ادامه افکار و اندیشه‌های مارکسیستی را «پوچ، مضر و تباه‌کننده برای افغانستان و تمام بشریت» خواند و افزود افکار مارکسیستی نه تنها «زندگی اجتماعی و صلح‌آمیز ملت ما را به لرزه درآورد بلکه در هر دو میدان معنوی و مادی، خسارات جبران‌ناپذیری را به کشور و ملت ما وارد کرده است».

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌ جمهوری افغانستان، دیروز با بازنشر یادداشت سال ۲۰۱۶ صفحه فیسبوکش، مرگ نجیب‌الله را «زخم ناسور در پهنای وجدان ملی» افغانستان خواند. امرالله صالح در بخشی از این یادداشت نوشته است: «استخبارات پاکستان او (دکتر نجیب‌الله) را به وحشیانه‌ترین شکل توسط مزدوران خویش زیر نقاب طالب دین اول به قتل رسانیده و بعد به پای دار بردند.»

صالح نوشته است: «پس از خروج ارتش سرخ [شوروی از افغانستان]، دکتر نجیب‌الله توانست سه سال از حکومت حزب دموکراتیک خلق، که تاریخ آن را حکومت کمونیستی افغانستان می‌خواند، دفاع نماید. از سال ۱۹۸۹ الی ۱۹۹۲ میلادی، او تلاش‌های زیادی به خرج داد تا راه مذاکره را با گروه‌های مجاهدین باز نماید. اما عوامل بزرگ منطقه‌ای و جهانی، سرازیر شدن تسلیحات بی‌حساب به داخل کشور، تجرید افغانستان از صحنه جهانی، بی‌تجربگی سیاسی نیروهای مجاهدین، بی‌اتفاقی و کشمکش در میان مجاهدین و ده‌ها عوامل دیگر باعث ناکامی طرح مصالحه ملی شد.»

 

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More